Rumunia: Maski ochronne zamiast zakazu wychodzenia z domów

Prezydent Chorwacji Klaus Iohannis / Zdjęcie via flickr.com @European People's Party, licencja (CC BY 2.0)

Prezydent Rumunii zapowiedział zniesienie pierwszych restrykcji nałożonych w związku z epidemią koronawirusa. Od 15 maja w miejscach publicznych obowiązywać będzie nakaz noszenia masek ochronnych.

 

Rumunia jest kolejnym państwem Unii Europejskiej, które przedstawiło plan luzowania społecznych restrykcji. Po 15 maja w kraju zniknie zakaz wychodzenia z domu. Od tego dnia obywatele będą musieli jednak obowiązkowo zakrywać w miejscach publicznych nos i usta. Wkrótce ogłoszony zostanie szczegółowy plan wybudzania gospodarki.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Spacer tylko w masce

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis ogłosił w środę (22 kwietnia) zniesienie części restrykcji. Od 15 maja wraz z zakończeniem stanu wyjątkowego, Rumunii będą mogli opuszczać domy i swobodnie przemieszczać się pod warunkiem noszenia w miejscach publicznych masek ochronnych.

„Od 15 maja w przestrzeni publicznej oraz transporcie publicznym wszyscy będą musieli nosić maski ochronne” – zapowiedział prezydent. Nakaz noszenia masek obowiązuje już w innych krajach europejskich, np. w Polsce od ubiegłego tygodnia, a w Czechach zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe od 18 marca.

Iohannis zastrzegł, że zarządzenie dotyczące masek ochronnych „nie jest ograniczone czasowo” i może pozostać w mocy nawet do przyszłego roku, „kiedy pandemia będzie pod kontrolą i ustąpi ryzyko infekcji”. Do tej pory w Rumunii odnotowano ponad 10 tys. zachorowań, a zmarło 545 osób. Tylko w czwartek (23 kwietnia) przybyło 386 nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Koronawirus: Orbán uderza w samorządy

Premier Węgier wykorzystuje do tego kompetencje nadane mu na czas walki z pandemią.

Rumuński sposób na wirusa

W Rumunii stan wyjątkowy – którego długość jest ograniczona prawem do 30 dni – obowiązuje od 16 marca. Wówczas potwierdzono 168 przypadków koronawirusa w kraju. Władze zdecydowały się na początku kwietnia na prolongatę stanu wyjątkowego ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju.

Władze na początku epidemii koronawirusa rekomendowały pozostanie w domach, lecz szybko wprowadzono zakaz ich opuszczania bez istotnej potrzeby, z wyjątkiem udania się do sklepu, apteki lub lekarza. Od 25 marca nakazano seniorom powyżej 65 r.ż. – a więc grupie najbardziej narażonej na działanie koronawirusa – bezwzględne pozostanie w domach.

Dla poszkodowanych ekonomicznymi skutkami kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa rząd przygotował zestaw środków pomocowych. Wsparcie o łącznej wartości 2 proc. PKB, zaproponowane przez ministra finansów Florina Citu przewiduje m.in. częściowe pokrycie pensji rodziców, którzy z powodu zamknięcia szkół zostali w domach, a także wsparcie dla samozatrudnionych i osób, które straciły pracę. Dodatkowe 15 mld lejów (około 14 mld zł) przeznaczono na wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Bezrobocie: Fatalne dane z Europy i USA. Polska nie uniknie kryzysu

Polska była wiceliderem w Unii Europejskiej pod względem niskiego bezrobocia przed wybuchem obecnego kryzysu. To stan nie do utrzymania.

Mniej testują tylko Grecy i Bułgarzy

Nakaz noszenia masek, podobnie jak plan znoszenia społecznych ograniczeń, jest uzależniony od sytuacji epidemiologicznej w kraju.

Rumunia zajmuje 25. miejsce w Unii Europejskiej pod względem wykonywanych testów na koronawirusa. Gorzej pod tym względem wypadają tylko Grecja i Bułgaria. Na 1 milion mieszkańców Rumuni badają zaledwie 5 529 próbek. Dla porównania w Słowenii, gdzie już znoszone są ograniczenia,  wykonuje się 21 374 testów na 1 mln osób. Mała liczba testów stawia pod znakiem zapytania prezentowane przez państwo dane dotyczące liczby zakażonych koronawirusem.

Kilka dni temu Nelu Tataru, który objął funkcję ministra zdrowia już w trakcie pandemii, powiedział, że na razie nie ma możliwości zniesienia większości ograniczeń. „Mamy powody, żeby pozostać ostrożnymi i utrzymać restrykcje”. Poprzedni minister, Victor Costache, ustąpił ze stanowiska pod koniec marca. Powodem dymisji miały być różnice w poglądach z premierem Ludovikiem Orbanem.

Chorwacja łagodzi restrykcje wprowadzone na czas pandemii

W jaki sposób Chorwacja zamierza złagodzić wprowadzone na czas pandemii społeczne ograniczenia?

Nowa normalność

We środowym wystąpieniu Iohannis zapowiedział przedstawienie wkrótce szczegółowego planu znoszenia społecznych ograniczeń. Jednak – jak podkreślił – na razie „dla ochrony ludności wiele restrykcji pozostanie w mocy”.

Prezydent zapewnił jednocześnie, że trwają pracę nad strategią, która pozwoli w odpowiedzialny sposób „odmrozić” te sektory gospodarki, które w wyniku pandemii musiały wstrzymać działalność. Iohannis zastrzegł jednak, że nie widzi możliwości szybkiego powrotu do normalności. A to dla pracowników i przedsiębiorców oznaczać może konieczność dostosowania się do ścisłych norm higienicznych oraz epidemiologicznych.

Wciąż nie wiadomo kiedy planowany jest powrót uczniów do szkół. W tej sprawie trwają rozmowy prezydenta i rządu. „Musimy znaleźć sposób na życie z tym wirusem” – zakończył swoje środowe przemówienie prezydent, chcąc przygotować Rumunów na życie w innej, od znanej sprzed pandemii koronawirusa, rzeczywistości.

Kurort narciarski w Austrii pozwany przez tysiące ludzi za epidemię koronawirusa

Austriacki kurort narciarski w Tyrolu został pozwany zbiorowo przez ponad 4,5 tys. osób z 40 różnych krajów świata. Chodzi o możliwe lekceważenie ostrzeń o epidemii koronawirusa.