Rumunia: Kolejny rekord zakażeń SARS-CoV-2. Rząd będzie poddawał obywateli przymusowej kwarantannie?

Liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 w Rumunii osiągnęła we wtorek (21 lipca) granicę prawie 1 tys. przypadków.

Liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 w Rumunii osiągnęła we wtorek (21 lipca) granicę prawie 1 tys. przypadków./ Foto via Facebook @Ludovic Orban - Liderul Dreptei Românești

Liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 w Rumunii osiągnęła we wtorek (21 lipca) granicę prawie 1 tys. przypadków. Władze argumentują, że wina częściowo leży po stronie niesubordynacji obywateli. Przeciwdziałać ma temu nowe prawo, dzięki któremu można poddawać przymusowej hospitalizacji osoby zakażone SARS-CoV-2.

 

 

Liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 w Rumunii osiągnęła we wtorek (21 lipca) granicę prawie 1 tys. przypadków, dlatego premier Ludovic Orban ostrzegł, że władze mogą zacząć zmuszać lokalne społeczności do przymusowej kwarantanny, jeśli w danym regionie dojdzie do znacznego wzrostu liczby nowych infekcji.

Rumunia: Pierwsza czy druga fala zakażeń?

W Rumunii od początku pandemii potwierdzono blisko 40 tys. nowych zakażeń z czego we wtorek 994 w ciągu 24 godzin. To najwyższy dobowy przyrost zakażeń koronawirusem od początku pandemii. Jednocześnie od marca zmarło 2038 w wyniku powikłań związanych z chorobą COVID-19.

Jak dotąd władze zarządzały kryzysem zdrowotnym wywołanym pandemią za pomocą dekretów. Na ich podstawie hospitalizowano zakażonych lub izolowano ich w domach. Jednak 2 lipca Sąd Konstytucyjny orzekł, że Rumunia nie może egzekwować obowiązkowej kwarantanny lub opieki szpitalnej na podstawie dekretów rządowych i że takie środki ograniczające mogą być podejmowane jedynie na mocy ustawy parlamentarnej.

Od czasu wyroku sądy tysiące Rumunów zakażonych koronawirusem mogło na własną rękę opuszczać szpitale lub nie poddawać się leczeniu. Stan ten zakończył się we wtorek wraz z uchwaleniem nowego prawa regulującego leczenie pacjentów z COVID-19. Od 21 lipca w Rumunii obowiązuje nowe prawo, na podstawie którego władze mogą hospitalizować oraz izolować ludzi. „Jeśli wzmożemy działania, zmniejszymy liczbę zakażeń”, podkreślił w poniedziałek rumuński minister zdrowia Nelu Tataru.

Jak informują lokalne media, w Rumunii w dniach 2-20 lipca ponad 970 osób, u których potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2, zwolniły się ze szpitala na żądanie, wbrew zaleceniom lekarzy. Według podanych statystyk 3680 osób, u których wykryto koronawirusa, w ogóle nie poddało się leczeniu.