Koronawirus: Rząd opublikował rozporządzenie ws. nowych restrykcji. Co w nim jest?

Premier Mateusz Morawiecki / Foto via Krystian Maj/KPRM [Kancelaria Premiera]

W poniedziałek późnym wieczorem rząd opublikował rozporządzenie, w którym zapisano nowe obostrzenia. Mowa m.in. o całkowitym zamknięciu hoteli czy siłowni oraz zakazie przemieszczania się w noc sylwestrową, od którego są tylko dwa wyjątki. Ale fryzjerzy i inne usługi nadal mogą działać.

 

 

W Dzienniku Ustaw w poniedziałek (21 grudnia) wieczorem opublikowano rozporządzenie rządu w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Nowe obostrzenia, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, obowiązywać będą od 28 grudnia do 17 stycznia. Dotyczą one m.in. działalności hoteli i ośrodków wypoczynkowych. Rozporządzenie uniemożliwia obchodzenie przepisów, często wykorzystywanych wcześniej przez hotelarzy, ws. meldowania gości w ramach podróży służbowych. Teraz w hotelach meldować się będą mogli jedynie medycy czy pracownicy transportu drogowego. Otwarte pozostaną też hotele robotnicze.

Najwięcej kontrowersji budził zapowiedziany już 17 grudnia zakaz przemieszczania się w noc sylwestrową. Rozporządzenie precyzuje, że obowiązuje on od godz. 19 w dniu 31 grudnia do godz. 6 rano w dniu 1 stycznia.

W rozporządzeniu zapisano, że od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19:00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6:00 na obszarze Polski przemieszczanie się osób jest możliwe wyłącznie w celu: wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej oraz zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Do 17 stycznia obowiązuje zakaz działalności dyskotek i klubów nocnych, basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness (chyba, że korzystają z nich członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych).

Tak jak do tej pory restauracje mogę sprzedawać jedzenie tylko na wynos, nie działają instytucje kulturalne (ale biblioteki mogą funkcjonować z zachowaniem reżimu sanitarnego), nie można organizować targów, wystaw, kongresów ani konferencji.

Od 28 grudnia do 17 stycznia zamknięta będzie także część sklepów w galeriach handlowych. Otwarte pozostaną te sprzedające żywność, kosmetyki, artykuły toaletowe i środki czystości, gazety i książki, artykuły budowlane i meble, artykuły dla zwierząt. Nadal pracować będą także apteki.

Mogą działać punkty świadczące usługi fryzjerskie i kosmetyczne, optyczne, krawieckie, szewskie, pralnicze, telekomunikacyjne czy bankowe. Także punkty gastronomiczne w galeriach handlowych mogą sprzedawać jedzenie na wynos. Oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego.