Koronawirus: Reindustrializacja portugalską receptą na kryzys?

Minister spraw zagranicznych PortugaliiAugusto Santos Silva [foto via @ Augusto Santos Silva Facebook]

Minister spraw zagranicznych PortugaliiAugusto Santos Silva [foto via @ Augusto Santos Silva Facebook]

Portugalia proponuje remedium na kryzys gospodarczy spowodowany pandemią koronawirusa – ogólnoeuropejską reindustrializację.

 

Bliskie sąsiedztwo Hiszpanii spowodowało, że liczba zakażonych w Portugalii jest prawie dwukrotnie większa niż w Polsce. Jednak w ostatnich dniach zauważalny jest stopniowy spadek liczby zachorowań. Dlatego od 2 maja nie obowiązuje już tam stan wyjątkowy, zaś w poniedziałek (4 maja) kraj rozpoczął pierwszy etap łagodzenia obostrzeń. Otwarte zostały już m.in. salony fryzjerskie, biblioteki, wszelkie usługi publiczne są otwarte dla każdego, kto wcześniej umówi wizytę. Ponadto dozwolone są także aktywności na świeżym powietrzu.

Wychodzenie z lockdownu oznacza jednak wyzwania dla gospodarki, która znacząco skurczy się w tym roku – według najnowszych prognoz Komisji Europejskiej o 6,8 proc. Bezrobocie może zaś podnieść się do poziomu nawet 9,7 proc. Dlatego wczoraj (6 maja) minister spraw zagranicznych Portugalii Augusto Santos Silva wystąpił z planem odpowiedzi na nadchodzący kryzys.

„Pierwsza oś [strategii] polega na tym, że Portugalia chce stać na czele reindustrializacji Europy i chce oddać do dyspozycji swoje ogromne zdolności przemysłowe”, powiedział Augusto Santos Silva podczas przesłuchania w komisji gospodarki w parlamencie w środę (6 maja). „Mówimy o tekstyliach, odzieży, ale także inżynierii, farmaceutyce i produkcji rolno-spożywczej”, podkreślił minister. „Portugalia chce być czynnikiem uprzemysłowienia, potężnym klastrem przemysłowym w Europie, która znowu będzie samowystarczalna”.

Zdaniem ministra nie są to jedynie puste oświadczenia, bowiem Portugalia ma wiele do zaoferowania. Chodzi tu przede wszystkim o „kwalifikacje siły roboczej, nowe technologie, jakość usług, a także przyjazny innowacjom ekosystem prawny”. Ponadto Portugalia swój potencjał chce wykorzystać nie tylko w kontaktach z partnerami europejskimi, ale i do współpracy z Afryką i Ameryką Południową, gdzie łącznie trafiało dotychczas ok. 11 proc. portugalskiego eksportu.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Sytuacja w Portugalii

W kraju pierwszy przypadek zachorowania potwierdzono już 2 marca, a stan wyjątkowy obowiązuje od 19 maca.

W Portugalii mieszka ponad 10 mln osób, z czego ponad 26 tys. zakażonych jest koronawirusem, a zmarło 1089. W kraju zaledwie 2076 osób wyzdrowiało. Portugalia posiada ponad 1,2 tys. km granicy z Hiszpanią, która jest państwem najmocniej dotkniętym pandemią w Europie i zajmuje pod tym względem drugie miejsce na świecie, zaraz po USA.

Portugalia zajmuje 6. miejsce wśród państw unijnych w liczbie przeprowadzonych testów na mln osób. Pierwsze pięć miejsc przypada kolejno: Malcie, Luksemburgowi, Litwie, Cyprowi i Danii. Jak dotąd przeprowadzonych zostało ponad 470 tys. testów, co daje 46 116 testów na mln osób. Dzięki tak wysokiej pozycji tego kraju w rankingu istnieje duże prawdopodobieństwo, że oficjalne dane przedstawione przez państwo o liczbie chorych pokrywają się z faktyczną sytuacją.

W kraju przypada aż 5,2 lekarza na 1000 osób (dla porównania w Polsce jest to 4 lekarzy na 1000 osób) i 6,7 pielęgniarek.