Koronawirus: Lider szczepień w UE rozważa powrót obostrzeń. W Portugalii najwięcej infekcji od końca lata

Portugalia notuje ponowny wzrost liczby zakażeń koronawirusem i rozważa powrót do części obostrzeń, źródło: Unsplash, fot. Pedro Santos (@pedro_ag_santos)

Portugalia notuje ponowny wzrost liczby zakażeń koronawirusem i rozważa powrót do części obostrzeń, źródło: Unsplash, fot. Pedro Santos (@pedro_ag_santos)

Dobowa liczba nowych infekcji wykrytych przez służby sanitarne przekroczyła w Portugalii 2,5 tys. To najwyższy wynik od 26 sierpnia, choć wciąż daleki od wyników z początku tegorocznego lata czy z okresu poprzedniej jesienno-zimowej fali zakażeń. Władze w Lizbonie myślą jednak o powrocie części obostrzeń.

 

 

Sytuacja epidemiczna w liczącej 10,3 mln mieszkańców Portugalii znów zaczyna się pogarszać, choć wciąż jest o wiele lepsza niż rok temu, gdy dobowa liczba nowych zakażeń wynosiła ponad 5,5 tys. czy w styczniu bieżącego roku, gdy zbliżyła się do nawet 16,5 tys., a Portugalia przez pewien czas miała nawet wówczas najwyższą siedmiodniową średnią zakażeń w Europie i jedną z najwyższych na świecie.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Portugalia z najlepiej zaszczepionym społeczeństwem w UE

Teraz więc sytuacja jest o wiele lepsza niż wcześniej, ale czwarta fala zakażeń koronawirusem wyraźnie nie omija także Portugalii, bo jeszcze we wrześniu zakażeń było dziennie 500-600. Na razie portugalscy lekarze nie biją jeszcze na alarm, bo szpitale są wydolne, a większość zakażonych osób ma lekkie objawy. W ciągu doby zmarło też tylko 9 osób zakażonych koronawirusem.

Portugalia jest bowiem w Unii Europejskiej liderem pod względem szczepień przeciw COVID-19. Dwie dawki preparatu (lub jednodawkowy preparat Johnson&Johnson) przyjęło już 88 proc. społeczeństwa. Portugalski wynik jest jednym z najwyższych na świecie.

Ale portugalskie władze chcą dmuchać na zimne, zwłaszcza, że obecnie stosowane szczepionki, które opracowano w ubiegłym roku nie są aż tak skuteczne w przypadku dominującego już w Europie wariantu Delta koronawirusa, jak wobec starszych szczepów patogenu, choć wciąż chronią większość ludzi przed hospitalizacją lub zgonem.

Koronawirus znów przytłacza Europę Środkową. "Medyków od ostatniej fali zakażeń ubyło"

Czechy i Węgry zmagają się z nasileniem czwartej fali pandemii. Szpitalom w obu krajach grozi przeciążenie, a władze ogłaszają nowe restrykcje.

Rząd przygotuje plan obostrzeń

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa oficjalnie już wyraził pogląd, że powrót części obostrzeń, w tym obowiązku noszenia maseczek także w miejscach publicznych na dworze, jest konieczny.

W odpowiedzi na to wiceminister zdrowia Diogo Serra Lopes oświadczył, że rząd także jest tego zdania, a projekt nowych obostrzeń zostanie przygotowany w najbliższych dniach. Nie chciał jednak mówić czy obejmą one tylko osoby niezaszczepione.

Restrykcje wobec niezaszczepionych obiecał bowiem już na początku tygodnia premier autonomicznego regionu Madery Miguel Albuquerque. Takie osoby mogą stracić dostęp do wielu miejsc publicznych, w tym lokali gastronomicznych.