Koronawirus: Portugalia jest w czołówce szczepień na świecie, ale rząd wprowadza stan klęski

koronawirus-portugalia-COVID-19-costa-unia-europejska-lockdown-antyszczepionkowcy-stan-kleski

Premier Portugalii António Costa / Copyright: © European Union 2021 - Source: EUCO [EUCO Newsroom]

Portugalia – należąca do czołówki na świecie pod względem całkowitego zaszczepienia obywateli na koronawirusa – zmaga się ze wzrostem liczby nowych infekcji SARS-CoV-2.

 

Dlatego rząd Antonia Costy ogłosił w czwartek (25 listopada) wzmocnienie restrykcji związanych z COVID-19, w tym m.in. zaostrzenie kontroli granicznych.

 

Zostań jednym z Młodych Liderów Europy! Redakcja EURACTIV.pl ogłasza nabór do projektu Young European Leaders for the Future of Europe

 

Od początku br. w pełni zaszczepiło się 87 proc. Portugalczyków. W Europie tylko Malta  ma pod tym względem lepsze statystyki. Mimo tego od 1 grudnia w Portugalii ponownie zacznie obowiązywać stan klęski żywiołowej.

„Nie ma znaczenia, jak skutecznie się zaszczepiliśmy. Musimy być świadomi, że wkraczamy w fazę większego ryzyka”, podkreślił na zwołanej w czwartek konferencji prasowej premier Antonio Costa.

„Zaobserwowaliśmy znaczny wzrost [liczby – red] zakażeń w niektórych krajach Europy, a przecież Portugalia nie jest wyspą”, zaznaczył polityk.

Koronawirus: Czechy wprowadzają stan wyjątkowy na 30 dni

Sytuacja w czeskich szpitalach jest bowiem z powodu IV fali zachorowań na COVID-19 coraz trudniejsza.

Stan klęski: Co się zmieni w Portugalii?

Zgodnie z nowymi przepisami, wszyscy pasażerowie przylatujący do Portugalii będą musieli okazać negatywny wynik testu na SARS-CoV-2 przed wejściem na pokład samolotu, a linie lotnicze będą karane grzywną w wysokości 20 tys. euro za każdego pasażera, który nie dopełni obowiązku kontroli.

Zaświadczenia o szczepionce będą obowiązkowe przy wejściu do hoteli, restauracji, sal gimnastycznych i na imprezy kulturalne, a maski będą ponownie wymagane w zamkniętych pomieszczeniach publicznych. Osoby odwiedzające domy opieki, szpitale, bary, sale taneczne oraz duże imprezy sportowe i kulturalne będą musiały wykazać się negatywnymi testami.

Ponadto rząd Antonia Costy zdecydował, że telepraca będzie obowiązkowa między 2 a 9 stycznia.  Bary zostaną zamknięte, a wakacje szkolne przedłużone, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby po świętach Bożego Narodzenia.

Agencja Lusa.pt, powołując się na statystyki Narodowego Instytutu Statystycznego (INE) informuje, że odsetek osób zatrudnionych w ramach telepracy w trzecim kwartale br. wyniósł 12,7 proc., co odpowiada 617 600 osobom.

Koronawirus: Słowacja wprowadziła 90-dniowy stan wyjątkowy, a na 14 dni lockdown także dla zaszczepionych

Od północy na Słowacji obowiązuje lockdown. Z domu będzie można wyjść tylko w kilku sytuacjach, m.in. do pracy, po podstawowe zakupy czy z psem.

Wskaźniki infekcji rosną

Portugalskie władze zdecydowały się na wprowadzenie nowych obostrzeń z powodu coraz większej liczby zakażeń koronawirusem w kraju.

W środę w Portugalii zarejestrowano 3773 nowych przypadków koronawirusa, najwięcej od końca czerwca. W środę z powodu COVID-19 zmarło w Portugalii 17 osób. W czwartek odnotowano 3150 nowych zakażeń i 15 zgonów.

Według Krajowego Urzędu ds. Zdrowia w czwartek 691 osób było hospitalizowanych, o 10 więcej niż w środę, z czego 103 na oddziałach intensywnej terapii, o dwie mniej niż dzień wcześniej.

Z szacunków władz medycznych Portugalii wynika, że na 100 tys. obywateli przypada już 251 zakażonych osób.

Oprócz nowych restrykcji, władze intensyfikują dystrybucję tzw. szczepionek przypominających dla osób zaszczepionych.

W kraju liczącym 10,3 mln mieszkańców ponad 850 tys. otrzymało szczepionki przypominające, a 2,5 mln powinno je otrzymać do stycznia, przekazały władze.

Resort zdrowia Portugalii podał, że wraz z nasileniem się pandemii od 1 grudnia uruchomi największy w kraju punkt szczepień. Zostanie on usytuowany na terenie Międzynarodowych Targów Lizbońskich.