Koronawirus: Polskie banknoty odkażone i po kwarantannie

Banknoty 200-złotowe, źródło NBP

Banknoty 200-złotowe, źródło NBP

Polskie banknoty są poddawane kwarantannie – poinformował Narodowy Bank Polski. Dzięki temu do banków trafiają „czyste” pieniądze, którymi można się bezpiecznie posługiwać.

 

Media zwracają uwagę, że nie jest to ewenement, gdyż banknoty są poddawane kwarantannie m.in. również w Chinach, Korei Południowej czy na Węgrzech.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje jednak korzystanie z płatności zbliżeniowych, bo – jak ostrzega  – koronawirus może przenosić się na banknotach. Zdaniem naukowców banknoty należą bowiem do jednych z najbardziej zanieczyszczonych przedmiotów codziennego użytku, a wirusem SARS-CoV-2 potrafi się na nich utrzymać nawet do 10 dni.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie

Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa. Obecność patogenu zdiagnozowano u ponad 425 tys. ludzi na świecie, wyzdrowiała dotąd ok. 1/4 zakażonych. Ponad 4 proc. osób zarażonych umarło. 

Kwarantanna i odkażanie

„NBP informuje, że polskie banknoty są poddawane kwarantannie i można realizować transakcje przy ich pomocy” – przekazał NBP na twitterze. Wcześniej taką informację podał Forsal.pl. W zeszłym tygodniu portal przekazał, że Narodowy Bank Polski, do którego trafia gotówka z banków komercyjnych, poddaje banknoty dwutygodniowej kwarantannie i odkaża je w wysokiej temperaturze (co najmniej 150 st. C) .

Natomiast węgierski dziennik „Ripost” przytoczył informację uzyskaną z tamtejszego banku centralnego, że codziennie wycofuje on z obrotu banknoty o wartości kilku miliardów forintów. Potem – zgodnie z cyklem przetrwania koronawirusa – przez dwa tygodnie przechowuje je w zamkniętych kontenerach, a po takiej kwarantannie przepuszcza je jeszcze przez tunel o temperaturze 160-170 stopni C.

Koronawirusa nie stworzył człowiek?

Najnowsze ustalenia naukowców z Kalifornii ostatecznie dowodzą, że patogen stworzyła sama natura.

Natomiast bank centralny Korei Południowej zamyka pieniądze w sejfach na okres dwóch tygodni w ramach swoistej kwarantanny, a część z nich nawet spalił. Według portalu Yahoo! w przypadku nowych banknotów podgrzewa je natomiast, podobno rutynowo, do 150 st. C przez 2-3 sekundy, a potem – już po zapakowaniu – utrzymuje w 42 st. C.

Według Forsal.pl, jako pierwszy decyzję o dezynfekcji banknotów podjął bank centralny w Chinach. Komercyjne banki odkażają tam pieniądze w wysokiej temperaturze lub ultrafiolecie. Zanim ponownie trafią do obiegu chińskie banki przetrzymują je jeszcze w kwarantannie od 7 do 14 dni.

NBP: Wychodzimy naprzeciw wszelkim trudnościom obywateli

Dzień wcześniej (18 marca) NBP poinformował, że mimo zwiększonych wypłat, których dokonują ostatnio klienci, “zaopatrzenie banków w walutę polską przebiega sprawnie na terenie całego kraju”. “Wartość banknotów w zapasie NBP umożliwia realizację w całości zamówień banków. Zapasy oddziałów okręgowych NBP są uzupełniane na bieżąco” – informuje polski bank centralny zapewniając, że dostosowuje zarządzanie zapasem gotówki do zmieniającej się sytuacji. “Wychodzimy naprzeciw wszelkim trudnościom u obywateli” – podkreśla NBP.

Europejski Bank Centralny na ratunek europejskiej gospodarce

Europejski Bank Centralny zaskoczył ogłoszeniem rekordowego planu walki z negatywnymi skutkami gospodarczymi pandemii koronawirusa. Jakie środki przewidziano na walkę z kryzysem?

 

 

Nie z pompą i w świetle kamer, jak w przypadku polityków z niektórych państw Unii Europejskiej, ale pod osłoną nocy, …