Koronawirus: Polski rząd zapowiada luzowanie obostrzeń. „Za nami apogeum piątej fali”

Minister zdrowia Adam Niedzielski, źródło: Twitter/Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL)

Minister zdrowia Adam Niedzielski, źródło: Twitter/Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL)

Powrót do stacjonarnej edukacji szybciej niż zakładano, skrócenie okresu kwarantanny, czy ułatwienie wjazdu do Polski z innych krajów europejskich. Takie plany na najbliższe tygodnie ma polski rząd. Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił „początek końca pandemii”.

 

Otwierając konferencję prasową Adam Niedzielski poinformował, że według szacunków jego resortu jeszcze w tym miesiącu powinna zacząć wyraźnie spadać dynamika przyrostu nowych zakażeń koronawirusem.

„W lutym w zasadzie wyczerpie się poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej. Mam nadzieję, ze w marcu będziemy mogli podejmować odważne, pełne decyzje dotyczące znoszenia restrykcji i łagodzenia obostrzeń” – powiedział.

Tygodniowe spadki liczny nowych zakażeń i nowych zleceń na testy na obecność koronawirusa w organizmie sięgają nawet 20 proc., co według Niedzielskiego oznacza, że w Polsce minęło już „apogeum piątej fali”. Minister podkreślił też, że od wczoraj (8 lutego) zaczęła spadać liczba hospitalizowanych z powodu COVID-19 osób.

Skraca się również okres hospitalizacji, którzy obecnie wynosi średnio siedem dni, a podczas czwartej fali było to 10 dni. Wariant Omikron koronawirusa w mniejszym stopniu infekuje płuca pacjentów.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Skrócenie kwarantanny i zmiany na granicach

W związku z tą sytuacją od 15 lutego skrócony ma być czas kwarantanny dla zakażonych koronawirusem osób – z obecnych 10 dni do siedmiu. Z kolei członkowie rodziny osoby zakażonej, którzy mają negatywny wynik testu, będą w kwarantannie tylko tak długo jak owa zakażona osoba.

Od 11 lutego zlikwidowana będzie także tzw. kwarantanna z kontaktu, a więc dotycząca osób, które spotkały się z zakażoną osobą krótko przed tym jak uzyskała ona dodatni wynik testu na koronawirusa. Od jutra (10 lutego) takie osoby otrzymają sms powiadamiający o zdjęciu z nich kwarantanny.

Zniesiona zostanie także tzw. kwarantanna przyjazdowa dla osób, które przyjeżdżają do Polski z krajów unijnej Strefy Schengen. Jedynie osoby przybywające spoza tej strefy będą musiały poddać się siedmiodniowej samoizolacji.

Kanada: Protestujący przeciw obowiązkowi szczepień na koronawirusa zablokowali przejście graniczne z USA

Kolejny dzień w kanadyjskiej stolicy – Ottawie – trwa protest kierowców ciężarówek.

Nauka stacjonarna wróci szybciej

Z kolei minister edukacji Przemysław Czarnek poinformował o tym, że 21 lutego, a więc wraz z zakończeniem okresu ferii zimowych dla wszystkich województw, uczniowie w całej Polsce wrócą do nauki stacjonarnej. Wcześniej zaś nauczanie zdalne miało obowiązywać do 28 lutego z wyłączeniem klas I-IV szkół podstawowych.

„Wszystkie te szkoły, które w drugiej połowie lutego nie będą już na feriach wrócą do nauki stacjonarnej 21 lutego, tydzień wcześniej niż zakładaliśmy w pierwotnym rozporządzeniu. Co oznacza, że dla takich województw jak choćby województwo mazowieckie ta nauka zdalna w klasach od piątej do ósmej i w szkołach ponadpodstawowych trwać będzie tydzień i dwa dni” – powiedział Czarnek.

Bułgaria wkrótce zniesie certyfikaty covidowe?

Pojawiają się opinie, że koszty polityczne utrzymania dokumentu są zbyt wysokie w stosunku do korzyści, jakie przynosi. 

Na razie bez obowiązku szczepienia dla nauczycieli

Jednocześnie rząd odstępuje od decyzji o obowiązku szczepienia na koronawirusa dla nauczycieli. Początkowo planowano wprowadzenie takiej zasady od 1 marca. Niezaszczepione osoby nie mogłyby wykonywać swoich obowiązków. Nie będzie również obowiązku szczepień dla służb mundurowych.

„Biorąc pod uwagę ryzyko, że wprowadzenie tego rodzaju zasad jak w przypadku świata medycznego mogłoby spowodować kilkadziesiąt tysięcy wakatów od 1 marca, to myślę, że ta decyzja o odstąpieniu od obowiązkowych szczepień dla nauczycieli jest ze wszech miar korzystna” – powiedział minister edukacji.

Przedstawiciele rządu zastrzegli jednak, że w przypadku pogorszenia sytuacji epidemicznej w Polsce plan wprowadzenia obowiązku szczepień dla niektórych grup zawodowych może jednaj zostań przywrócony.