Koronawirus: Polski rząd zaostrza przeciwepidemiczne restrykcje i zapowiada obowiązek szczepień dla trzech grup zawodowych

Minister zdrowia Adam Niedzielski wziął udział w konferencji prasowej na temat nowych obostrzeń zdalnie, źródło: Twitter/Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL)

Minister zdrowia Adam Niedzielski wziął udział w konferencji prasowej na temat nowych obostrzeń zdalnie, źródło: Twitter/Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL)

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło plan przeciwepidemicznych restrykcji na okres okołoświąteczny. Przewiduje on zmniejszenie liczby gości w hotelach i restauracjach czy widzów w kinach i teatrach. Tuż przed Bożym Narodzeniem i po Nowym Roku nauka w szkołach będzie zaś zdalna.

 

Ogłoszenie nowych, grudniowych obostrzeń zapowiedział już wczoraj (6 grudnia) premier Mateusz Morawiecki. „Stan rzeczy przedstawia się niedobrze, bardzo niedobrze, mamy dużo zgonów. To zgony przede wszystkim osób niezaszczepionych. Ważne jest to byśmy się szczepili, będzie wzmacniać mechanizmy obowiązku szczepień” – mówił.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Redukcja limitu osób w miejscach publicznych

Dziś Ministerstwo Zdrowia przedstawiło szczegóły nowych restrykcji. Obejmują one zmniejszenie limitu widzów w kinach i teatrach, a także gości w hotelach, restauracjach, kawiarniach i barach osób przebywających w obiektach sportowych z obecnych 50 proc. do 30 proc.

Z kolei w transporcie publicznym limit będzie wynosił 75 proc. zajętości miejsc. Limit będzie można jednak przekroczyć jeżeli dany przedsiębiorca czy organizator imprezy lub wydarzenia będzie mógł wykazać, że weryfikuje certyfikaty szczepień.

Testy na koronawirusa dla pracowników wszystkich powyższych miejsc mają stać się darmowe. Testom poddawani mają być także domownicy osób z potwierdzonym zakażeniem COVID-19 i to bez względu na czy się jest zaszczepionym lub ozdrowieńcem, czy nie.

Zamknięte zostaną także wszystkie dyskoteki, kluby i inne miejsce służące do rekreacyjnego tańczenia. Natomiast przylatujące spoza Strefy Schengen osoby muszą okazać wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy test na COVID-19 z wynikiem negatywnym.

Wszystkie te powyższe obostrzenia wchodzą w życie od 15 grudnia. Natomiast 31 grudnia i 1 stycznia będzie obowiązywać ograniczenie do 100 uczestników wszystkich spotkań w lokalach zamkniętych.

Głos z KE: Zmiany w paszporcie covidowym przyczynią się do poprawienia statystyk szczepień

W ub. tygodniu szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po raz pierwszy publicznie powiedziała, że ​​być może nadszedł czas, aby pomyśleć o obowiązkowych szczepieniach na COVID-19 w Europie.

Wraca zdalna edukacja, ale na krótko

Natomiast w dniach 20-23 grudnia, a także 3-7 stycznia w szkołach podstawowych i średnich obowiązywać będzie nauczanie zdalne. Pomiędzy tymi dniami zaś w placówkach szkolnych trwają zaś zwyczajowe świąteczne ferie. Natomiast przedszkola i żłobki będą pracować w tym okresie w zwykłym trybie. „Intencją jest wydłużenie okresu, gdy nie chodzi do transmisji wirusa, bo nie ma interakcji między dziećmi| – wyjaśnił minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Musimy podjąć decyzję nieco bardziej radykalne. Obostrzenia, które zostały zaanonsowane tydzień temu, nie wywołują zauważalnego efektu” – powiedział prezentując nowe restrykcje Niedzielski. „Jesteśmy na średnim poziomie zakażeń ok. 20 tys.  dziennie. Utrzymuje się to od tygodni. To jest bardzo niepokojące” – dodał.

Zaznaczył też, że „nie ma sygnałów, które mówiłyby o wyraźnej tendencji spadkowej, a scenariusz, w którym mamy do czynienia z utrzymaniem tak wysokiej liczby zakażeń oraz dodatkowe ryzyko pojawienia się mutacji Omikron wymagają stanowczych działań.”

Jednocześnie szef resortu zdrowia zapowiedział wprowadzenie od 1 marca obowiązku szczepień dla trzech grup zawodowych – pracowników ochrony zdrowia, nauczycieli oraz funkcjonariuszy służb mundurowych. Niedzieli dodał przy tym, że to „pójście drogą Niemiec i Austrii”.