Koronawirus: Polski rząd przedstawił majowy plan luzowania obostrzeń

Premier Mateusz Morawiecki, źródło: KPRM, fot. Krystian Maj

Premier Mateusz Morawiecki, źródło: KPRM, fot. Krystian Maj

Stopniowe luzowanie przeciwepidemicznych obostrzeń rozpocznie się od początku maja. Zacznie się od obiektów sportowych, a potem kolejno będą się otwierać placówki kulturalne, hotele, szkoły oraz ogródki kawiarniane i restauracyjne, a na koniec także sale restauracyjne wewnątrz budynków.

 

 

Na dzisiejszej (28 kwietnia) konferencji prasowej w sprawie obostrzeń pojawił się premier Mateusz Morawiecki, który w ostatnich tego typu briefingach nie brał udziału. Wówczas jednak ogłaszano głównie wprowadzanie kolejnych obostrzeń, a tym razem rząd miał dobre wiadomości.

„Dane, które otrzymujemy pozwalają na podjęcie decyzji związanych z odmrażaniem gospodarki. Dają one podstawy do ostrożnego optymizmu. Wciąż jednak wiele osób przebywa w szpitalach” – mówił premier.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Rząd spodziewa się spadku liczby zachorowań

Według rządowych statystyk w szpitalach jest obecnie ponad 25 tys. osób, a około 3 tys. z nich znajduje się na oddziałach intensywnej terapii. Obłożenie łózek covidowych wciąż jednak przekracza 50 proc., zaś respiratorów – ponad 65 proc.

Rząd jednak prognozuje, że obserwowany od dwóch tygodni spadek liczby nowych zakażeń będzie się utrzymywał. „Trzecia fala najprawdopodobniej się przełamała. Zabezpieczone są łóżka w szpitalach. Do wyczekiwanego odmrażania musimy podejść jednak z cierpliwością i z pokorą” – podkreślał Morawiecki.

Premier wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim przedstawili rozpisany na cały maj plan luzowania przeciwepidemicznych obostrzeń. Już 1 maja otwarte zostaną obiekty sportowe na powietrzu, ale z limitem do 50 osób. Natomiast obiekty kryte (np. baseny) będą mogły być otwarte dla grup zorganizowanych, np. młodzieży szkolnej, choć jedynie z 50-proc. obłożeniem.

4 maja do pełnej nauki stacjonarnej wrócą szkolne klasy 1-3. Działalność będą mogły wznowić także muzea i galerie sztuki, ale na każde 15 m2 powierzchni tego obiektu wejść będzie mogła jedna osoba. Ten sam wymóg będzie obowiązywał otwarte ponownie tego dnia sklepy budowlane, meblowe oraz galerie handlowe.

Również w kościołach i innych miejscach kultu religijnego będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 m2. Rząd apeluje także, aby msze i inne uroczystości organizować na otwartym powietrzu.

KE pozwała firmę AstraZeneca za braki w dostawach szczepionek

Bruksela twierdzi też, że AstraZeneca dotąd nie przedstawiła wiarygodnego planu nadrobienia zaległości.

Hotele przyjmą gości 8 maja

8 maja wznowić działalność będą mogły hotele, ale bez stref wellness&spa oraz bez obsługi w salach restauracyjnych czy hotelowych barach. Obłożenie hoteli nie będzie mogło przekroczyć 50 proc.

Z kolei 15 maja, jeśli wskaźnik nowych zakażeń będzie niższy niż 15 na 100 tys. mieszkańców, możliwe jest zniesienie obowiązku noszenia na zewnątrz maseczek zakrywających usta i nos. Pozostanie jednak obowiązek utrzymywania dystansu społecznego oraz noszenia maseczek w pomieszczeniach.

Tego samego dnia ruszyć będą mogły ogródki restauracyjne i kawiarniane, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego oraz odpowiednim odstępem między stolikami. Działać będą mogły także kina i teatry na świeżym powietrzu, ale tylko z 50 proc. obłożeniem miejsc.

Na dworze będzie można także organizować rodzinne imprezy okolicznościowe, jak np. wesela i komunie, ale tylko z udziałem maksymalnie 25 osób. Obiekty sportowe na świeżym powietrzu – np. stadiony piłkarskie – będą mogły wpuszczać kibiców, ale tylko w licznie odpowiadającej 25 proc. miejsc.

Szerzej otwarte zostaną również szkoły – naukę w systemie hybrydowym (na zmianę stacjonarnym i zdalnym) rozpoczną klasy 4-8 szkół podstawowych oraz 1-4 szkół średnich.

Koronawirus: Na świecie podano już miliard dawek szczepionek przeciwko COVID-19

Jednocześnie w ostatnich dniach notowane są nowe, globalne rekordy liczby zakażeń SARS-CoV-2.

29 maja możliwy pełny powrót stacjonarnej edukacji

Ostatnia faza majowego luzowania obostrzeń rozpocznie się zaś 29 maja. Jeśli wskaźnik nowych zachorowań na COVID-19 będzie się nadal utrzymywać na niskim poziomie, restauracje, kawiarnie czy bary będą mogły zacząć obsługę gości także wewnątrz, ale z limitem obłożenia miejsc do 50 proc. i dodatkową odległością między stolikami.

Dozwolone staną się również rodzinne imprezy okolicznościowe w pomieszczeniach z limitem uczestników do 50 osób. Działalność – ale przy obłożeniu maksymalnie 50 proc. miejsc – wznowią też tradycyjne kina i teatry.

Kryte obiekty sportowe staną się zaś dostępne dla wszystkich, ale z obłożeniem do 50 proc. miejsc. Znów działać będą mogły także siłownie czy kluby fitness, ale z limitem korzystających osób – 1 os. na 15 m2.

29 maja planowane jest także pełne wznowienie stacjonarnej nauki w szkołach podstawowych i średnich. Większość uczelni wyższych i tak już jakiś czas temu podjęła decyzję o utrzymaniu zdalnej nauki do końca roku akademickiego, a ponadto czerwiec jest w większości z nich czasem sesji egzaminacyjnej.

„Zdecydowaliśmy się, żeby proces luzowania przebiegał w ujęciu ogólnopolskim, bo relacja zróżnicowania województw nie jest duża. Grupy łagodzenia zasad będą pojawiały się w odstępie dwutygodniowym. To tempo jest potrzebne, żeby obserwować efekty” – tłumaczył rządową strategię minister Niedzielski.

W Tanzanii powstał rekordowo zmutowany szczep koronawirusa?

Tanzańskie władze twierdzą, że pandemii prawie tam nie ma, a na będącym częścią tego kraju Zanzibarze wypoczywają turyści m.in. z Europy.

Rząd namawia do szczepień

Natomiast premier Morawiecki przekonywał, że proces odmrażania gospodarki będzie można utrzymać, jeśli tempo szczepień nie spadnie. „Widzimy przykłady z Wielkiej Brytanii czy USA, że masowe szczepienia przynoszą pozytywny efekt.

Szczepienia są więc dla nas podstawową nadzieją. Zachęcamy do nich, bo widzimy, że np. zaszczepieni medycy bardzo łagodnie przechodzą zakażenie lub w ogóle się nie zakażają” – podkreślał Morawiecki.

Jak dodał, chce aby krajowa gospodarka dzięki szczepieniom „zaczęła wracać na właściwe tory.” Przypomniał, że sam niedawno się zaszczepił, gdy rejestrować mógł się już jego rocznik. Mateusz Morawiecki przyjął szczepionkę AstraZeneca.