Koronawirus: Od soboty cała Polska żółtą strefą. Co trzeba wiedzieć?

Polska, Morawiecki, pandemia, Koronawirus, COVID19

Premier Mateusz Morawiecki, fot. Krystian Maj, KPRM [Twitter, @PremierRP]

Od soboty (10 października) w całym kraju wprowadzone zostaną obostrzenia, które do tej pory obowiązywały dla strefy żółtej, ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Powróci także nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Celem jest uniknięcie ponownego lockdownu i przeciążenia służby zdrowia.

 

„Mija prawie 7 miesięcy, od kiedy wdrożyliśmy pierwsze obostrzenia. Dzisiaj, na jesieni, ta druga fala do nas dotarła. Musimy się z nią zmierzyć w sposób zdecydowany”, powiedział w czwartek (8 października) premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Rząd ogłosił nowe ograniczenia w związku z pandemią SARS-CoV-2.

Cały kraj strefą żółtą

Szef rządu ogłosił, że w związku z gwałtownym wzrostem zakażeń w Polsce cały kraj zostanie objęty strefą żółtą. Oznacza to, że od soboty (10 października) na terenie całej Polski będą obowiązywać ograniczenia, których dotąd musieli przestrzegać mieszkańcy stref oznaczonych jako żółte.

„Już dziś w strefie żółtej jest około 100 powiatów. To jedna trzecia kraju”, zwrócił uwagę Morawiecki. „Mamy do wyboru albo zamknąć ruch w poszczególnych województwach, czyli wprowadzić ograniczenie w swobodzie przemieszczania się (…), albo wprowadzić obostrzenia na terenie całego kraju, podobne do obostrzeń w krajach sąsiednich”, wyjaśnił premier przyczynę podjętej decyzji.

To m.in. ograniczenie dozwolonej liczebności publiczności podczas wydarzeń sportowych i kulturalnych do 25 proc. zajętych miejsc na trybunach lub widowni, zmniejszenie liczby osób, jakie mogą przebywać w jednym czasie w lokalach gastronomicznych i siłowniach i ograniczenie liczby uczestników wesel i innych imprez rodzinnych do 75 osób (dotychczas limit wynosił 100 osób; został on zmniejszony dzisiejszą decyzją KPRM). W zgromadzeniach publicznych będzie mogło uczestniczyć do 150 osób, pod warunkiem zachowania odległości 1,5 m pomiędzy uczestnikami i zasłaniania przez uczestników ust i nosa.

Rozszerzony zostaje także nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Od soboty noszenie maseczek będzie obowiązkowe nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych, ale także na zewnątrz. Taki nakaz obowiązywał już wiosną, został jednak rozluźniony w ramach znoszenia koronawirusowych obostrzeń.

Zwolnione z obowiązku noszenia maseczek będą osoby posiadające zaświadczenie lekarskie bądź inny dokument potwierdzający chorobę, która uniemożliwia spełnienie tego obowiązku. „Nie można już ustnie usprawiedliwić niemożliwość noszenia maseczki”, zaznaczył minister Adam Niedzielski.

Premier i minister poprosili także Polaków o instalowanie aplikacji ProteGO Safe, pomagającej w monitorowaniu kontaktów z osobami chorymi na COVID-19.

Koronawirus: W Polsce nakaz noszenia maseczek będzie ostrzej egzekwowany

Minister zdrowia, który wystąpił na wspólnej konferencji z Komendantem Głównym Policji, zapowiedział, że w miejscach gdzie konieczne jest zasłanianie ust i nosa, bez maseczek będą mogły przebywać tylko osoby ze specjalnymi zaświadczeniami. Dziś padł dobowy rekord zgonów w Polsce od …

Nowe strefy czerwone. Jakie obostrzenia będą tam obowiązywać?

Od soboty zwiększona zostanie także liczba powiatów objętych strefą czerwoną. Na listę trafią m.in. tatrzański, otwocki i kartuski, a także Grudziądz, Sopot, Piotrków Trybunalski, Suwałki, Kielce i Koszalin. Pełną listę powiatów strefy czerwonej można znaleźć TUTAJ.

W strefach czerwonych utrzymany zakaz organizacji kongresów i targów, a także wydarzeń kulturalnych. Imprezy sportowe mogą odbywać się bez publiczności. Zawiesić działalność muszą wesołe miasteczka, parki rozrywki i parki rekreacyjne. W lokalach gastronomicznych może przebywać jedna osoba na 4 m², a na siłowniach – jedna na 10 m². Odtąd jednak lokale będą mogły pracować jedynie w godzinach od 6:00 do 22:00, nie licząc usług na wynos i dostarczania żywności. W kinach zajęte może być jedynie 25 proc. miejsc.

Zmniejszony do 50 osób został limit uczestników uroczystości rodzinnych, w tym wesel. „Wesela są rozsadnikiem, gdzie wirus rozprzestrzenia się bardzo szybko”, przestrzegał premier.

W transporcie publicznym zajęte może być tylko 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu.

Uczestnicy uroczystości religijnych mogą zajmować 50 proc. miejsc w kościele bądź innym budynku służącym kultowi religijnemu. W przypadku obrzędów odbywających się na zewnątrz osoby uczestniczące zobowiązane są do zachowania 1,5-metrowego dystansu społecznego. Zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust. Wyjątek stanowią jedynie osoby sprawujące obrzęd.

Lista „czerwonych” powiatów powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy.

Koronawirus: Według WHO już jedna na dziesięć osób na świecie zakażona

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała wczoraj, że koronawirusem mogło zakazić się dotychczas już około 10 proc. ludności świata. Ostrzegła jednak, że zdecydowana większość ludzi wciąż  jest narażona na infekcję. W Polsce też badanie odporności na SARS-CoV-2 w populacji.

Cel: uniknięcie lockdownu i przeciążenia szpitali

Szef rządu oświadczył, że władze będą starały uniknąć się ponownej blokady kraju, która, jak stwierdził, przyniosła ogromne straty gospodarcze, a także nadmiernego obciążenia i tym samym obniżenia efektywności służby zdrowia.

„Wiemy, że w bogatych krajach dochodziło do dramatów, gdzie szpitale były niedostępne i chcemy zrobić wszystko, by u nas to się nie powtórzyło”, powiedział Morawiecki. Dlatego, jak podkreślił, „nasze podejście musi doprowadzić do tego, że spowolnimy przyrost zakażeń”.

Jak poinformował premier, w całym kraju jest ok. 500 wolnych respiratorów, a w tzw. rezerwach materiałowych – kolejne 500. Rząd zakupił już jednak więcej potrzebnych urządzeń, których liczba objęta jest jednak klauzulą tajności.

Morawiecki zapowiedział także zwiększenie liczby łóżek w szpitalach. „Liczba łóżek zajętych przez pacjentów z COVID-19 to 4138. Liczba dostępnych łóżek to ponad 9 do 9,5 tys. ”, przekazał. „Przeprowadzamy działania, które spowodują, że w ciągu najbliższych kilku dni zwiększy się liczba dostępnych łóżek o kolejnych kilka tysięcy”, poinformował.

„Chcemy jednak działać wyprzedzająco, zwiększać liczbę dostępnych łóżek we wszystkich miejscach w kraju, niejako uprzedzając negatywny scenariusz”, wyjaśnił, odnosząc się do ryzyka niedoboru miejsc w placówkach szpitalnych.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Co z 1 listopada? Maseczki na cmentarzach obowiązkowe

Na prośbę dziennikarzy minister Niedzielski wyjaśnił także, jakie obostrzenia obowiązywać będą w zbliżające się święto Wszystkich Świętych. Szef resortu zdrowia zwrócił uwagę, że wprowadzony nakaz noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej także na świeżym powietrzu obejmuje także cmentarze. Również 1 listopada wszyscy przebywający na cmentarzach będą musieli mieć zasłonięte usta i nos.

Decyzje ws. szkół będą podane w sobotę

Mateusz Morawiecki został także zapytany, czy rząd planuje nowe kroki w sprawie działalności szkół i ewentualnego powrotu do zdalnego trybu nauczania.

„Na dziś mechanizm wdrożony w sierpniu sprawdza się nieźle, ale pandemia rzeczywiście się rozszerza, dlatego być może te zasady trzeba będzie zaostrzyć”, ocenił szef rządu. Dodał, że „dzisiaj ponad 98 proc. szkół funkcjonuje w miarę normalnie”.

„Ale również dostrzegam rosnącą absencję uczniów, bo te statystki również dostajemy. To oznacza, że być może trzeba będzie znowu dokonać pewnego ograniczenia, ale o tym zakomunikujemy w stosownym czasie”, stwierdził premier.

„Przestawimy nasz stan wiedzy i nasze decyzje dotyczące tego aspektu sprawy, czyli szkolnictwa, w sobotę”, zapowiedział.