Koronawirus: Polska odsprzeda szczepionki przeciw SARS-CoV-2 Ukrainie?

Polska, Ukraina, szczepionka, AstraZeneca

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis poinformował w środę na wspólnej konferencji prasowej z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem, że KE pomaga Polsce odsprzedać 1,2 mln dawek szczepionki AstraZeneca Ukrainie. / Foto via flickr [Kancelaria Premiera]

Polska jak dotąd nie odsprzedała nikomu szczepionek przeciwko SARS-CoV-2, ale ministerstwo Zdrowia pomoże Ukrainie. „Zaoferowane szczepionki koncernu AstraZeneca stanowią dodatkową pulę”, poinformowało RMF FM ministerstwo zdrowia.

 

 

„Polska na dziś nikomu nie odsprzedała żadnych szczepionek”, przekazało dziennikarce RMF FM Katarzynie Szymańskiej-Borginon Ministerstwo Zdrowia. Resort odpowiedział w ten sposób na pytanie o wypowiedź wiceszefa Komisji Europejskiej Valdisa Dombrovskisa, który kilka dni temu poinformował, że KE wspomaga nasz kraj w odsprzedaży 1,2 mln dawek szczepionki AstraZeneca/Oxford przeciw SARS-CoV-2.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis poinformował w środę na wspólnej konferencji prasowej z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem, że KE pomaga Polsce odsprzedać 1,2 mln dawek szczepionki AstraZeneca Ukrainie.

Dombrovskis mówił na temat wsparcia, jakiego UE udziela Ukrainie w walce z pandemią COVID-19.

„Unia Europejska wspomaga Ukrainę w walce z COVID-19 na różne sposoby. Po pierwsze przekierowaliśmy kilka trwających i przyszłych programów wsparcia tak, by 190 mln euro trafiło na Ukrainę i pokryło zapotrzebowanie związane z COVID”, poinformował.

„Dodatkowo badamy opcje zaopatrzenia Ukrainy w szczepionki. W ramach programu COVAX Ukraina dostanie 117 tys. dawek szczepionki Pfizer w lutym. 2,2-2,7 mln dawek AstraZeneca w pierwszej połowie roku. Dodatkowo KE wspomaga Polskę w odsprzedaży 1,2 mln dawek szczepionki AstraZeneca. Umowy unijne pozwalają na odsprzedanie po cenie kupna. Komisja pomaga przy kontraktach i transporcie”, podkreślił wiceszef KE.

Według RMF FM, pomoc dla Ukrainy jest uzależniona „od terminu podpisania umowy, ale też jest powiązana z kalendarzem dostaw AstraZeneca do UE, który uległ znacznym zmianom i redukcjom”. To oficjalne stanowisko Ministerstwo Zdrowia przekazane w niedzielę.

Ukraina sama postanowiła kupić szczepionki opracowane w Chinach. Chodzi o stworzony przez koncern Sinopharm preparat CoronaVac. Najpierw będzie to jednak tylko 700 tys. dawek tego preparatu, który musi zostać jeszcze dodatkowo przebadany przez ukraińskich specjalistów. Pierwsze jego dostawy są jednak możliwe za kilka tygodni.

Dopiero w kwietniu i maju możliwe będą większe transporty szczepionek z Chin. Wiosną miałoby trafić na Ukrainę 5 mln dawek, o czym informował jeszcze w grudniu ukraiński minister zdrowia Maksym Stepanow. Prowadzone są też rozmowy z Pfizerem, ale te szczepionki najwcześniej trafiłyby na Ukrainę dopiero w drugim półroczu br.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że przygotowana przez Polskę oferta dla Ukrainy to wyraz europejskiej solidarności.

Dodano także, że „zaoferowane szczepionki AstraZeneca nie pochodzą z puli przeznaczonej dla polskich obywateli i ujętej w Narodowym Programie Szczepień, lecz stanowią dodatkową pulę, która od początku zaplanowana została ponad potrzeby oszacowane dla Polski”.