Koronawirus: Polacy zaszczepią pracowników kwatery głównej NATO

Jens Stoltenberg, NATO, Andrzej Duda, Polska

Secretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg i prezydent Polski Andrzej Duda. / Zdjęcie: NATO [NATO Newsroom]

Polskie zespoły medyczne przeprowadzą szczepienia przeciwko COVID-19 w kwaterze głównej NATO. Ponad 20 medyków będzie szczepić pracowników Sojuszu szczepionkami AstraZeneca. Za gest solidarności podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu szef NATO Jens Stoltenberg.

 

Jak poinformował szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, do Brukseli specjalnym rządowym samolotem poleci zespół polskich lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek. W akcji szczepień ma wziąć udział ponad 20 medyków.

Szczepienia na koronawirusa w kwaterze głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego odbędą się w najbliższy czwartek, piątek i sobotę (25-27 marca). Zaszczepionych zostanie ponad 3,5 tys. pracowników kwatery głównej NATO.

„Polska jest sprawdzonym i poważnym partnerem w NATO, dlatego kiedy sekretarz generalny Sojuszu (Jens Stoltenberg – red.) zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o pomoc i wsparcie w zaszczepieniu Kwatery Głównej NATO, premier Polski podjął decyzję dotyczącą takiej pomocy”, oświadczył Dworczyk.

Polska nie wstrzyma szczepień preparatem AstraZeneca

Niektóre państwa wstrzymują stosowanie szczepionki AstraZeneki w związku z wykryciem zakrzepów krwi u niewielkiej liczby zaszczepionych osób.

Morawiecki: Zaszczepimy pracowników NATO

Premier Mateusz Morawiecki ocenił na Facebooku, że zaszczepienie pracowników kwatery głównej NATO „to ważna misja, bo NATO jest organizacją zapewniającą bezpieczeństwo dla około miliarda ludzi na świecie i oczywiście się jej podejmiemy (misji – red.)”.

„Zawsze byliśmy lojalnym i rzetelnym sojusznikiem NATO. I tak samo traktujemy inicjatywy Sojuszu związane z walką z pandemią, bo wierzymy, że tylko solidarne działanie z naszymi Przyjaciółmi przyniesie światu szybki powrót do normalnego życia”, napisał premier.

„Dla nas solidarne działanie w ramach Sojuszu oraz rzetelne wywiązywanie się z zobowiązań sojuszniczych nie jest tylko pustym sloganem. I z tego w NATO słyniemy. Takie zaproszenie oznacza, że nasi Partnerzy doceniają doświadczenie i wiedzę naszych lekarzy, ale także skuteczność polskiego systemu szczepień. Nie ukrywam, że jestem z tego powodu bardzo dumny”, przyznał szef polskiego rządu.

Unia Europejska wzmocni strategiczną autonomię, ale przy ścisłej współpracy z NATO

Jakie działania podejmie UE, aby osiągnąć strategiczną autonomię w dziedzinie obronności?

„Polska troszczy się o bezpieczeństwo Sojuszu”

Mateusz Morawiecki przekazał też, że „szybkim zapewnieniem odporności na wirusa kluczowym decydentom i pracownikom centrali Sojuszu” zajmie się polski Zespół Natychmiastowego Reagowania Medycznego.

„Od jego pracy zależeć będzie tak naprawdę zapewnienie ciągłości operacyjnej Dowództwa NATO. Leży to w interesie naszego wspólnego bezpieczeństwa. Szczególnie, że wszyscy przygotowujemy się do ważnego szczytu NATO pod koniec tego roku”, przypomniał.

Zdaniem Michała Dworczyka podjęcie się przez Polskę zaszczepienia pracowników kwatery głównej NATO to „wyraz troski o bezpieczeństwo i funkcjonowanie całego Sojuszu”.

Stoltenberg: Decyzja NATO w sprawie obecności w Afganistanie zapadnie 1 maja

„Wciąż pozostaje wiele dylematów. Na tym etapie nie podjęliśmy ostatecznej decyzji, co do naszej dalszej obecności” w Afganistanie, poinformował sekretarz generalny NATO.

Kwatera główna NATO otrzyma szczepionki AstraZeneca

Skąd będą pochodzić szczepionki, które zostaną podane natowskim pracownikom? Jak poinformował Dworczyk, będą to przekazane przez Polskę dawki szczepionki firmy AstraZeneca.

Czy decyzja o wybraniu akurat tego preparatu ma związek z pogłoskami na temat jego bezpieczeństwa? Okazuje się, że wywołały one wśród Polaków wątpliwości co do brytyjsko-szwedzkiej szczepionki. W ubiegłym tygodniu Europejska Agencja Leków potwierdziła jednak, że nie ma dowodów, by szczepionka AstraZeneca prowadziła do zakrzepicy.

„W związku z niepokojami i informacjami – które okazały się nieprawdziwe – wokół szczepionek firmy AstraZeneca, powstały pewne zapasy”, powiedział Michał Dworczyk. „I właśnie z tych zapasów zostanie wydzielonych 3,5 tysiąca dawek”, wyjaśnił.

„Niestety, wiele tysięcy pacjentów zapisanych na szczepienie szczepionką AstraZeneca nie pojawiło się w punktach”, oznajmił, dodając, że w niektórych punktach szczepień „takie absencje sięgały nawet 70-80 proc.”.

„Po komunikacie Europejskiej Agencji Leków, po działaniach promocyjnych i profrekwencyjnych wierzymy, że zaufanie do tej szczepionki wróci, bo nie ma żadnych przesłanek medycznych, które nakazywałyby wstrzymanie czy ograniczenie używania tej szczepionki”, zapewnił szef KPRM.

EMA: Szczepionka koncernu AstraZeneca jest bezpieczna

Aż 20 państw członkowskich zawiesiło podawanie chętnym preparatów.

Stoltenberg „wdzięczny Polsce za gotowość do wsparcia”

Szef NATO Jens Stoltenberg podziękował polskim władzom na Twitterze. „Jestem wdzięczny Polsce i premierowi Morawieckiemu za gotowość do wsparcia szczepień COVID-19 w kwaterze głównej NATO”, napisał. Stwierdził przy tym, że Polska jest „silnym sojusznikiem, który udzielił wsparcia wielu innym sojusznikom i partnerom we wspólnej walce z pandemią”.

Na początku pandemii koronawirusa polscy medycy wyjechali z misją do Włoch, gdzie wspierali tamtejszą służbę zdrowia w udzielaniu pomocy chorym.  Polskie misje medyczne pomagały także w masowym testowaniu, na przykład kierowców w Dover podczas kryzysu, jaki wynikł na skutek zamknięcia francusko-brytyjskiej granicy.