Koronawirus: Państwa południa Europy powoli otwierają granice

Premier: Bułgarii - Bojko Borisow, Grecji - Kiriakos Mitsotakis, Rumunii - Ludovic Orban i prezydent Serbii Aleksandar Vučić [foto via@ Facebook], opracowanie: EURACTIV.pl

Premier: Bułgarii - Bojko Borisow, Grecji - Kiriakos Mitsotakis, Rumunii - Ludovic Orban i prezydent Serbii Aleksandar Vučić [foto via@ Facebook], opracowanie: EURACTIV.pl

Od 1 czerwca przekraczanie granicy między Bułgarią, Grecją, Serbią i Rumunią będzie w niektórych przypadkach możliwe bez konieczności poddawania się kwarantannie. A już dwa tygodnie później granice zostaną otwarte dla ruchu turystycznego.

 

W związku ze spowolnieniem rozwoju pandemii w państwach bałkańskich i na południu Europy władze czterech państw zdecydowały się na umożliwienie podróżowania między nimi bez konieczności odbycia kwarantanny. Decyzję podjęto podczas wideokonferencji przywódców państw. Inicjatywa wyszła od premiera Bułgarii Bojko Borysowa. Obywatele, którzy będą chcieli przekroczyć granicę muszą liczyć się z koniecznością wypełnienia deklaracji, w których potwierdzą brak objawów choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Podróżujący podpiszą także deklarację o przekroczeniu granic na własne ryzyko i zostaną poproszeni o zostawienie numeru kontaktowego.

W wideokonferncji oprócz premiera Bułgarii Bojko Borysowa wzięli udział także premier Grecji Kiriakos Mitsotakis, premier Rumunii Ludovic Orban i prezydent Serbii Aleksandar Vučić, a także ministrowie zdrowia, transportu, turystyki, spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych wszystkich czterech krajów.

Koronawirus: UE daje kolejne 100 mld euro na walkę z pandemią

Rada UE przyjęła rozporządzenie ws. wykorzystania aż 100 mld euro na utrzymanie miejsc pracy w czasie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19.

Swobodny wjazd Chorwatów do Słowenii

Z kolei rząd Słowenii postanowił, że Chorwaci mogą swobodnie przekraczać granicę obu państw bez konieczności poddawania się kwarantannie. Już wcześniej Chorwacja dopuściła możliwość wjazdu na swoje terytorium obywateli państw UE. Mogą oni wjechać do kraju w celach biznesowych oraz „pilnych sprawach osobistych”.

To dobra wiadomość zwłaszcza dla Słoweńców, którzy posiadają nieruchomości w Chorwacji. Ich liczbę szacuje się na 110 tys. Przekraczający granicę nie muszą poddawać dwutygodniowej kwarantannie.

Słowenia rozmawia także o dopuszczeniu na swoje terytorium obywateli innych państw. Obecnie toczą się rozmowy z Austrią i Węgrami. Minister gospodarki Słowenii Zdravko Počivalšek oraz węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto omówili w poniedziałek (18 maja) plany ponownego otwarcia granic.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Koronawirus na Bałkanach i w Rumunii

Wśród wszystkich ww. państw najwięcej przypadków potwierdzono w Rumunii – 17 191 i aż 1141 zgonów. Stosunkowo dużo jak na niespełna siedmiomilionowe państwo potwierdzono w Serbii – 10 733. Jak dotąd najlepiej z pandemią poradziła sobie Słowenia, gdzie potwierdzono 1467 infekcji, 104 zgony. Do zdrowia w tym kraju powróciło już 91 proc. osób. W związku z tym jako pierwszy karaj w Europie ogłosiła koniec epidemii koronawirusa.

Dla porównania w pozostałych ww. krajach do zdrowia powróciło: w Bułgarii – 30 proc. osób, w Chorwacji – 88 proc., w Grecji – 48 proc., w Rumunii – 59 proc., a w Serbii – 46 proc.

Najwięcej testów wśród ww. państw przeprowadziła Słowenia, która wykonała 70 970 testów, czyli 34 138 testów na mln osób. Najgorzej natomiast wypada tu Bułgaria (najmniej przeprowadzonych testów wśród wszystkich państw unijnych), która wykonała 68 243 testy, czyli zaledwie 9 813 testów na mln osób.

Co ciekawe do wyścigu o znalezienie szczepionki na koronawirusa przystąpiła rumuńska firma biotechnologiczna OncoGen. Szczepionka, nad którą pracuje jest aktualnie na etapie badań przedklinicznych.