Koronawirus: Podróże zagraniczne dla obywateli Chin tylko ze specjalnym „paszportem”

koronawirus-podroze-chiny-paszport-szczepien

Certyfikat podróży dla obywateli Chin. / Zdjęcia via Twitter @shen_shiwei [@shen_shiwei]

Chiny uruchomiły w poniedziałek (8 marca) program świadectw zdrowia dla chińskich obywateli podróżujących za granicę, stając się jednym z pierwszych państw na świecie wydających „koronawirusowy paszport”. Wprowadzenie podobnych certyfikatów rozważa Unia Europejska.

 

 

Cyfrowy certyfikat, który pokazuje status szczepień użytkownika i wyniki testów na SARS-CoV-2, jest dostępny dla obywateli Chin za pośrednictwem programu na chińskiej platformie mediów społecznościowych WeChat.

Certyfikat jest wydawany, „aby pomóc w promowaniu światowej naprawy gospodarczej i ułatwieniu podróży transgranicznych”, powiedział rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych.

Świadectwo, dostępne w formie papierowej, jest obecnie przeznaczone tylko dla obywateli Chin i na ten moment nie jest obowiązkowe.

Dotychczas nie ma informacji, które kraje będą uznawać chiński certyfikat podczas kontroli granicznych.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

 

Program dostępny przez aplikację

Chiński program działa na zasadzie przydzielenia obywatelom personalnego i zaszyfrowanego kodu QR, który umożliwi każdemu krajowi uzyskanie informacji o stanie zdrowia podróżnych.

Kody QR w WeChat i innych chińskich aplikacjach na smartfony są obecnie wymagane, aby uzyskać dostęp do transportu krajowego i wielu przestrzeni publicznych w Chinach.

Aplikacje śledzą lokalizację użytkownika i generują „zielony” kod, jeśli użytkownik nie był w bliskim kontakcie z osobą z potwierdzonym przypadkiem zakażenia SARS-CoV-2 lub nie podróżował do regionu, gdzie występuje wysoki stopień zakażeń koronawirusem.

Ursula von der Leyen: "Jeszcze w marcu Komisja Europejska złoży propozycję ws. paszportów szczepień"

Kto w Unii Europejskiej naciska na stworzenie cyfrowych paszportów szczepień?

 

Podróże tylko z paszportem szczepień?

Bahrajn jest pierwszym krajem, który wprowadził już „szczepionkowy paszport”. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania znajdują się wśród krajów, które rozważają wprowadzenie podobnych rozwiązań.

Unia Europejska również pracuje nad „zieloną certyfikatem” szczepionkowym, który umożliwiłaby obywatelom państw członkowskich podróżowanie między poszczególnymi krajami i za granicę. Cyfrowy certyfikat ma przedstawiać informacje o szczepieniu, wynikach badań na SARS-CoV-2 oraz informacje o przebytej chorobie.