Koronawirus: Pierwszy transport z pomocą z Chin już w Polsce

Pierwszy samolot z pomocą Chin dla Polski w walce z epidemią koronawirusa, źródło kghm.com pl

Pierwszy samolot z pomocą Chin dla Polski w walce z epidemią koronawirusa, źródło kghm.com pl

W Warszawie wylądowały wczoraj dwa pierwsze samoloty z Chin z wyposażeniem medycznym, którego w Polsce najbardziej brakuje, m.in. z maseczkami, kombinezonami, goglami ochronnymi i jednorazowymi rękawiczkami. W najbliższym czasie mają lądować kolejne maszyny z chińską pomocą medyczną, a od przyszłego tygodnia będzie funkcjonować most powietrzny, który ma służyć walce z koronawirusem.

 

“Od przyszłego tygodnia otwieramy most powietrzny, który będzie przewoził wyłącznie towary niezbędne do ochrony medycznej dla służb, które biorą udział w walce z koronawirusem” – zapowiedział na czwartkowej (26 marca) konferencji prasowej na lotnisku Chopina szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Chińska pomoc po rozmowie Duda-Xi Jinping

Dzień wcześniej pomoc z Chin zapowiedział prezydent Andrzej Duda po telefonicznej rozmowie ze swoim chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem. “Pan prezydent powiedział, że Polska ma zielone światło do tego, aby takich zakupów dokonywać i takie zakupy są dokonywane” – relacjonował tę rozmowę w środę polski prezydent.

“Bariery usunięte. Na Okęciu wylądował pierwszy z kilku samolotów, którymi dziś i w najbliższych dniach przyleci do Polski indywidualne wyposażenie ochronne dla służb medycznych zakupione w Chinach przez różne polskie instytucje (ARP, ARM, KGHM)” – napisał natomiast wczoraj Andrzej Duda na twitterze po wylądowaniu na Okęciu pierwszego samolotu.

Liczba łóżek szpitalnych na tysiąc mieszkańców – zestawienie. Polska na 3. miejscu w UE

„Jesteśmy bliscy momentu, w którym nie będzie już miejsc na reanimację” – powiedział Attilio Fontana, przewodniczący włoskiego regionu Lombardia. We Włoszech na tysiąc mieszkańców przypadają 3,2 łóżka, dwukrotnie mniej niż w Polsce. A co mają powiedzieć Indie, gdzie na tysiąc osób przypada… …

Spychalski: to dopiero początek

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski sprecyzował, że są to przede wszystkim środki ochrony osobistej dla personelu medycznego. “Bardzo się z tego cieszymy. To ogromnie ważne przede wszystkim dla lekarzy, pielęgniarek, całego personelu medycznego” – podkreślił.

Prezydencki rzecznik dodał, że dwa samoloty, które przyleciały wczoraj, to dopiero początek. “Będzie ich więcej, dużo więcej” – zapewnił Spychalski. Poinformował przy tym, że podziałem wyposażenia medycznego z Chin zajmą się Agencja Rezerw Materiałowych i Ministerstwo Zdrowia. Potwierdził także, że koszty transportów będą brały na siebie państwowe spółki.

Testy na koronawirusa na milion mieszkańców – jak Polska wypada na tle Europy i nie tylko? Zestawienie

Testy na koronawirusa na milion mieszkańców – jak Polska wypada na tle Europy i nie tylko?

Szczerski: Kolejne transporty w najbliższych dniach

Również szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiadał wcześniej tego dnia kolejne samoloty z Chin z kilkuset tonami paczek na pokładzie każdego z nich. Poinformował także, że ze stroną chińską zostały już uzgodnione jeszcze dwa takie transporty, które mają dotrzeć do Polski w najbliższych dniach. „Na początek” – podkreślił, bo – jak dodał – uzgodnione są już też kolejne transporty. Według Szczerskiego trzeci samolot powinien wylądować już w nocy z czwartku na piątek.

Duże ilości sprzętu medycznego i materiałów ochronnych kupuje w Chinach już wiele państw, w tym  kraję europejskie m.in. Włochy, Hiszpania, Czechy, Serbia i Litwa.

Polski rząd wprowadza nowe obostrzenia

Premier wraz z ministrem zdrowia poinformowali o wprowadzeniu w Polsce nowych obostrzeń dotyczących sytuacji epidemiologicznej. Dotyczą one ograniczeń w przemieszczania się i zgromadzeń.

 

Nowe obostrzenia obowiązują od dziś do 11 kwietnia. „Przed nami trudna faza. Będą one dotyczyć każdego z nas, …

Chiny były najbardziej dotknięte epidemią COVID-19

Tymczasem to właśnie Chiny do niedawna były krajem najbardziej dotkniętym epidemią koronawirusa – zachorowało tam ponad 81 tys. osób, a zmarło 3287. Jednak według upublicznianych danych i deklaracji epidemia tam wyhamowuje i chorych przybywa mniej niż w Europie. Zaobserwowane ostatnio nowe przypadki chińskie władze uznają za przywleczone z innych krajów. Zapadła wobec tego decyzja o zamknięciu granic kraju dla obcokrajowców. Obostrzenia mają wejść w życie od najbliższego weekendu.

Chiny: Brak nowych zakażeń koronawirusem w Wuhan

W Wuhan w chińskiej prowincji Hubei nie stwierdzono wczoraj ani jednego nowego przypadku infekcji koronawirusem. To pierwszy taki dzień od początku epidemii. To właśnie w tym mieście stwierdzono pierwsze na świeckie zakażenia i tam zaczęła się pandemia.

 

 

Informacje o braku nowych …