Koronawirus: Pierwszy przypadek stwierdzony w Polsce

Karetka, źródło: Wikipedia, fot. Stiopa (CC BY-SA 4.0)

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Polsce odnotowano pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Chory to mężczyzna z województwa lubuskiego, który wrócił z Niemiec. Tam najpewniej doszło do zakażenia.

 

 

Obecnie pierwszy Polak zakażony koronawirusem znajduje się na oddziale zakaźnym Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Dodatni wynik testu na obecność w jego organizmie patogenu przyszedł w nocy. Rano o wszystkim poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Zapewnił on, że chory mężczyzna zachował się zgodnie z procedurami. Telefonicznie skontaktował się z lekarzem, który po wysłuchaniu informacji o objawach polecił skontaktowanie się z Wojewódzką Stacją Epidemiologiczną. Do mieszkania chorego wysłano specjalnie przystosowaną karetkę. Według informacji lekarzy stan mężczyzny jest dobry.

„Pacjent został przewieziony do szpitala i tak jak zawsze to się dzieje, wszystkie osoby, które miały kontakt z tym pacjentem, zostały objęte kwarantanną domową” – wyjaśnił minister Szumowski. Zaapelował też do wszystkich obywateli o spokój i rozsądek, a także o przestrzeganie zaleceń resortu zdrowia i służb sanitarnych. Podkreślił, że „Polska jest dobrze przygotowana zarówno do zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, jak i do leczenia przypadków zachorowań.”

Koronawirus: Rośnie liczba chorych we Włoszech i Francji

Włoskie i francuskie służby medyczne informują o kolejnych chorych, u których stwierdzono zakażenie pochodzącym z Chin koronawirusem, który może wywołać ostrą niewydolność oddechową i ciężkie zapalenie płuc. Szczególnie trudna sytuacja jest we Włoszech.

 

Wczoraj (1 marca) późnym wieczorem włoskie media (m.in. …

Polak zakaził się w Niemczech

Szef resortu zdrowia podziękował służbom sanitarnym za „bardzo sprawne działanie”, a wojewodzie lubuskiemu za przygotowanie odpowiedniej karetki do przewozu osób. „Procedury, które wdrożyliśmy, przećwiczyliśmy w ubiegłym roku, szpital jest więc bardzo dobrze przygotowany. W sierpniu 2019 r. zmierzyliśmy się z bakterią New Delhi i wtedy przećwiczyliśmy stany epidemiologiczne. Samorząd województwa przekazał wówczas 0,5 mln złotych na sprzęt do szybkich badań laboratoryjnych, który teraz bardzo nam się przydaje” – poinformowała natomiast marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Natomiast Główny Inspektorat Sanitarny przypomniał o zaleceniach na temat przeciwdziałania infekcji koronawirusem. Należy często myć ręce, zakrywać usta podczas kichania i kaszlu, unikać dotykania oczu, nosa i ust oraz zachować bezpieczną odległość od osoby, która kaszle lub kicha.

Lokalne media w województwie lubuskim podały też więcej szczegółów na temat chorego mężczyzny. Pochodzić ma z miejscowości Cybinka w powiecie słubickim. Niedawno był na karnawałowych paradach w Niemczech w Nadrenii Północnej-Westfalii. To właśnie w tym landzie jest najwięcej osób zakażonych koronawirusem. W sumie stwierdzono dotąd w Niemczech 240 infekcji, w tym 103 właśnie w Nadrenii Północnej-Westfalii. Nie odnotowano natomiast w tym kraju ani jednego zgonu.

Chory Polak do kraju miał wrócić zwykłym rejsowym autobusem. Dopiero po powrocie poczuł się źle. Dostał wysokiej gorączki i silnego kataru.

Sejm przyjął ustawę ws. koronawirusa

Wczoraj późnym wieczorem Sejm przyjął specjalną ustawę określającą zasady i tryb zapobiegania oraz zwalczania zakażenia i rozprzestrzeniania się choroby wywołanej koronawirusem. Za głosowało 400 posłów, 11 było przeciw, a siedmiu wstrzymało się od głosu.

Sytuacja epidemiologiczna w Europie i na świecie

Największym ogniskiem koronawirusa w Europie pozostają Włochy. W tym kraju stwierdzono już ponad 2,5 tys. przypadków zachorowań z powodu infekcji tym patogenem. Zmarło zaś 79 osób. Oprócz Niemiec i Włoch najwięcej zachorowań w Europie odnotowano we Francji (212 zachorowań i 4 zgony) oraz w Hiszpanii (165 przypadków i 1 zgon). 59 przypadków stwierdzono zaś w Szwajcarii.

Dotąd jedyne państwa członkowskie UE, w których nie odnotowano koronawirusa to Bułgaria, Słowacja, Słowenia oraz Węgry. Najtrudniejsza sytuacja na świecie jest w Chinach, gdzie stwierdzono już 80,2 tys. przypadków i prawie 3 tys. zgonów, większość w prowincji Hubei, gdzie pod koniec grudnia odnotowano pierwsze na świecie przypadki nowego koronawirusa. Poważna sytuacja jest też w Korei Południowej, gdzie odnotowano ponad 5,6 tys. przypadków i 33 zgony.

W sumie na świecie odnotowano zaś ponad 93,5 tys. przypadków koronawirusa i 3,2 tys. zgonów. Wyleczono natomiast ponad 51 tys. osób.

UE podnosi poziom zagrożenia koronawirusem

Eksperci z Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zadecydowali o podniesieniu poziomu zagrożenia koronawirusem w Unii Europejskiej z umiarkowanego na wysoki.

 

Informację o decyzji ekspertów ECDC przekazała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. „Mimo wielu działań wirus …