Koronawirus: Niedobory szczepionek w Hiszpanii zatrzymają akcję szczepień?

Hiszpania, Madryt, COVID19, szczepienia

Według władz regionalnych, wspólnota autonomiczna Madrytu otrzymała w zeszły poniedziałek tylko 24 375 dawek szczepionki Pfizer/BioNTech - o 50 proc. mniej niż początkowo ustalono, po tym, jak hiszpańskie ministerstwo zdrowia zobowiązało się do dostarczania 48 750 dawek tygodniowo. / Foto via (CC BY-NC-SA 2.0) [Comunidad de Madrid]

Personel medyczny w liczącej 6 mln mieszkańców wspólnocie autonomicznej Madrytu musiał zaprzestać szczepień przeciwko koronawirusowi, ponieważ w regionie „nie ma już dostępnych szczepionek koncernów Pfizer/BioNTech”, poinformował w czwartek regionalny minister zdrowia Enrique Ruiz Escudero.

 

 

Brak szczepionek w Madrycie wymusił „zawieszenie programu szczepień w (lokalnych) szpitalach”, podkreślił regionalny minister zdrowia Enrique Ruiz Escudero z centroprawicowej Partii Ludowej (PP), dodając, że „przykro mu to mówić, ale Madryt nie ma wystarczających dawek, aby zaszczepić więcej osób – pracowników służby zdrowia – zgodnie z harmonogramem akcji szczepień”- informuje agencja EuroEFE.

Hiszpania: Problemy ze strzykawkami. Wykorzystano ponad 80 proc. dawek szczepionek

Escudero obwinił za sytuację hiszpańskiego ministra zdrowia. Według niego to Salvador Illa (PSOE) ponosi odpowiedzialność za brak szczepionek. Sytuacja epidemiczna w Hiszpanii z dnia na dzień staje się coraz trudniejsza.

Resort zdrowia potwierdził w czwartek najwyższą od początku epidemii koronawirusa dobową liczbę infekcji – ponad 44 tys. Do czwartkowego wieczoru liczba zakażeń przypadających na 100 tys. obywateli Hiszpanii osiągnęła rekordowy poziom 795.

Problemy ze szczepionkami nie dotyczą tylko wspólnoty autonomicznej Madrytu. Według służb medycznych kilku regionów kraju w ostatnich dniach występują problemy z użyciem szczepionek przeciwko SARS-CoV-2.

W czwartek po południu przedstawiciele wspólnoty autonomicznej Madrytu wezwali ministerstwo zdrowia do skierowania im dodatkowych dawek szczepionki. Zarówno w tym regionie, jak i w innych częściach kraju potwierdzane jest zwiększone tempo wykonywania szczepień.

Według władz regionalnych, wspólnota autonomiczna Madrytu otrzymała w zeszły poniedziałek tylko 24 375 dawek szczepionki Pfizer/BioNTech – o 50 proc. mniej niż początkowo ustalono, po tym, jak hiszpańskie ministerstwo zdrowia zobowiązało się do dostarczania 48 750 dawek tygodniowo.

Jak dotąd 68 proc. pracowników służby zdrowia pracujących w 35 madryckich szpitalach otrzymało pierwszą dawkę. Jeśli chodzi o służby ratownicze i inny personel medyczny, to odpowiednio 73 proc. i 44 proc.

Hiszpańskie media, w tym radio Cadena Ser, wskazuje że w ostatnich dniach proces szczepień opóźniał brak w Hiszpanii odpowiednich strzykawek, którymi można pobierać z fiolek szczepionkę koncernów Pfizer/BioNTech. Z ustaleń rozgłośni wynika, że niedobory właściwych strzykawek do szczepionek “uniemożliwiły przeprowadzenie tysięcy szczepień w całej Hiszpanii”.

Władze medyczne Hiszpanii poinformowały, że do czwartkowego popołudnia wykorzystano ponad 80 proc. wysłanych do tego kraju szczepionek. W środę minister zdrowia ogłosił, że w kraju dobiega końca szczepienie podopiecznych domów spokojnej starości, a niebawem służby medyczne rozpoczną szczepienia osób, które ukończyły 80 rok życia.