Jakie restrykcje obowiązują w państwach Europy w Sylwestra i Nowy Rok? Gdzie godzina policyjna?

Sylwester

W Polsce jednak nie będzie godziny policyjnej w Sylwestra, ale rząd zaapelował do obywateli o rozsądek. / Zdjęcie: Pixabay, Alexas_Fotos

Dzisiaj pierwszy Sylwester w czasie globalnej pandemii koronawirusa. Jakie restrykcje wprowadziła Europa, aby uniknąć wzrostu zakażeń w okresie świąteczno-noworocznym?

 

Polska

28 grudnia w kraju rozpoczęła się tzw. „kwarantanna narodowa”. W ramach tego reżimu nieczynne są galerie handlowe poza sklepami spożywczymi, drogeriami, aptekami czy sklepami z książkami i prasą. Zamknięte są także stoki narciarskie, a hotele nie mogą przyjmować osób podróżujących służbowo na tych samych zasadach, co wcześniej.

W noc sylwestrową od w godz. od 19:00 do 6:00 przemieszczanie się jest dozwolone wyłącznie w związku z wykonywaną pracą lub niezbędnymi potrzebami.

Koronawirus: Rząd opublikował rozporządzenie ws. nowych restrykcji. Co w nim jest?

Nowe obostrzenia, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, obowiązywać będą od 28 grudnia do 17 stycznia.

Włochy

Od Wigilii do 27 grudnia, od 31 grudnia do 3 stycznia oraz w dniach 5-6 stycznia cały kraj jest czerwoną strefą. W te dni mieszkańcy Włoch mogą opuszczać dom do pracy, do lekarza oraz w przypadku nagłej, uzasadnionej potrzeby, po wypełnieniu stosownego oświadczenia. Można wychodzić także po podstawowe zakupy, do kościoła na mszę oraz w celach rekreacyjnych, ale tylko w pobliżu domu.

Nie zmienia się sytuacja w kwestii obrzędów religijnych, które mogą się odbywać pod warunkiem zachowania ścisłego reżimu sanitarnego. W Watykanie papież Franciszek nie odprawił jednak tradycyjnych nieszporów na koniec roku i nie będzie w Nowy Rok przewodniczył mszy z okazji Światowego Dnia Pokoju. Zastąpi do watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin. Przyczyną nieobecności głowy Kościoła katolickiego nie jest jednak pandemia, a problemy z rwą kulszową.

Przed Bożym Narodzeniem szefowa włoskiego MSW Luciana Lamorgese zapowiedziała, że w okresie świąteczno-noworocznym włoskie ulice, drogi i miasta patrolować będzie patrolować łącznie 70 tys. funkcjonariuszy.

Włochy: Lockdown na święta. Premier Conte ogłosił "dekret bożonarodzeniowy"

Jakie przeciwepidemiczne ograniczenia będą obowiązywać we Włoszech w święta Bożego Narodzenia?

Austria

W drugi dzień Świąt rozpoczął się trzeci już ogólnokrajowy lockdown. Do 18 stycznia zamknięte są szkoły, restauracje, bary i hotele, salony kosmetyczne, a także sklepy, z wyjątkiem tych sprzedających podstawowe produkty. Wprowadzono także zakaz wychodzenia z domu bez uzasadnionej potrzeby.

Mimo lockdownu 24 grudnia zezwolono na otwieranie wyciągów narciarskich. O ich otwarciu lub ewentualnym dalszym zamknięciu decydują przede wszystkim władze regionalne i lokalne. Inna infrastruktura turystyczna, taka jak hotele czy restauracje, są jednak zamknięte. Na wyciągach trzeba nosić maseczkę ochronną typu FFP2.

Austria: Od 26 grudnia kolejny lockdown. "To jedyny sposób na pokonanie pandemii"

„Prognoza dla całej Europy jest dramatyczna”, argumentował w piątek kanclerz Sebastian Kurz.

Łotwa

19 grudnia na dwa tygodnie została zamknięta większość sklepów. Otwarte mogą być jedynie te, które sprzedają żywność dla ludzi bądź karmę dla zwierząt, a także apteki, drogerie, stacje benzynowe oraz punkty oferujące kwiaty lub choinki. Restrykcje obejmują przede wszystkim okres świąteczno-noworoczny, ale władze w Rydze nie zdecydowały się na wprowadzenie obostrzeń dotyczących przemieszczania się po kraju. Nie wykluczają jednak i tego, jeśli sytuacja epidemiczna się nie poprawi.

Łotwa zaostrza przeciwepidemiczny lockdown. Ograniczenia głównie w handlu

Władzy Łotwy ogłosiły zaostrzenie covidowych restrykcji. Restrykcje obejmą przede wszystkim handel i usługi. Dzienny przyrost nowych zakażeń koronawirusem na Łotwie bije kolejne rekordy.

 

Nowe regulacje wchodzą w życie od soboty (19 grudnia). Polegać będą przede wszystkim za zamknięciu na najbliższe dwa …

Holandia

Od 15 grudnia do 18 stycznia w kraju obowiązuje lockdown. Zamknięte są m.in. muzea, siłownie, baseny, a także wszystkie sklepy oprócz tych, które sprzedają artykuły niezbędne do codziennego funkcjonowania ludności. Bez przeszkód pracują za to banki oraz apteki.

W związku z trudną sytuacją wielu osób premier Mark Rutte przypomniał o obowiązku solidarności z innymi osobami. „W tym roku mocniej niż kiedykolwiek odczuwamy potrzebę zgromadzenia się razem wokół choinki. Dlatego bardzo proszę wszystkich o zwracanie uwagi na osoby, dla których jest to szczególnie trudny czas”, oznajmił.

W Sylwestra zakazane jest używanie fajerwerków. Władze zaapelowały do mieszkańców kraju, by nie wyjeżdżali za granicę do połowy marca.

Koronawirus: Holandia wprowadza całkowity lockdown. Rutte: "To nie jest niewinna grypa"

Ścisłe ograniczenia będą obowiązywać przez co najmniej pięć tygodni, oświadczył premier Mark Rutte.

Niemcy

16 grudnia rząd federalny zaostrzył obowiązujący dotychczas częściowy lockdown. Okres wzmocnionego reżimu sanitarnego ma potrwać co najmniej do 10 stycznia. Zamknięte są wszystkie sklepy, poza tymi sprzedającymi żywność, środki czystości czy leki. Działają także stacje benzynowe oraz banki. Od początku listopada nieczynne są lokale gastronomiczne.

Minister zdrowia Jens Spahn stwierdził, że Niemcy czeka „najcichszy Sylwester od lat”. Tego dnia zabronione są wszelkie zgromadzenia, a także używanie fajerwerków w często odwiedzanych miejscach. Niemiecka policja zapowiadała rygorystyczne przestrzeganie zakazu. Dozwolone jest spotykanie się w gronie nie większym niż pięć osób z maksymalnie dwóch gospodarstw domowych. Limit ten nie obejmuje dzieci poniżej 14 lat.

W noworocznym orędziu kanclerz Angela Merkel potępiła protesty przeciwko restrykcjom oraz teorie spiskowe związane z pandemią koronawirusa. „Mogę sobie tylko wyobrazić, jak trudna jest sytuacja osób opłakujących swoich bliskich zmarłych na COVID-19 lub poszkodowanych przez skutki pandemii, podczas gdy niektórzy kwestionują samo istnienie wirusa”, powiedziała.

Koronawirus: Niemcy chcą wprowadzić twardy lockdown

Niemiecka prasa dotarła do rządowych planów ogłoszenia twardego przeciwepidemicznego lockdownu od połowy przyszłego tygodnia. Zamkniętych miałaby zostać m.in. większość sklepów oraz szkoły. Nowych zakażeń koronawirusem w Niemczech znów przybywa szybciej.

 

Jak podają niemieckie media, decyzja o niemal całkowitym zamrożeniu życia publicznego …

Belgia

W Belgii od prawie dwóch miesięcy trwa częściowy lockdown. Wprawdzie rząd zezwolił na otwarcie sklepów dwa tygodnie temu, ale część sprzedawców skarży się na słabe obroty z powodu braku turystów. Zamknięte pozostają bary, restauracje, salony fryzjerskie czy siłownie. W domu można przyjmować tylko jedną osobę spoza gospodarstwa domowego, która jednak musi wrócić do siebie przed obowiązującą godziną policyjną.

Władze podwyższyły kary grożące za udział w nielegalnych imprezach. Teraz ich uczestnicy muszą się teraz liczyć z mandatem w wysokości 750 euro, a organizatorzy – 4 tys. euro.

Luksemburg

W związku z utrzymującą się, wysoką liczbą zakażeń, restauracje, bary, kina, teatry i ośrodki sportowo-rekreacyjne (baseny, siłownie, itp.) pozostaną zamknięte do 15 stycznia. Do domu można zaprosić maksymalnie 2 osoby, które pochodzącą z tego samego gospodarstwa domowego. Rząd luksemburski zaleca jednak unikanie wszelkich kontaktów towarzyskich oraz, na ile to możliwe, pozostanie w domu.

Na okres od 26 grudnia do 10 stycznia godzina policyjna została wydłużona o dwie godziny i obowiązuje od 21:00 do 6:00. W tych dniach otwarte są wyłącznie sklepy z artykułami pierwszej potrzeby. Nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju. Od 20 kwietnia wprowadzono jednak obowiązek zakrywania ust i nosa w środkach komunikacji miejskiej i krajowej oraz w miejscach, gdzie nie można zachować dystansu społecznego 2 metrów (np. w sklepach).

Szwecja

Rząd stanowczo zaleca noszenie maseczek ochronnych w transporcie publicznym. Od 24 grudnia obowiązują limity osób mogących przebywać jednocześnie w sklepach, centrach handlowych oraz na siłowni. Premier Stefan Löfven nie wykluczył jednak zamknięcia tych lokali, gdyby nie doszło do spadku liczby nowych zakażeń. W restauracjach przy stolikach siedzieć mogą maksymalnie cztery osoby Sprzedaż alkoholu w lokalach jest zakazana pd godz. 20:00 zamiast od 22:00.

Litwa

Na Litwie obowiązuje lockdown. Od 16 grudnia do 31 stycznia czynne są tylko sklepy spożywcze, apteki i sklepy z artykułami medycznymi. Do 3 stycznia ograniczona będzie możliwość wychodzenia z domu, a msze w kościołach będą odbywać się bez udziału wiernych. Świątynie pozostaną jednak otwarte.

Poza teren rejonu zamieszkania można będzie wyjechać tylko do pracy, na pogrzeb i do lekarza. Na drogach zostanie ustawionych 250 punktów kontrolnych. Za wyjątkiem nagłych przypadków spotykać się można będzie tylko z osobami z jednego gospodarstwa domowego.

Hiszpania

Maksymalny limit uczestników spotkań wynosi sześć osób. Wyjątek przewidziano jednak dla świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, gdy przy jednym stole może zgromadzić się do 10 osób. W okresie świąteczno-noworocznym, między 23 grudnia a 6 stycznia obowiązuje zakaz podróżowania między regionami, z wyjątkiem odwiedzin u rodziny.

W godzinach od 23:00 do 6:00 obowiązuje godzina policyjna. Podobnie jak to było w Wigilię, w Sylwestra jest ona jednak skrócona i rozpocznie się o 1:30.

W Hiszpanii przestrzegania ograniczeń w okresie świąteczno-noworocznym ma pilnować ponad 100 tys. funkcjonariuszy różnych formacji policyjnych, w tym najwięcej (ponad 7 tys.) we wspólnocie autonomicznej Madrytu.

Hiszpania spodziewa się jeszcze w tym roku pierwszego wzrostu zatrudnienia od początku pandemii

Hiszpański rząd opublikował prognozy, z których wynika, że w IV kwartale bieżącego roku liczba nowych miejsc pracy urośnie po raz pierwszy od marca. Chodzi o wzrost o zaledwie 2 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału, ale władze w Madrycie uznały …

Norwegia

W kraju obowiązuje limit, zezwalający na przyjmowanie w domu nie więcej niż pięciu gości. Jedynie w okresie świąteczno-noworocznym można dwukrotnie zaprosić do swoich domów maksymalnie po 10 osób.

Węgry

Przynajmniej do 11 stycznia w mocy pozostaną przepisy o godzinie policyjnej, która obowiązuje w godzinach od 20:00 do 6:00. Nie zostanie ona zniesiona także w noc sylwestrowo-noworoczną.

Czechy

Czeskie władze przedłużyły stan wyjątkowy do 22 stycznia, zaostrzając od 27 grudnia obowiązujące dotychczas ograniczenia. Przesunięto początek godziny policyjnej z godz. 23:00 na 21:00, także w Sylwestra. Obowiązuje także zakaz spotykania się więcej niż dwóch osób z różnych gospodarstw domowych.

Większość sklepów jest zamknięta – działają tylko te z najbardziej potrzebnymi artykułami, czyli spożywcze, drogerie, apteki, a także z karmą dla zwierząt i pasmanterie. Pracują także stacje benzynowe.

Od 27 grudnia zamknięto również wyciągi narciarskie. W górskich kurortach Szumawy, Beskidów, Karkonoszy i Jesioników nie brakuje jednak jednodniowych turystów na sankach czy nartach biegowych. Do 10 stycznia zamknięte mają pozostać też hotele i pensjonaty. Nie zdecydowano się na wprowadzenie zakazu wyjazdów do tak tutaj popularnych „chat”, czyli domków wakacyjnych, które jednak nie mogą być udostępniane na komercyjnych zasadach. Mogą w nich przebywać tylko członkowie jednego gospodarstwa domowego.

Słowacja

Od 19 grudnia obowiązuje częściowy lockdown. Ograniczone jest prawo do przemieszczania się. Wychodzić z domu można jednak do pracy, do lekarza lub po niezbędne zakupy. Rząd wydał również zgodę na spacery po lasach i parkach oraz uprawianie sportu na świeżym powietrzu. Otwarte są tylko te sklepy, które oferują produkty pierwszej potrzeby, czyli sklepy spożywcze, drogerie i apteki.

Rząd zdecydował, że od 1 stycznia wchodzą w życie kolejne obostrzenia. Składanie wizyt w obcych domach jest zakazane. Zamknięte zostały ośrodki narciarskie i hotele. Jedynie osoby zakwaterowane w dniu wejścia w życie restrykcji mogą dokończyć pobyt.

Jak ocenił premier Igor Matovič, „to nieprzestrzeganie zaleceń i nieostrożność podczas spotkań odbywających się w domach wydaje się dzisiaj najpoważniejszym problemem”, który wpływa na liczbę zakażeń. Szef rządu wezwał Słowaków do odwołania planów związanych z imprezami sylwestrowymi. O ostrożność zaapelowała także prezydent Zuzana Čaputová. Podkreśliła, że jedna noc nie jest warta tego, by doprowadzić do przeciążenia służby zdrowia z powodu wysypu nowych przypadków SARS-CoV-2.

Słowacja: Przetestowano na koronawirusa niemal wszystkich mieszkańców. Co się okazało?

W miniony weekend na Słowacji przeprowadzono masowe testy mieszkańców na obecność przeciwciał koronawirusa SARS-CoV-2.

Dania

Od poniedziałku (21 grudnia) nieczynne są m.in. zakłady fryzjerskie oraz gabinety fizjoterapeutów. Zamknięte są restauracje, które obecnie mogą sprzedawać dania jedynie na wynos. Od 25 grudnia do 3 stycznia zawieszona jest działalność sklepów, za wyjątkiem  tych sprzedających artykuły pierwszej potrzeby. Limit uczestników zgromadzeń wynosi 10 osób.

Francja

Co najmniej do 7 stycznia zamknięte pozostaną restauracje, bary, placówki kultury i miejsca rozrywki. Od godz. 20:00 do 6:00 obowiązuje godzina policyjna. W tym czasie domu można wyjść tylko z uzasadnionej przyczyny, np. związanej z wykonywaną pracą, problemami zdrowotnymi, ważnymi sprawami rodzinnymi czy potrzebami zwierząt domowych, z wypełnionym na papierze lub w aplikacji na telefonie zaświadczeniem, które należy okazać w razie kontroli. Godzina policyjna nie zostanie zawieszona nawet w Sylwestra.

Za złamanie przepisów grozi mandat w wysokości 135 euro. Przestrzegania zasad pilnuje ok. 100 tys. funkcjonariuszy policji i żandarmerii. Minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin polecił służbom rygorystyczne podejście do przestrzegania przez obywateli godziny policyjnej, by zapobiec organizowaniu większych zgromadzeń oraz incydentom ulicznym.

Francuskie służby od kilku tygodni interweniują w związku z zawiadomieniami o nielegalnych imprezach. Funkcjonariusze nie mogą jednak wejść do prywatnego domu bez nakazu lub bez zgody właściciela.

Koronawirus: Wielka Brytania i Francja osiągnęły porozumienie w sprawie ruchu przez kanał La Manche

Umowa weszła w życie o północy i będzie obowiązywać przynajmniej do 6 stycznia.

Grecja

W kraju obowiązuje godzina policyjna w godzinach od 22:00 do 5:00, a także zakaz opuszczania domu bez istotnej przyczyny. Restrykcje pozostaną w mocy co najmniej do 7 stycznia. Miejsca kultu są otwarte dla ograniczonej liczby wiernych w Boże Narodzenie oraz w święto Trzech Króli