Koronawirus: Pandemia w Hiszpanii nie daje o sobie zapomnieć

Uroczystość poświęcona zmarłym w trakcie pandemii koronawirusa w Katalonii. Na zdjęciu premier Katalonii Quim Torra.

Uroczystość poświęcona zmarłym w trakcie pandemii koronawirusa w Katalonii. Na zdjęciu premier Katalonii Quim Torra. / Foto via twitter @QuimTorraiPla

Komunikat lokalnego rządu Katalonii jest jednoznaczny – mieszkańcy Barcelony oraz 12 sąsiednich gmin powinni pozostać w domach z powodu zwiększonej liczby zakażeń SARS-CoV-2 w regionie.

 

 

Zalecenie lokalnego rządu (Generalitat) spowodowane zostało potwierdzeniem 1,3 tys. kolejnych przypadków koronawirusa na terenie Katalonii w dniu 16 lipca.  Jest to najwyższa zarejestrowana liczba nowych infekcji od 15 kwietnia, kiedy to liczba ta wyniosła 2870. Między 17 a 19 lipca liczba nowych zakażeń oscylowała w okolicy 1 tys. dziennie.

W stolicy regionu – Barcelonie – stwierdzono około 30 nowych ognisk koronawirusa, które są, jak twierdzą władze, bezpośrednim skutkiem wzmożonej liczby spotkań towarzyskich.

Koronawirus: "Mamy obowiązek pamięci". Hiszpania oddaje cześć ofiarom koronawirusa

W czwartek (16 lipca) w Pałacu Królewskim w Madrycie odbyły się uroczystości na cześć  ponad 28 tys. mieszkańców kraju zmarłych w wyniku choroby COVID-19. Zgromadzeni politycy i goście oddali także hołd lekarzom i pracownikom służb walczących z epidemią SARS-CoV-2.

Hiszpania: Władze nie wykluczają ponownego lockdownu

„Jeżeli sytuacja nadal będzie się pogarszać, będziemy musieli podjąć bardziej drastyczne środki”, powiedziała Meritxell Budo, rzeczniczka rządu regionalnego. Poprzez zalecenie pozostania w domach, władze mają na celu zwrócenie uwagi mieszkańców na niepokojący rozwój pandemii w Katalonii.

Lokalny rząd sugeruje mieszkańcom poddanie się 15 dniowej dobrowolnej kwarantannie. Zabrania się także spotkań na ulicach i w miejscach publicznych z udziałem więcej niż 10 osób.

To tylko jedna z planowanych restrykcji w odpowiedzi na rozwijającą się sytuację na terenie Katalonii. Zamknięto teatry, kina, siłownie oraz lokale rozrywkowe. W kawiarniach i restauracjach ograniczono liczbę osób mogących przebywać w pomieszczeniu.

Koronawirus: Hiszpania zamierza zakończyć pandemię 21 czerwca

Premier Hiszpanii Pedro Sánchez oświadczył wczoraj, że kraj potrzebuje jeszcze 15 dni restrykcji, by 21 czerwca „zakończyć pandemię raz na zawsze”.

Barcelona: Pomimo apelu władz tłumy na plażach

W sobotę (18 lipca) na barcelońskich plażach pojawiły się tłumy osób. Wielu przybyłych nie tylko zrezygnowało z zakrycia ust i nosa, ale także nie zachowywało odpowiedniego dystansu od innych.

W konsekwencji, katalońska policja zmuszona była do zamknięcia dużej części plaż publicznych.

Pomimo braku stosowania się do sugestii rządu, kwarantanna ma nadal charakter „dobrowolny”. Katalońskie władze na razie apelują do mieszkańców o rozsądek. Lokalna minister zdrowia, Alba Vergés, podkreśliła jak istotne jest pozostanie w domu i opuszczanie go, gdy jest to „absolutnie niezbędne”. Niewykluczone jednak, że władze zdecydują się na bardziej drastyczne kroki, jeżeli sytuacja epidemiologiczna nie ulegnie poprawie.