Koronawirus: Rekordowe statystyki zakażeń w Europie. Najwięcej we Francji

koronawirus-pandemia-COVID-19-szczepienia-Francja-Włochy-Wielka-Brytania-Włochy-portugalia-omikron

COVID-19 stanowi obecnie główną przyczynę zgonów w krajach europejskiego regionu WHO [Photo via Unsplash]

208 099 zakażeń koronawirusem w ciągu jednej doby zanotowano w środę we Francji. To najwyższy dzienny bilans zakażeń w całej Europie od początku pandemii COVID-19. Ale rekordowe statystyki zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 notuje się także w innych europejskich krajach.

 

 

W środę (29 grudnia) we Francji odnotowano największy od początku pandemii dobowy wynik zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Potwierdzono 208 099 zakażeń. Więcej notuje się na świecie tylko w USA.

Od początku pandemii COVID-19 odnotowano na świecie już 284 mln zakażeń koronawirusem. Najwięcej nowych przypadków zgłaszanych jest obecnie obecnie w Stanach Zjednoczonych, Francji i Wielkiej Brytanii.

Amerykańska agencja: Testy antygenowe słabiej wykrywają wariant Omikron

Dane sugerują, że testy antygenowe mogą wprawdzie wykrywać wariant Omikron, ale mogą mieć niższą czułość, informuje FDA.

Rekordowe statystyki zakażeń w Europie

Francuskie 208 tys. zakażeń zaraportowane w środę oznacza, jak podkreślają francuskie media, że w ciągu 24 godzin w każdej sekundzie notowano tam ponad dwa pozytywne wyniki testów. We wtorek we Francji nowych zakażeń było prawie 180 tys.

Jednak cytowany przez media minister zdrowia Olivier Véran prognozuje, że na początku stycznia we Francji może być ponad ćwierć miliona nowych przypadków zakażeń dziennie.

We wtorek z powodu COVID-19 we Francji zmarło 256 osób. Pełną dawką zaszczepionych jest ponad 73 proc. Francuzów, a dawkę przypominającą otrzymało niewiele ponad 30 proc. populacji.

Większość pacjentów, którzy przebywają we francuskich szpitalach, jest zakażona „starym” wariantem koronawirusa, czyli deltą.

Włochy: Eksperci ds. zdrowia ostrzegają przed grożącym paraliżem kraju na skutek przepisów o kwarantannie

Osoby, które weszły w bliski kontakt z chorym na COVID-19, muszą się odizolować na siedem dni, jeśli są zaszczepione, i na 10 dni, jeśli nie otrzymały szczepienia.

W Paryżu wracają maski

W związku z rekordowymi statystykami zakażeń koronawirusem we Francji, prefektura policji stolicy Francji ogłosiła w środę wieczorem, że od piątku (31 grudnia) w Paryżu będzie obowiązywał obowiązek noszenia masek ochronnych na zewnątrz.

Będzie on dotyczyć osób w wieku od 11 lat „z wyjątkiem osób znajdujących się wewnątrz samochodów, rowerzystów i innych użytkowników dróg oraz osób uprawiających rekreacyjnie sport”, podkreśliła policja.

Noszenie masek ochronnych wewnątrz budynków publicznych i w transporcie publicznym jest już obowiązkowe w całej Francji. Osoby, które nie przestrzegają przepisów są karani mandatem w wysokości 135 euro.

FEJK MIESIĄCA: UE zamierza wypowiedzieć Kodeks norymberski? Nie, nikt nie chce zmian w zasadach eksperymentów medycznych

Ponadto Kodeks norymberski nie jest dokumentem, który… da się wypowiedzieć.

Omikron dominuje w Wielkiej Brytanii

Ale rekordowe statystyki zakażeń koronawirusem potwierdzane są także w innych krajach Europy.

Z Wielkiej Brytanii w środę potwierdzono 183 057 zakażeń SARS-CoV-2. To o niemal 50 tys. więcej zakażeń niż dzień wcześniej. We wtorek odnotowano 138 831 infekcji.

Rośnie także liczba chorych na COVID-19, którzy muszą być leczeni w szpitalach. Według ostatnich dostępnych danych, takich pacjentów jest ponad 8,2 tys., a 10 proc. z nich musi korzystać z respiratorów.

Inaczej niż we Francji, wzrost liczby zakażeń jest spowodowany rozprzestrzenianiem się wariantu omikron. Według władz medycznych jest to dominująca obecnie w Wielkiej Brytanii odmiana SARS-CoV-2, która wywołuje 90 proc. nowych infekcji.

Jak zwraca uwagę BBC, po raz pierwszy od 10 miesięcy w brytyjskich szpitalach przebywa ponad 10 tys. chorych na COVID-19. To najwyższy poziom od początku marca i 2 tys. hospitalizowanych pacjentów więcej niż jeszcze dwa dni temu. Dodatkowo 90 proc. z tych pacjentów nie otrzymało dawki przypominającej szczepionki.

Unijne rozporządzenie REACH "dobije" salony tatuażu? Tatuażyści wystąpili z petycją

Od stycznia unijne rozporządzenie REACH zabroni używania do tatuowania substancji, które dotąd były powszechnie wykorzystywane w tuszach.

Dużo zakażeń w Hiszpanii. W Danii najwięcej per capita

W Hiszpanii służby medyczne potwierdziły w ciągu minionej dobry 100 760 zakażeń koronawirusem. Resort zdrowia podając tę informację wskazał, że jest to rekordowa liczba dziennych infekcji.

Ministerstwo dodało, że odnotowano także najwyższą liczbę infekcji przypadających na 100 tysięcy obywateli. Wskaźnik ten przekroczył 1500 przypadków. Jednocześnie w szpitalach z powodu COVID-19 hospitalizowanych jest łącznie 10,4 tys. osób. Blisko 1,8 tys. z nich leży na oddziałach intensywnej terapii.

W sąsiedniej Portugalii w ciągu ostatnich 24 godzin koronawirusem zakaziło się ponad 26 tys. osób. To najwyższy dobowy bilans od początku pandemii COVID-19 – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia w Lizbonie. Dzień wcześniej odnotowano 17 tys. infekcji.

We Włoszech stwierdzono minionej doby 98 tys. zakażeń. To najwyższy wskaźnik od początku pandemii. Poprzedni rekord padł dzień wcześniej, gdy było 78 tys. infekcji. Jak informują włoskie media, epicentrum czwartej fali pandemii, wywołanej przez wariant Omikron koronawirusa, jest region Lombardia, gdzie stwierdzono od wtorku ponad 32 tys. zakażeń.

Jednak krajem, w którym obecnie występuje najwięcej dobowych zakażeń koronawirusem w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, jest Dania.

W ciągu ubiegłego tygodnia ponad jeden mieszkaniec Danii na 60 miał pozytywny wynik testu na COVID-19. Minionej doby potwierdzono w tym kraju 23 228 nowych przypadków zakażeń.  Dania liczy 5,8 mln mieszkańców.

Jak informuje Euronews, minionej doby w Danii na COVID-19 zmarło 16 osób. Pełną dawką zaszczepionych jest 78 proc. Duńczyków, a dawkę przypominającą otrzymało 44,5 proc. populacji.

Komisja Europejska: Od lutego skrócenie ważności paszportów covidowych

Unijny certyfikat szczepień ułatwia podróżowanie po całej Unii Europejskiej w czasie pandemii.