Orbán: Szczyt zachorowań na Węgrzech dopiero nadejdzie

Węgierski premier Viktor Orban [oficjalny profil Orbana na Facebooku]

Węgierski premier Viktor Orban [oficjalny profil Orbana na Facebooku]

Kiedy nastąpi szczyt zachorowań na Węgrzech? Premier Viktor Orbán twierdzi, że już na początku maja.

 

Powołując się na specjalistów, premier Viktor Orbán stwierdził, że szczyt zachorowań na Węgrzech może nastąpić na początku maja.

„W opinii specjalistów szczyt zachorowań na COVID-19 nadejdzie 3 maja. Będziemy wówczas dysponowali liczbą 5 tys. respiratorów. To już bezpieczny poziom. W kolejnych tygodniach ich liczba wzrośnie do 8 tys.”, przekazał Orbán, który w niedzielę odwiedził szpital w miejscowości Ajka.

Lokalne media informowały, że w ubiegłym tygodniu szpitale publiczne musiały zwolnić 60 proc. wszystkich dostępnych łóżek, aby przygotować 36 tys. miejsc na wypadek znacznego podniesienia się krzywej zachorowań. Niejednokrotnie doprowadziło to do konieczności wcześniejszego wypisania pacjentów do domu. Do niedzieli (19 kwietnia) na Węgrzech odnotowano 1916 przypadków koronawirusa.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Radykalne środki

Węgierski rząd podjął radykalne środki w walce z koronawirusem i ustanowił nowe przepisy (ich projekt ujawniono 20 marca) mające według węgierskich władz służyć walce z epidemią. Za nowymi przepisami zagłosowało 2/3 posłów, czyli FIDESZ-owi udało się uzbierać potrzebną do przyjęcia tego typu ustawy większość. Cała opozycja zagłosowało przeciwko, ale to nie wystarczyło.

Na mocy nowej ustawy rząd może przedłużać stan wyjątkowy bez jakiegokolwiek terminu, choć ustawę może też zawiesić parlament, ale znów większością 2/3 głosów. Jednak w innych sprawach posłowie głos na razie utracili, bowiem obrady parlamentu zawieszono.

Rząd i premier uzyskali natomiast prawo do wydawania dekretów. Zgoda parlamentu nie będzie w ich przypadku potrzebna. Dodatkowo ustanowiono wysokie kary za „szerzenie fake newsów”. Można będzie za to trafić do więzienia nawet na 5 lat. Z kolei za złamanie warunków obowiązkowej kwarantanny grozi nawet 8 lat więzienia.

Węgry i koronawirus: Viktor Orban z nowymi szerokimi uprawnieniami

Węgierski parlament przyznał premierowi tego kraju nowe szerokie uprawnienia na czas pandemii koronawirusa.