Koronawirus: Zjednoczone Emiraty Arabskie zabronią opuszczania kraju osobom, które się nie zaszczepią trzecią dawką

Zjednoczone Emiraty Arabskie pozwolą na wyjazd zagranicę tylko osobom, które przyjęły trzy dawki szczepionki na koronawirusa (Photo by Fredrik Öhlander on Unsplash)

Zjednoczone Emiraty Arabskie pozwolą na wyjazd zagranicę tylko osobom, które przyjęły trzy dawki szczepionki na koronawirusa (Photo by Fredrik Öhlander on Unsplash)

Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zadecydowały, że za granicę po 10 stycznia będą mogły wyjechać tylko osoby, które przyjmą trzy dawki szczepionki przeciw COVID-19. Przepis wprowadzono z obawy przed kolejnymi ogniskami zakażeń wariantem Omikron.

 

Dzienna liczba nowych przypadków infekcji koronawirusem, w liczących niespełna 10 mln mieszkańców Zjednoczonych Emiratach Arabskich, przekroczyła wraz z początkiem stycznia 2,5 tys.

To co prawda wyraźnie mniej niż niemal dokładnie rok temu, gdy w szczycie trzeciej fali zakażeń notowano w ZEA niemal 4 tys. infekcji dziennie, ale obecna piąta fala rozpędza się najszybciej ze wszystkich dotychczasowych.

Jeszcze w pierwszej połowie grudnia, gdy wykryto w tym kraju pierwsze przypadki zakażenia wariantem Omikron, było to bowiem mniej niż 100 przypadków na dobę.

Na razie jednak sytuacja jest pod kontrolą. Jak zapewniała rzeczniczka ministerstwa zdrowia Noura Al Ghaithi, wolnych jest ponad połowa łóżek na oddziałach covidowych, a na OIOM-ach zajętych jest zaledwie 3 proc. łóżek.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Ekspaci zwolnieni z zakazu

Ale władze ZEA obawiają się wybuchu w kraju wielu ognisk zakażeń Omikronem. Dlatego od 10 stycznia obowiązywać będą nowe przepisy dotyczące wyjazdu za granicę. Zgodę na zagraniczną podróż otrzymają tylko te osoby, które przyjmą trzecią, przypominającą dawkę szczepionki na COVID-19.

Zasada ta nie będzie jednak obowiązywać osób, które nie mogły się zaszczepić z powodów zdrowotnych, a także podróży związanych z podjęciem leczenia za granicą lub w przypadkach – jak to ujęto – „humanitarnych”.

Dzięki nowym przepisom władze ZEA liczą, że przekonają mieszkańców kraju do szybszego przyjęcia trzeciej dawki szczepionki. Bo choć po dwóch dawkach jest już 90 proc. osób, to po trzeciej dawce zaledwie 35 proc.

Krytycy decyzji o zakazie wyjazdu dla osób, które nie przyjęły trzeciej dawki szczepionki, wskazują jednak, że będzie on dotyczył tylko obywateli ZEA, a nie licznie zamieszkujących Emiraty tzw. ekspatów, czyli stałych pracowników z zagranicy.

Rok szczepień na koronawirusa: Ryzyko zgonu na COVID-19 jest 60 razy większe u niezaszczepionych [INFOGRAFIKA]

W państwach, w których poziom zaszczepienia jest najniższy, jest też najwięcej zgonów z powodu COVID-19. Są to głównie kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

ZEA bez lockdownów

To właśnie dzięki zaszczepieniu się większości obywateli udało się uniknąć w większej części ubiegłego roku lockdownów, a otwarcie kraju pomogło szybko uzyskać odbicie gospodarcze. Do ZEA przyjeżdżali też chętnie zagraniczni turyści (ale zaszczepieni), a obłożenie hoteli i sprzedaż nieruchomości wróciły już do poziomu z 2019 r., a więc sprzed wybuchu pandemii.

Dzięki temu udało się zorganizować w ubiegłym roku kilka ważnych międzynarodowych wydarzeń biznesowych, kulturalnych czy sportowych. W Dubaju trwa od października opóźniona o rok światowa wystawa EXPO 2020, a w Abu Zabi odbyło się w grudniu Grand Prix Formuły 1.

Od początku pandemii COVID-19 stwierdzono w ZEA ponad 767 tys. zakażeń koronawirusem. Prawie 2,2 tys. osób zmarło z tego powodu.