Koronawirus: Od wczoraj w Polsce obowiązuje trzecia już strategia

Minister zdrowia Adam Niedzielski, konf.pras. poświęcona trzeciej strategii walki z koronawirusem, źródło Adam Guz KPRM

Minister zdrowia Adam Niedzielski, konf.pras. poświęcona trzeciej strategii walki z koronawirusem, źródło Adam Guz KPRM

Personel medyczny bez kwarantanny, a współdomownicy zakażonego w kwarantannie automatycznie, pulsoksymetry dla chorych łagodnie przechodzących zakażenie koronawirusem i więcej izolatoriów – to elementy obowiązującej od wczoraj trzeciej już rządowej strategii walki z COVID-19.

 

Nowe zasady przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa przedstawili we wtorek (3 listopada) na wspólnej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk oraz rzecznik rządu Piotr Müller.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Pandemia wyhamowowuje?

Minister Niedzielski zwrócił uwagę, że z najnowszych danych dotyczących liczby zakażeń wynika, że spada tempo wzrostu zakażeń – w zeszłym tygodniu wtorkowy wzrost był o ponad 60 proc. wyższy niż w poniedziałek, a w tym tygodniu tylko o ok. 10 proc.

Szef resortu zdrowia zauważył ponadto, że spadła również liczba zleceń wydawanych przez lekarzy POZ na wykonanie testu na obecność koronawirusa. Minister przypomniał, że dotychczas liczba zleceń na wykonanie testów w poniedziałek podwajała się w stosunku do poniedziałku z poprzedniego tygodnia, tymczasem w tym tygodniu – jak podkreślił – do tego nie doszło. W ocenie Niedzielskiego te dane wskazują na „pewne wyhamowanie pandemii”.

Nowa definicja zakażenia – personel medyczny bez kwarantanny

Wprowadzona mimo to trzecia strategia rządu wprowadza m.in. nową definicję przypadku zakażenia koronawirusem, a dzięki temu zmienia także sposób wprowadzania kwarantanny. Testy antygenowe u pacjentów objawowych będą bowiem taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa jak testy PCR, co pozwoli współdomowników osoby zakażonej automatycznie zobowiązywać do kwarantanny, bez czekania na decyzję sanepidu. Przyspieszy to proces izolacji potencjalnie zakażonych, bo na informacje z przeciążonych sanepidów trzeba było czekać czasem bardzo długo.

Natomiast pracownicy medyczni zostaną dzięki temu z obowiązku odbywania kwarantanny zwolnieni. Codzienne stosowanie u medyków testów antygenowych, których wynik jest znany najwyżej w ciągu pół godziny (od 10 do 30 min.), umożliwi bowiem kierowanie na kwarantannę tylko tych, których wynik okaże się pozytywny. Pozostali pozostaną na swoich stanowiskach pracy, co poprawi sytuację kadrową w przeciążonych szpitalach.

Krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych, główny doradca premiera ds. walki z epidemią koronawirusa prof. Andrzej Horban zapewniał już kilka dni wcześniej, że był to postulat przedstawicieli środowisk medycznych. Natomiast minister Dworczyk podkreślił wczoraj, że dotychczas na kwarantannie było ponad 30. tys. osób z personelu medycznego.

Słowacja: Przetestowano na koronawirusa niemal wszystkich mieszkańców. Co się okazało?

W miniony weekend na Słowacji przeprowadzono masowe testy mieszkańców na obecność przeciwciał koronawirusa SARS-CoV-2.

Pulsoksymetry dla skąpoobjawowych

Ponadto wskazani przez lekarzy pacjenci skąpo lub bezobjawowi zostaną wyposażeni w pulsoksymetry, co odciąży przepełnione już szpitale. To małe urządzenie elektroniczne służy do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi, czyli poziomu natlenienia krwi. Ma pomagać służbom medycznym w monitorowaniu stanu zdrowia tych, którzy przechodzą COVID-19 w sposób łagodny i zostali zakwalifikowani do medycznej opieki domowej. Dane przesyłane przez urządzenie ma analizować specjalne centrum monitoringu – nowa jednostka, którą ma powołać Ministerstwo Zdrowia.

Więcej pieniędzy dla “białego” personelu

Lekarze, pielęgniarki, diagności laboratoryjni i ratownicy medyczni mają otrzymać dodatkowe świadczenia, ma także zostać  podwyższona ich maksymalna kwota.

“Od 1 listopada 2020 roku dodatkowe wynagrodzenie w związku ze zwalczaniem epidemii COVID-19 otrzymają: personel SOR, izb przyjęć, zespołów ratownictwa medycznego oraz diagności laboratoryjni. Ponadto wysokość dodatku została podwojona” – głosi komunikat NFZ w opublikowanym już w niedzielę (1 listopada) komunikacie. Powołuje się przy tym na polecenie ministra zdrowia z tego samego dnia, w którym “zobowiązał prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do przyznania dodatkowego wynagrodzenia za pracę w związku ze zwalczaniem epidemii COVID-19 nowym grupom personelu medycznego” dodając, że “w poleceniu zapisano także podwyżkę dodatku o 100 proc.”.

Więcej izolatoriów

Izolatoria to miejsca, do których kierowani są chorzy, którzy nie mogą odbywać izolacji w swoim domu – np. ze względu na to, że współmieszkańcami są osoby z grupy podwyższonego ryzyka (m.in. starsi, z chorobami płuc czy serca). Przenoszeni są tam również pacjenci ze szpitala, których stan jest na tyle dobry, że leczenie mogą kontynuować właśnie w izolatorium. Według danych MZ dotychczas w izolatoriach było  6,5 tys. łóżek, a teraz ma ich o 3,5 tys. więcej. Te 10 tys. łóżek ma być dostępnych w 55 obiektach na terenie całego kraju.

Koronawirus: Kiedy rozpoczną się testy szczepionki CureVac na ludziach?

Firma biotechnologiczna CureVac z Tybingi twierdzi, że jest na dobrej drodze w procesie opracowania szczepionki na koronawirusa.

Swoista kwarantanna dla wszystkich po “70.”

W trosce o seniorów – grupę najbardziej narażoną na ciężki przebieg, a nawet śmierć w przypadku zakażenia koronawirusem – w trzeciej strategii rząd wprowadza rozwiązania, które mają mu pomóc “chronić naszych rodziców, czy dziadków”. Praktycznie sprowadza się to do zastosowania wobec nich swoistej kwarantanny. Będą bowiem mogli wychodzić z domu wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, które sprowadzają się do wizyty u lekarza, zakupów niezbędnych produktów i leków. “Seniorzy muszą pozostać w domach, nie spotykać się z dziećmi, z wnukami, z młodzieżą” – alarmował już w piątek (30 października)  premier Mateusz Morawiecki.

Rząd przypomina przy tym, że uruchomił już Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Podstawowym narzędziem jest tu specjalna infolinia dla osób powyżej 70. roku życia: 22 505 11 11, dzięki której seniorzy otrzymują wsparcie w codziennych czynnościach, które wymagają wyjścia z domu (przede wszystkim w robieniu zakupów).

Zmiany w obostrzeniach, protest restauratorów

W poniedziałek (2 listopada) wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało nowe rozporządzenie rządu ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Na jego mocy zakaz działalności restauracji, barów i pubów umożliwiający jedynie sprzedaż na wynos i dowóz, a wprowadzony rozporządzeniem Rady Ministrów z 23 października tylko na dwa tygodnie, został od wczoraj przedłużony „do odwołania”.

W reakcji na tę decyzję przedstawiciele branży gastronomicznej protestowali wczoraj w wielu miastach Polski, m.in. w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Bydgoszczy, Katowicach, Kielcach i Olsztynie. Domagali się przedstawienia im planu wyjścia z kryzysu gastronomii, która jest jednym z sektorów najbardziej dotkniętych przez pandemię i restrykcje z nią związane.

Zaproponowali m.in. zwolnienie z opłacania składek ZUS dla pracowników i przedsiębiorców na okres 6 miesięcy, wprowadzenia stałej stawki 8 proc. VAT na wszystkie produkty i usługi gastronomiczne oraz wprowadzenia tarczy antykryzysowej dla gastronomii. Demonstrujący w Łodzi argumentowali, że ograniczona forma działalności odbija się na dochodach, które w wielu przypadkach spadły o 90 procent, co grozi zwolnieniem personelu lub zamknięciem lokali. “Nie zdążyliśmy jednak odrobić strat po pierwszym lockdownie, a kolejny może nas tylko dobić” – cytują media słowa szefowej jednej z łódzkich restauracji.

Możliwe niektóre szkolenia

Rządowe rozporządzenie wprowadza także wyjątki od obowiązującego dotychczas zakazu zgromadzeń. Od wczoraj możliwe są np. szkolenia i egzaminy w ramach kształcenia w zawodach medycznych oraz szkolenia, kursy, egzaminy, testy i kwalifikowania związane z uprawnieniami obowiązującymi w transporcie drogowym.

Koronawirus: Anglia w lockdownie przez niemal miesiąc

W przyszłym tygodniu w Anglii zaczną obowiązywać przeciwepidemiczne restrykcje, które potrwają do początku grudnia. Choć będą one łagodniejsze niż wiosną, to i tak zamknięte będą lokale gastronomiczne i większość sklepów. Wychodzenie z domu ma być ograniczone do niezbędnych okoliczności.

 

Nowe restrykcje …

Urzędnicy do pracy zdalnej

Rozporządzenie obejmuje też zmiany w pracy zdalnej w urzędach. „Do dnia 4 grudnia 2020 r. w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym kierownicy urzędów administracji publicznej, dyrektorzy generalni urzędów lub kierujący jednostką organizacyjną polecają pracownikom wykonywanie pracy zdalnej, z wyjątkiem jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury” – głosi rządowy dokument.