Koronawirus: Niemcy wprowadzają surowsze restrykcje

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, fot. Laurie Dieffembacq (© European Union 2020 - Source : EP)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, fot. Laurie Dieffembacq (© European Union 2020 - Source : EP)

W związku z rosnącą liczbą zakażeń wirusem SARS-CoV-2 rząd federalny zdecydował się wprowadzić nowe obostrzenia.

 

 

Decyzje o nowych środkach mających na celu powstrzymanie pandemii COVID-19 podjęli wspólnie kanclerz Niemiec Angela Merkel i premierzy krajów związkowych.

Niemiecki rząd federalny i rządy krajów związkowych zaleciły we wtorek stosowanie surowszych zasad w walce z koronowirusem, aby zapobiec masowemu wzrostowi zakażeń. Liczba uczestników uroczystości została ograniczona do 50, określono kary za podawanie w restauracjach nieprawdziwych danych osobowych.

Idzie zima, będą kary?

„Ze względu na spadające temperatury, zwiększoną liczbę osób przebywających w zamkniętych pomieszczeniach jesienią i zimą oraz zbliżający się sezon grypowy, musimy teraz być szczególnie ostrożni”, przestrzegł we wtorek rząd federalny i rządy krajów związków Niemiec.

„Jest to szczególnie istotne w odniesieniu do prywatnych uroczystości i zabaw, takie jak wesela, które ostatnio okazały się jedną z głównych przyczyn lokalnych ognisk infekcji”, zaznaczyła kanclerz Niemiec, Angela Merkel.

Goście, którzy podadzą fałszywe nazwiska, adresy lub dane kontaktowe w restauracjach, muszą spodziewać się grzywny w wysokości co najmniej 50 euro.

Uroczystości w salach publicznych lub wynajmowanych mogą odbywać się tylko z udziałem maksymalnie 50 osób. Dotyczy to sytuacji, gdy w danym powiecie w ciągu siedmiu dni wystąpi więcej niż 35 nowych zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców.

Rządowy dokument przewiduje, że aby zminimalizować infekcje w branży gastronomicznej, należy wydać „ograniczone czasowo zakazy podawania alkoholu”. Zaznaczono, że nie chodzi o ogólny zakaz spożywania alkoholu. Lokalne i tymczasowe zakazy obowiązują już w centrach kilku niemieckich miast.

Niemcy: "Kluczowi pracownicy" strajkują. Jakie mają postulaty?

Związkowcy domagają się podwyżek wynagrodzeń, ale także „respektu i uznania”. 

Restrykcje uderzą w gastronomię?

Obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej zostanie utrzymany. Nie przestrzeganie tego zalecenia jest i będzie konsekwentnie sankcjonowane – ustalono we wtorek.

Kraje związkowe powinny ustalić górne limity liczby uczestników prywatnych uroczystości. Jeśli w ciągu siedmiu dni wystąpi więcej niż 35 nowych infekcji na 100 tys. osób w okręgu liczba uczestników przyjęć organizowanych w lokalach powinna być ograniczona do 50. W przypadku przyjęć w prywatnych domach zaleca się, aby liczba osób nie przekraczała 25.

Jeśli w ciągu siedmiu dni wystąpi więcej niż 50 nowych infekcji na 100 tys. mieszkańców liczba uczestników imprez organizowanych w miejscach publicznych lub wynajmowanych salach powinna zostać ograniczona do 25 osób, a w przypadku prywatnych domów “zalecany górny limit” powinien wynosić wówczas 10 osób.

W poniedziałek Angela Merkel wezwała do zrobienia „wszystkiego, co możliwe”, by opanować lokalne ogniska zakażeń koronawirusem. – Najważniejsze są szkoły, przedszkola i gospodarka, dodała.