Niemcy planują rozpocząć 27 grudnia szczepienia przeciw SARS-CoV-2, zaczynając od domów spokojnej starości, poinformowały w środę niemieckie władze. Stosowana będzie szczepionka koncernów Pfizer/BioNTech, którą ma zostać wkrótce zatwierdzona.
Plany szczepień zostały w środę omówione podczas spotkania ministrów zdrowia 16 krajów związkowych Niemiec. „Kraje związkowe rozpoczną szczepienia przeciwko koronawirusowi 27 grudnia”, poinformował na konferencji prasowej szef resortu zdrowia Jens Spahn.
Von der Leyen: Szczepienia w Europie w tym samym momencie
Tymczasem przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w środę w Parlamencie Europejskim w trakcie debaty dotyczącej szczepień w UE, że 27 państw członkowskich powinno rozpocząć szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 tego samego dnia.
„Zakupiliśmy więcej dawek szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi niż potrzeba, żeby zapewnić szczepienie wszystkim obywatelom Europy; będziemy także w stanie zaopatrzyć naszych partnerów, przekazała. „Pierwsza szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 zostanie dopuszczona do obrotu jak najszybciej, aby jak najszybciej rozpocząć szczepieni”, przekazała przewodnicząca KE.
Jak wskazała, by położyć kres pandemii koronawirusa, 70 proc. ludzi musi zostać zaszczepionych; to jest ogromne zadanie, które przed nami stoi. Szefowa KE podkreśliła, że celem UE jest pokonanie wirusa. 3 tys. Europejczyków umiera dziennie ze powodu zakażenia wirsuem. W niektórych krajach UE coraz więcej osób jest przyjmowanych do szpitali, oświadczyła.
Kiedy szczepienia w UE?
We wtorek Europejska Agencja Leków (EMA) zapowiedziała, że w poniedziałek 21 grudnia zbierze się panel ekspertów w celu oceny szczepionki przeciwko SARS-CoV-2, wyprodukowanej przez amerykańską firmę Pfizer i niemieckiego partnera tej korporacji, spółkę BioNTech.
Wcześniej spotkanie planowano na 29 grudnia, jednak – jak podaje EMA – jest ono możliwe wcześniej po tym, jak firmy dostarczyły dodatkowe informacje na temat szczepionki. W przypadku, gdy EMA wyda pozytywną decyzję, Komisja Europejska przyspieszy proces decyzyjny w celu przyznania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu we wszystkich państwach członkowskich UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
EMA zajmuje się wydawaniem zaleceń dotyczących leków, jednak ostateczne słowo w sprawie zatwierdzenia danej substancji ma Komisja Europejska i zazwyczaj postępuje ona zgodnie z zaleceniami agencji.