Koronawirus: Niemcy chcą szczepić jeszcze w tym roku. Komisja Europejska apeluje o jednoczesne szczepienia w UE

Niemcy, szczepienia, Pfizer, Unia Europejska, SARS-CoV-2, COVID-19

Plany szczepień zostały w środę omówione podczas spotkania ministrów zdrowia 16 krajów związkowych Niemiec. / Foto via unsplash [@cdc]

Niemcy planują rozpocząć 27 grudnia szczepienia przeciw SARS-CoV-2, zaczynając od domów spokojnej starości, poinformowały w środę niemieckie władze. Stosowana będzie szczepionka koncernów Pfizer/BioNTech, którą ma zostać wkrótce zatwierdzona.

 

 

Plany szczepień zostały w środę omówione podczas spotkania ministrów zdrowia 16 krajów związkowych Niemiec. „Kraje związkowe rozpoczną szczepienia przeciwko koronawirusowi 27 grudnia”, poinformował na konferencji prasowej szef resortu zdrowia Jens Spahn.

Von der Leyen: Szczepienia w Europie w tym samym momencie

Tymczasem przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w środę w Parlamencie Europejskim w trakcie debaty dotyczącej szczepień w UE, że 27 państw członkowskich powinno rozpocząć szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 tego samego dnia.

„Zakupiliśmy więcej dawek szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi niż potrzeba, żeby zapewnić szczepienie wszystkim obywatelom Europy; będziemy także w stanie zaopatrzyć naszych partnerów, przekazała. „Pierwsza szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 zostanie dopuszczona do obrotu jak najszybciej, aby jak najszybciej rozpocząć szczepieni”, przekazała przewodnicząca KE.

Jak wskazała, by położyć kres pandemii koronawirusa, 70 proc. ludzi musi zostać zaszczepionych; to jest ogromne zadanie, które przed nami stoi. Szefowa KE podkreśliła, że celem UE jest pokonanie wirusa. 3 tys. Europejczyków umiera dziennie ze powodu zakażenia wirsuem. W niektórych krajach UE coraz więcej osób jest przyjmowanych do szpitali, oświadczyła.

Koronawirus: Sputnik V szczepionką “antyalkoholową”?

Szefowa Rospotrebnadzoru, który koordynuje w Rosji walkę z epidemią koronawirusa, Anna Popowa oświadczyła, że Rosjanie nie powinni spożywać alkoholu przynajmniej dwa tygodnie przed przyjęciem szczepionki Sputnik V  i 42 dni po szczepieniu.

Kiedy szczepienia w UE?

We wtorek Europejska Agencja Leków (EMA) zapowiedziała, że w poniedziałek 21 grudnia zbierze się panel ekspertów w celu oceny szczepionki przeciwko SARS-CoV-2, wyprodukowanej przez amerykańską firmę Pfizer i niemieckiego partnera tej korporacji, spółkę BioNTech.

Wcześniej spotkanie planowano na 29 grudnia, jednak – jak podaje EMA – jest ono możliwe wcześniej po tym, jak firmy dostarczyły dodatkowe informacje na temat szczepionki. W przypadku, gdy EMA wyda pozytywną decyzję, Komisja Europejska przyspieszy proces decyzyjny w celu przyznania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu we wszystkich państwach członkowskich UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

EMA zajmuje się wydawaniem zaleceń dotyczących leków, jednak ostateczne słowo w sprawie zatwierdzenia danej substancji ma Komisja Europejska i zazwyczaj postępuje ona zgodnie z zaleceniami agencji.

Szczepionka na koronawirusa opracowana w Oksfordzie też bezpieczna, ale działa trochę słabiej niż te Moderny i Pfizera

Opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz koncernu Astra Zeneca szczepionka przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 okazała się bezpieczna, a jej skuteczność wynosi 70 proc. Tak wynika z opublikowanego właśnie raportu z badań klinicznych.

 

Ze szczepionką opracowywaną w Oksfordzie wiązano wielkie nadzieje, bo …