Koronawirus: Niemcy zmienią strategię? Wprowadzą maski ochronne w miejscach pracy?

Niemcy, Angela Merkel, koronawirus, COVID19, SARS-CoV-2, Unia Europejska, Niemcy, prezydencja w UE

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w Parlamencie Europejskim, fot. Laurie Dieffembacq (© European Union 2020 - Source : EP)

W Niemczech coraz częściej dyskutuje się pomysł wprowadzenia obowiązku noszenia masek ochronnych w miejscach pracy. Jednocześnie federalny minister zdrowia nie wyklucza rezygnacji z obowiązkowych testów dla przyjeżdżających z państw wysokiego ryzyka epidemiologicznego.

 

 

Szefowa CDU, Annegret Kramp-Karrenbauer, powiedziała w weekend, że wiele firm wprowadziło już wymóg noszenia masek w pracy: „To z pewnością może być krok, który niebawem stanie się obowiązkowy w całym kraju, zwłaszcza, jeśli mógłby zapobiec zamknięciu całych branż”.

Niemcy: Maski zamiast testów?

Zagadnienie zostanie omówione na czwartkowej wideokonferencji premierów krajów związkowych z kanclerz Angelą Merkel (CDU). Temat pojawił się w związku z rosnącą liczbą infekcji. W ostatnich dniach w całym kraju notuje się około 2 tys. nowych zakażeń dziennie.

Jak pisze serwis „Deutsche Welle” niemieckie koleje Deutsche Bahn (DB) zapowiedziały wzmożone kontrole dotyczące obowiązku noszenia masek. Najwięcej kontroli będzie wieczorami. „Noszenie maseczki nie jest żadnym luźnym zaleceniem, tylko obowiązkiem. Dlatego nie możemy akceptować, kiedy pojedyncze osoby nie przestrzegają zasad”, powiedział Hans-Hilmar Rischke, odpowiedzialny w DB za bezpieczeństwo.

Jednocześnie federalny minister zdrowia Jens Spahn (CDU) planuje znieść obowiązkowe testy na SARS-CoV-2 dla osób powracających z obszarów ryzyka. Zamiast tego Niemcy zmienią kurs w swojej strategii testowania, wprowadzając obowiązkową kwarantannę dla osób przyjeżdżających z krajów o wysokim stopniu zakażenia, którą można „zakończyć jedynie negatywnym wynikiem testu najwcześniej pięć dni po przyjeździe do kraju”.

Wcześniej ministerstwo zdrowia nakazało, aby wszyscy wczasowicze powracający z obszarów wysokiego ryzyka musieli przejść testy na obecność wirusa. Jednak ten wymóg w połączeniu z rosnącą liczbą przypadków stanowi obciążenie dla niemieckich laboratoriów.