Koronawirus: Niemcy protestują przeciwko przeciwpandemicznym restrykcjom

Protest, fot. Chris Slupski [Unsplash]

Blisko 20 tys. osób zgromadziło się w sobotę (7 listopada) w centrum Lipska w proteście przeciwko restrykcjom narzuconym pandemią./ Foto via Protest, fot. Chris Slupski [Unsplash]

Blisko 20 tys. osób zgromadziło się w sobotę (7 listopada) w centrum Lipska w proteście przeciwko restrykcjom narzuconym pandemią. Ze względów bezpieczeństwa demonstracja została przedwcześnie zakończona.

 

 

Do demonstracji wezwała ogólnoniemiecka inicjatywa „Querdenken“ (nonkonformiści), zrzeszająca ludzi sprzeciwiających się ograniczeniom narzucanym przez władze w związku z pandemią COVID-19, zwolenników teorii spiskowych, ale też po prostu sceptyków.

„Żądamy natychmiastowego zniesienia ograniczeń podstawowych praw w związku z decyzjami władzy” – mówił jeden z organizatorów zgromadzenia. „Jesteśmy ruchem pokojowym, w którym nie ma miejsca na ekstremizm, przemoc i antysemityzm”, dodał.

Sąd pozwolił na demonstrację

Mimo oporów władz miasta i wielu mieszkańców, Wyższy Sąd Administracyjny (OVG) w Budziszynie zezwolił na zgromadzenie, ale pod warunkiem, że jego uczestnicy będą ściśle przestrzegali narzuconych wymogów: zachowają odstęp i będą zasłaniali usta i nos.

Ze względu na te wymogi, decyzją Sądu Administracyjnego w Lipsku miejscem demonstracji miał być pierwotnie plac poza śródmieściem, na terenie Targów Lipskich. OVG rozstrzygnął jednak inaczej.

Niemcy wykreślą słowo "rasa" z konstytucji?

Ustawa zasadnicza musi chronić przed rasizmem bez mówienia o „rasie”?

Protest szynko zakończony

Demonstracja została zakończona, zanim na dobre się zaczęła. Z powodu licznych przypadków naruszenia ograniczeń narzuconych wymogami pandemii, władze miasta zdecydowały się na zakończenie zgromadzenia.

Policja obawiała się też potencjalnych incydentów, ponieważ w będącym bastionem radykalnej lewicy i anarchistów Lipsku zaplanowano także kilka kontrmanifestacji.

W demonstracji uczestniczyło około 20 tys. osób z całych Niemiec. Przyjechały rodziny z małymi dziećmi, ale też neonaziści i zamaskowani chuligani. Doszło do starć z Antifą. Organizatorzy demonstracji zapowiedzieli, że za „wszystko, co może się teraz stać” ponoszą odpowiedzialność władze, które zakończyły demonstrację.

Niemcy: Bundestag podjął decyzję o stworzeniu miejsca pamięci polskich ofiar II wojny światowej

„W latach 1939-45 Polska stała się cmentarzem cywilizacji europejskiej (…)”, powiedział sekretarz generalny CDU Paul Ziemiak.

W Niemczech demonstrują różne środowiska

Protesty przeciwko ograniczeniom związanym z koronawirusem gromadzą w Niemczech różne środowiska: działaczy ruchów antyszczepionkowych, zwolenników teorii spiskowych, ale także obywateli autentycznie zaniepokojonych restrykcjami

W Niemczech od 2 listopada obowiązują nowe ograniczenia związane z epidemią, obejmujące m.in. zamknięcie wszystkich lokali gastronomicznych, placówek kultury, niektórych punktów handlowych i usługowych. Sklepy i szkoły wciąż pozostają otwarte.