Koronawirusa nie stworzył człowiek?

Koronawirus w organizmie, Źródło: Unsplash, fot. CDC

Koronawirus w organizmie, Źródło: Unsplash, fot. CDC

Wciąż trwają poszukiwania źródła koronawirusa SARS-CoV-2. Choć część osób podejrzewa, że mógł on zostać stworzony przez ludzi w jednym z wirusologicznych laboratoriów, najnowsze ustalenia naukowców z Kalifornii ostatecznie dowodzą, że patogen stworzyła sama natura.

 

 

Kilka teorii spiskowych próbuje tłumaczyć powstanie SARS-CoV-2 ludzkim działaniem. Nieznany dotąd medycynie koronawirus miałby się albo „wymknąć” przez nieudolność pracowników z jakiegoś laboratorium wirusologicznego, albo zostać specjalnie „wypuszczony” przez któreś z państw (albo tajemniczą podziemną organizację), aby zmienić układ sił na świecie.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie

Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa. Obecność patogenu zdiagnozowano u ponad 425 tys. ludzi na świecie, wyzdrowiała dotąd ok. 1/4 zakażonych. Ponad 4 proc. osób zarażonych umarło. 

Badanie wirusowego „haczyka”

Specjaliści badający wirusy szybko uznali takie teorie za kompletną bzdurę albo celowe sianie paniki poprzez fake newsy. Teraz jednak zespół badaczy ze Scripps Research Institute (SRI) w Kalifornii dowiódł, że SARS-CoV-2 powstał w sposób naturalny. Dzięki szybkiemu zsekwencjonowaniu genomu wirusa przez chińskich naukowców i udostępnieniu wyników ich prac uczonym z całego świata, wiele jednostek naukowych prowadzi obecnie własne badania nad tym koronawirusem. Jedni szukają leków lub szczepionki, inni wyjaśniają przyczyny tak szybkiego przenoszenia się patogenu z człowieka na człowieka, a jeszcze inni usiłują wyjaśnić jego pochodzenie.

Naukowcy z SRI przebadali szkielet koronawirusa oraz jego białko szczytowe, tzw. białka kolczaste, czyli narzędzie, którym wirus przyczepia się do receptorów ludzkich komórek, a następnie wnika do samej komórki. Konkretnie przebadali tzw. domeny wiążące receptor (RBD), czyli „haczyk”, którym wirus łapie komórkę, a także tzw. klucz molekularny, który pozwala „otworzyć” komórkę i przeniknąć do jej środka.

Badając ewolucję SARS-CoV-2 oraz porównując go z innymi znanymi już ludzkości koronawirusami naukowcy z Kalifornii ustalili, że RBD wywołującego obecną pandemię patogenu ewoluowało bardzo długo, aby znaleźć odpowiednie dopasowanie do ludzkiego receptora ACE2. Ich zdaniem prace laboratoryjne nad ewentualnym „sztucznym wirusem” toczyłyby się znacznie szybciej i innym torem. Ślad tego pozostałby w konstrukcji wirusa. Tymczasem SARS-CoV-2 ewoluował w sposób typowy dla większości tego typu wirusów.

„Te dwie cechy wirusa, czyli mutacje w części RBD białka szczytowego i wyraźny szkielet, wykluczają manipulacje w laboratorium, jako potencjalne źródło SARS-CoV-2. Porównując dostępne dane, dotyczące sekwencji genomu znanych szczepów koronawirusa, możemy zdecydowanie powiedzieć, że nowy koronawirus powstał w wyniku naturalnych procesów selekcji” – powiedział jeden z autorów badania dr Kristian Andersen. Wyjaśnił też, że SARS-CoV-2 jest na tyle inny od znanych już badaczom wirusów SARS i MERS, że wykluczone jest „przerobienie” przez ludzi tamtych patogenów. Wyniki badań zespołu SRI opublikowało czasopismo „Nature Medicine”.

Koronawirus przeciąża internet, czyli kwarantanna z Netflixem

Nawet o 1/5 wzrosła oglądalność filmów i seriali w serwisach streamingowych, tj. Netflix, HBO Go, Hulu, Amazon Prime czy Dinsey+. Wprowadzenie przez wiele państw w Europie i Azji strategii dystansowania społecznego w walce epidemią koronawirusa wywołało duży wzrost zainteresowania treściami …

Skąd wziął się SARS-CoV-2?

Zespół kalifornijskiego SRI również doszedł do wniosku, że wirus pochodzi od nietoperzy. Podobne wyniki przyniosły też badania m.in. naukowców chińskich, brytyjskich i niemieckich. Wciąż jednak nie wiadomo w jaki sposób patogen „przeskoczył” na człowieka. Genom koronawirusów występujących u nietoperzy oraz ludzkiego SARS-CoV-2 jest bowiem bardzo zbliżony, ale na tyle różny, że badacze podejrzewają istnienie jakiegoś „nosiciela pośredniego”.

Jednym z podejrzanych jest łuskowiec, niewielki ssak spokrewniony z kotowatymi i hienowatymi, który występuję m.in. w Chinach. Jest on często wyłapywany, ponieważ jego sproszkowane łuski bywają wykorzystywane w tradycyjnej medycynie. Ale genom wirusów atakujących łuskowce też nie jest wystarczająco bliski SARS-CoV-2, a według niektórych badań nawet dalszy niż w przypadku nietoperzy. Przez moment podejrzenie padło też na węże (np. kobry), ale i w tym przypadku nie udało się znaleźć potwierdzenia.

Poszukiwania „nosiciela pośredniego” wciąż trwają i może w tym pomóc ustalenie ludzkiego tzw. „pacjenta zero”, czyli osoby, od której zaczęła się pandemia. Chińskim epidemiologom nie udało się jednak jeszcze do niego dotrzeć. Drugą badaną hipotezą jest też mutacja wirusa w ciele człowieka. Według tej teorii w czyimś organizmie niegroźny dotąd dla człowieka  wirus zwierzęcy przeistoczył się w bardzo groźny patogen, który zabił na świecie już ponad 10 tys. osób.

Włochy: Na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem jest personel medyczny

Włochy codziennie walczą o życie swoich obywateli, a na pierwszej linii frontu jest  personel medyczny – mówi w wywiadzie z EURACTIV.pl Pierpaolo Bombardieri, zastępca Sekretarza Generalnego Włoskiej Unii Pracy (UIL).

 

 

Karolina Zbytniewska, EURACTIV.pl: Codziennie napływają z Włoch złe informacje. Zmarło już …