Koronawirus: Najwięcej zakażeń na Śląsku

Koronawirus, fot. Unsplash

Koronawirus, fot. Unsplash

Śląsk odnotowuje największą w Polsce liczbę potwierdzonych chorych na COVID-19: w sobotę aż 346 przypadków zakażenia koronawirusem – na 576 w całym kraju –  stwierdzono w jastrzębskiej kopalni Zofiówka, a wczoraj wirusa SARS-CoV-2 zdiagnozowano u kilkudziesięciu górników kopalni Polskiej Grupy Górniczej (PGG) Marcel w Radlinie. Wczoraj wzrosła też liczba chorych w Zofiówce.

 

Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się ponad 4,9 tys. górników z trzech spółek węglowych. Jest wśród nich bowiem również 590 górników z należącej do Węglokoksu bytomskiej kopalni Bobrek, gdzie do soboty (6 czerwca) koronawirusa potwierdzono u 366 osób.

Śląsk z największą w Polsce liczbą potwierdzonych zakażeń

Śląskie kolejny dzień pozostaje województwem z największą w Polsce liczbą potwierdzonych zakażeń koronawirusem. Według danych PAP w niedzielę (7 czerwca)  – od początku epidemii potwierdzono obecność wirusa u 4922 górników z kilkunastu kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Polskiej Grupy Górniczej i spółki Węglokoks Kraj, wobec 4852 raportowanych dobę wcześniej. Łącznie w kopalniach PGG i kopalni Bobrek wyzdrowiało niemal 800 osób (JSW nie podaje danych dotyczących tych, którzy COVID-19 pokonali).

Koronawirus: Nowe ognisko koronawirusa w kopalni przy granicy z Polską

Wśród zakażonych koronawirusem górników są pracownicy transgraniczni z Polski.

Górnicy stanowią ponad połowę –  51,6 proc. – spośród 9531 wszystkich osób zakażonych w województwie śląskim (dane z niedzieli). 2335 osób wyzdrowiało, a 240 zmarło. W ostatnim czasie w szpitalu w Cieszynie zmarł 75-letni mężczyzna z okolic tego miasta, a w szpitalu w Raciborzu zmarła 91-letnia mieszkanka powiatu zawierciańskiego. Łącznie w szpitalach w regionie leczone są 322 osoby chore na COVID-19. 

Dziś resort zdrowia podał nowe wyniki. Wśród 219 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia, aż 151 jest z województwa śląskiego.

Wzrost liczby chorych wśród górników Polskiej Grupy Górniczej

PGG jest największą spółką węglową i zatrudnia ponad 41 tys. pracowników. Choć w ostatnich dniach liczba zakażonych koronawirusem w jej kopalniach była stabilna, to w niedzielę  wzrosła z 1506  poprzedniej doby do 1575. Wzrost potwierdzonej liczby zachorowań tłumaczy się przede wszystkim otrzymaniem z laboratoriów kolejnej partii wyników badań przesiewowych wykonywanych wśród załogi kopalni Marcel (jedna z czterech części kopalni ROW). Testy potwierdziły obecność wirusa SARS-CoV-2 w kolejnej grupie pracowników. W niedzielę w tym zakładzie chorych było 84 górników, wobec 17 dobę wcześniej.

Testy na koronawirusa na milion mieszkańców – jak Polska wypada na tle Europy i nie tylko? Zestawienie

Testy na koronawirusa na milion mieszkańców – jak Polska wypada na tle Europy i nie tylko?

W zakładach tej spółki najwięcej chorych jest w kopalniach: Jankowice – 672 przypadków, Sośnica – 460 i Murcki-Staszic – 235 potwierdzonych osób zakażonych SARS-CoV-2. W rudzkiej kopalni Bielszowice, gdzie wcześniej również prowadzono badania przesiewowe, potwierdzono 71 przypadków koronawirusa, a w kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych – 13.

W ostatnich dniach badania przesiewowe prowadzono także w należącej do PGG kopalni Ziemowit w Lędzinach, ale dotychczas nie odnotowano tam zwiększonej liczby zachorowań (w niedzielę zakażonych było 12 osób z ok. 4-tysięcznej załogi). Od górników PGG pobrano dotychczas ponad 35 tys. wymazów do testów na obecność koronawirusa.

Od jednego do kilku przypadków zakażenia potwierdzono w innych kopalniach i w tzw. ruchach PGG. Kwarantannie podlega 1470 pracowników Grupy – to kilkaset osób mniej niż tydzień temu, ale trochę więcej niż w sobotę.

Koronawirus: Sejm uchwalił ustawę o dodatku solidarnościowym 

Sejm uchwalił ustawę o dodatku solidarnościowym, przyznawanym w celu przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19.

JSW: Najwięcej chorych wciąż w kopalni Pniówek

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. jest największym w Polsce producentem wysokiej jakości węgla koksowego, która zatrudnia 28 268 osób. Mimo wyraźnego wzrostu liczby chorych w jej kopalni Zofiówka – gdzie w ostatnich dniach (do niedzieli włącznie) potwierdzono najwięcej nowych zakażeń – największe w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) ognisko wirusa SARS-CoV-2 stanowi nadal kopalnia Pniówek w Pawłowicach. Tam od początku epidemii do niedzieli zakażonych zostało 1587 pracowników, jednak liczba ta pozostaje niezmienna od czwartku.

W sobotę aż 346 przypadków zakażenia koronawirusem – na 576 w całym kraju –  stwierdzono w kopalni Zofiówka, gdzie jest 1135 zakażonych, a w całej jastrzębskiej spółce – 2757. W kopalni Borynia choruje 13 osób, w kopalni Budryk 9, a w kopalni Jastrzębie-Bzie, gdzie również prowadzone są badania przesiewowe załogi – 13. Kwarantanną jest objętych 212 pracowników JSW.

W niedzielę zaś w kopalni Zofiówka stwierdzono 217 nowych zakażeń z 575 w całym kraju. Dodatkowo w niedzielę popołudniu poinformowano o zachorowaniu 108 nowych osób na Śląsku – wszyscy zakażeni to rodziny górników.