Koronawirus w niemieckim MSZ. Minister objęty kwarantanną, odwołuje spotkania

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas [Twitter, @HeikoMaas / Photothek]

Ochroniarz szefa niemieckiej dyplomacji Heiko Maasa zakażony koronawirusem. Sam minister poddał się kwarantannie, przez co zmuszony został odwołać planowaną na środę podróż do Jordanii. Dzień wcześniej z powodu przymusowej kwarantanny u szefa Rady Europejskiej podjęto decyzję o przesunięciu szczytu RE.

 

Jak poinformowało ministerstwo, COVID-19 zdiagnozowano u jednego z osobistych ochroniarzy Maasa. Szef resortu dyplomacji został już poddany jednemu testowi. Choć wynik był negatywny, to na wszelki wypadek minister udał się na kwarantannę.

Resort we współpracy ze służbami sanitarnymi bada obecnie ryzyko zakażenia innych pracowników ministerstwa ich bliskich oraz analizuje ewentualne środki bezpieczeństwa w razie wykrycia kolejnych infekcji. Dotychczas nie podano szczegółowych informacji na temat zarażonego ochroniarza.

Niemcy: "Kluczowi pracownicy" strajkują. Jakie mają postulaty?

Związkowcy domagają się podwyżek wynagrodzeń, ale także „respektu i uznania”. 

Odwołana wizyta

W związku z samoizolacją Maas musiał także odwołać planowaną na środę (23 września) podróż do Jordanii, przekazał dziennik Süddeutsche Zeitung. Miał tam spotkać ze swoimi odpowiednikami z Francji, Egiptu i Jordanii. Głównym punktem agendy wizyty miała być sytuacja na Bliskim Wschodzie.

Jeszcze w poniedziałek 54-letni minister przebywał w Brukseli, gdzie uczestniczył w posiedzeniu Rady Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych, a także odbył spotkanie z białoruską opozycjonistką Swiatłaną Cichanouską.

Na chwilę obecną nie jest jeszcze jasne, jak długo potrwa kwarantanna Heiko Maasa i jak wpłynie ona na jego pracę. W przyszły wtorek minister ma przemawiać na trwającej 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W tym roku, w związku z koronawirusem zgromadzenie prowadzone jest jednak w dużym stopniu w trybie zdalnym, a wystąpienia polityków są uprzednio nagrane i odtwarzane w odpowiednim momencie.

W marcu kwarantannie poddała się kanclerz Angela Merkel, przypomina Deutsche Welle. Szefowa rządu federalnego była badana przez lekarza, u którego później potwierdzono COVID-19. Przez dwa tygodnie samoizolacji Merkel pracowała z domu. Nie wiadomo, czy podobnie będzie w przypadku Heiko Maasa.

Koronawirus: Bawaria zaostrza restrykcje. Jak Niemcy przygotowują się na jesień z pandemią?

Z nastaniem chłodniejszej pory roku spodziewany jest wzrost zakażeń.

Rada Europejska przesuwa szczyt

Tymczasem w Brukseli z analogicznej przyczyny, czyli zakażenia u ochroniarza, kwarantannie musiał poddać się przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

„Przewodniczący Rady Europejskiej dowiedział się dzisiaj, że oficer ochrony, z którym był w bliskim kontakcie na początku zeszłego tygodnia, uzyskał pozytywny wynik testu na obecność COVID-19”‚ napisał na Twitterze rzecznik Michela, Barend Leyts. Podobnie jak w przypadku Maasa, pierwszy test u Belga dał wynik negatywny. Mimo to, „szanując belgijskie przepisy”, Michel rozpoczął samoizolację.

Z powodu braku możliwości osobistego uczestnictwa w spotkaniu szef RE postanowił odłożyć zaplanowany na 24 i 25 września szczyt unijnych przywódców, który według obecnej wersji ma się odbyć w dniach 1-2 października.

Koronawirus: Unijny szczyt przełożony na początek października

Zaplanowany na jutro i pojutrze szczyt UE został przełożony o tydzień z powodu kontaktu szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela z osobą zakażoną koronawirusem.

Koronawirus w Niemczech

Tylko w środę w Niemczech odnotowano 2029 nowych zakażeń koronawirusem i 17 zgonów w związku z zachorowaniem na COVID-19.

Od początku pandemii w Niemczech wykryto łącznie prawie 280 tys. przypadków SARS-CoV-2, co daje RFN 22. miejsce wśród najmocniej doświadczonych przez koronawirusa krajów na świecie. Dotychczas odnotowano ponad 9,5 tys. zgonów z powodu COVID-19, ale 248 tys. osób zostało wyleczonych. Według szacunków obecnie w całym kraju jest ok. 21,8 tys. aktywnych zachorowań na COVID-19.

Szczyt epidemii w Niemczech miał miejsce w marcu, gdy dzienne wartości nowych potwierdzonych zakażeń często przekraczały 6 tys. przypadków. Obecnie wskaźnik ten wynosi, w zależności od dnia, 500-2200 przypadków.