Koronawirus: Maseczki FFP2 obowiązkowe w kolejnych krajach UE. Polska chce zaś zakazać przyłbic i półprzyłbic

W Niemczech oprócz maseczek FFP2 dopuszczone są też maseczki chirurgiczne (Photo by Kobby Mendez on Unsplash)

W Niemczech oprócz maseczek FFP2 dopuszczone są też maseczki chirurgiczne (Photo by Kobby Mendez on Unsplash)

Zakrywanie ust maseczkami wyposażonymi w filtry FFP2 czy FFP3 lub wykonanymi z nanowłókien staje się obowiązkowe w miejscach publicznych w kolejnych europejskich krajach – Czechach, Niemczech i Austrii. Polskie władze na razie mają plan zakazania stosowania plastikowych zasłon.

 

Od północy z poniedziałku (22 stycznia) na wtorek w Czechach zacznie obowiązywać nakaz noszenia maseczek z filtrem FFP2 w miejscach publicznych, w których gromadzi się więcej osób. Chodzi tu o centra handlowe i duże sklepy, placówki medyczne czy transport publiczny.

Opcjonalnie dopuszczone mają być także maseczki z filtrem węglowym KN95 lub takie, które wykonano z nanowłókien, a także noszenie naraz dwóch maseczek chirurgicznych. Niedozwolone natomiast stanie się noszenie najpopularniejszych, ale zdaniem naukowców najmniej skutecznych, maseczek bawełnianych, a także plastikowych przyłbic oraz zakrywanie ust i nosa szalikiem lub apaszką.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Maseczki FFP2 w Niemczech i Austrii

Takie same przepisy (dotyczące sklepów, komunikacji zbiorowej, dworców oraz lotnisk) obowiązują także w całych Niemczech, ale z jednym wyjątkiem – dozwolone jest także noszenie tylko jednej maseczki chirurgicznej. Ale w Bawarii należy nosić wyłącznie maseczki z filtrem FFP2.

Kolejnym krajem zakazującym maseczek bawełnianych i przyłbic jest Austria, gdzie w większości przestrzeni zamkniętych dopuszczone są tylko maseczki z filtrem – FFP2 czy KN95.

Obowiązek ten dotyczy austriackich sklepów, środków komunikacji zbiorowej, muzeów czy bibliotek, ale minister zdrowia Rudolf Anschober już zapowiedział rozszerzenie tego obowiązku na wszystkie miejsca publiczne, także niektóre na otwartym powietrzu.

Koronawirus: W Czechach przedłużenie zamknięcia sklepów, a w miejscach publicznych obowiązkowe maseczki filtrujące

Powodem jest rozprzestrzenianie się tzw. brytyjskiego wariantu koronawirusa.

Polska: Maseczki tak, przyłbice i chusty – nie

W Polsce na razie dopuszczalne są wszystkie zasłony twarzy, o ile zakrywają zarówno nos, jak i usta. Obowiązek ich noszenia dotyczy wszystkich miejsc publicznych (na dworze czy w pomieszczeniu) z wyjątkiem terenów rekreacyjnych, takich jak parki czy lasy, ale z obowiązkiem utrzymania dwumetrowego dystansu społecznego.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował jednak w piątek (19 lutego), że rząd planuje zmienić zasady zakrywania ust nosa. Zdementował jednak wcześniejsze zapowiedzi głównego doradcy rządu ds. pandemii prof. Andrzeja Horbana, który na antenie TVN24 zapowiadał zakazanie maseczek bawełnianych nazywając je „pseudoochroną”.

Dodał jednak, że „rząd analizuje taką możliwość”. „Rzeczywiście jest to temat, który razem z Radą Medyczną analizujemy. Prof. Horban przygotował zalecenia ws. tego, które maseczki w sposób najskuteczniejszy chronią nas przed zakażeniem, ale rzeczywiście jeśli chodzi o używanie przyłbic, szalików czy chust, będziemy chcieli wycofać możliwość zastępowania nimi maseczek” – powiedział Niedzielski.

Ale jednocześnie zastrzegł, że nie będzie nakazu noszenia tylko maseczek chirurgicznych czy wyposażonych w filtry. „Będzie to zawarte jedynie w formie rekomendacji” – podkreślił szef resortu zdrowia.

Koronawirus: W Finlandii wykryto nowy wariant SARS-CoV-2

Mutację „trudniej wykryć” w zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) niektórych testach PCR.

Rekomendacje organizacji medycznych

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wciąż rekomenduje do noszenia maseczki chirurgiczne oraz te wyposażone w filtry FFP2, jeszcze bardziej zaawansowany filtr FFP3 oraz filtr KN95 tylko personelowi medycznemu lub osobom wykazującym objawy COVID-19. Opcjonalnie powinny je według WHO nosić osoby powyżej 60. roku życia oraz przewlekle chore.

Dla pozostałej części ludzkości oenzetowska agencja rekomenduje noszenie zwykłych bawełnianych maseczek, ale zaleca aby miały one co najmniej trzy warstwy. Z kolei unijne Europejskiej Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (ECDC) rekomenduje noszenie maseczek w miejscach, gdzie niemożliwe jest utrzymanie dwumetrowego dystansu społecznego, ale nie precyzuje jaki powinien być to rodzaj zasłony ust i nosa.