Koronawirus: Macron obiecuje, że we Francji lockdownu dla niezaszczepionych nie będzie

francja-macron-paszporty-covidowe-koronawirus-covid19-pandemia-czwarta-fala-szczepienia-restrykcje-dla-niezaszczepionych

Prezydent Francji Emmanuel Macron. / Copyright: European Union [EUCO Newsroom]

Francuski prezydent zapewnił, że nie ma na razie planu zaostrzenia przeciwepidemicznych restrykcji, a władze nie planują wprowadzać – wzorem Austrii – lockdownu dla osób niezaszczepionych. We Francji jednak dobowa liczba nowych zakażeń koronawirusem jest daleka od dotychczasowych rekordów.

 

Minionej doby poinformowano we Francji o 20,3 tys. nowych zakażeń SARS-CoV-2. To o wiele mniej niż wynoszący ponad 57,1 tys. rekord z kwietnia, gdy nad Sekwaną był szczyt trzeciej fali pandemii COVID-19. Co prawda w ostatnich dniach liczba nowych infekcji koronawirusem rośnie, ale władze w Paryżu na razie patrzą na to ze spokojem.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Francja nie skopiuje rozwiązania austriackiego

W wywiadzie dla regionalnego dziennika „La Voix du Nord” prezydent Emmanuel Macron powiedział, że na razie nie ma planów zaostrzenia obecnych przeciwepidemicznych restrykcji, a lockdown tylko dla osób niezaszczepionych „nie jest konieczny”.

„Z drugiej strony uważam, że wszyscy powinniśmy być ambasadorami szczepień i zachęcam, aby osoby, które jeszcze się nie zaszczepiły, zrobiły to jak najszybciej” – powiedział Macron. Dotąd we Francji zaszczepiło się 69,1 proc. społeczeństwa.

Już dziesięć dni temu prezydent zapowiedział zaś, że od 15 grudnia dalsza ważność tzw. przepustki sanitarnej dla osób powyżej 65. roku życia będzie uzależniona od przyjęcia trzeciej, przypominającej dawki szczepionki. We Francji mogą ją przyjmować wszystkie osoby powyżej 50. roku życia, ale na razie osobom w wieku 50-64 lata utrata ważności przepustki sanitarnej nie grozi.

A obecnie we Francji, aby skorzystać z miejsc publicznych, a zwłaszcza bardzo lubianych przez Francuzów restauracji, kawiarni czy barów, należy posiadać właśnie taką przepustkę, którą otrzymują osoby zaszczepione, ozdrowieńcy, a także ci, którzy mają nie starszy niż 72-godzinny negatywny wynik testu na koronawirusa.

Austria wprowadza całkowity lockdown i obowiązkowe szczepienia

Rząd postanowił też nałożyć na całą populację obowiązek szczepień na COVID-19.

Rekordy infekcji w Austrii i Niemczech

Ale Austria zdecydowała się na bardziej radykalne rozwiązanie i ogłosiła w tym tygodniu 10-dniowy lockdown dla osób niezaszczepionych, który objął także ozdrowieńców i posiadaczy negatywnego wyniku testu na koronawirusa. To sprawiło, że pod austriackimi punktami szczepień znów ustawiły się kolejki.

Ale dziś władze w Wiedniu poinformowały, że wobec stale rosnącej i bijącej wszelkie dotychczasowe rekordy liczby nowych zakażeń, wprowadzają ścisły lockdown dla wszystkich, który ma potrwać „maksymalnie 20 dni”.

Wobec dużej liczby nowych zakażeń, przekraczającej już 15 tys. dziennie, system opieki zdrowotnej w Austrii jest bowiem coraz mocniej przeciążony. Także w Niemczech, gdzie dziś (19 listopada) poinformowano o ponad 65 tys. nowych zakażeń, zaostrzono restrykcje, a bez covidowego certyfikatu nie będzie można wejść do lokali gastronomicznych czy komunikacji publicznej we wszystkich regionach, w których zacznie brakować łóżek na oddziałach covidowych.