Koronawirus: Łotwa wprowadza na miesiąc ścisły lockdown

Łotwa wprowadzi cztery tygodnie ścisłego lockdownu (Photo by Kaspars Upmanis on Unsplash)

Łotwa wprowadzi cztery tygodnie ścisłego lockdownu (Photo by Kaspars Upmanis on Unsplash)

Władze Łotwy od najbliższego czwartku (21 października) wprowadzą ogólnokrajowy lockdown. Przyczyną jest szybko rosnąca liczba nowych zakażeń koronawirusem oraz niski poziom zaszczepienia społeczeństwa.

 

 

W myśl decyzji podjętej po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu na cztery tygodnie zostaną w czwartek zamknięte szkoły, sklepy niesprzedające podstawowych towarów, lokale gastronomicznie, a także kluby i dyskoteki oraz placówki kulturalne i miejsca rozrywki.

W godzinach 20:00 – 5:00 obowiązywać będzie także godzina policyjna i zakaz opuszczania miejsca zamieszkania bez ważnego powodu związanego z pracą zawodową bądź opieką zdrowotną.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Coraz więcej zakażeń na Łotwie

Na Łotwie bowiem szybko przybywa zakażeń koronawirusem. Kilka dni temu został nawet pobity dotychczasowy dobowy rekord liczby infekcji, gdy 13 października wyniosła ona 2236, a dotychczasowy rekord (z 31 grudnia 2020 r.) wynosił 1861. Wśród osób, które okazały się być w ostatnich dniach zakażone jest nawet prezydent Łotwy Egils Levits.

Ale nowych zakażonych przybywa coraz szybciej. 16 października było już ich 2797, co na liczący tylko 1,9 mln mieszkańców kraj jest bardzo wysoką liczbą, a w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców jest obecnie jednym z najwyższych wyników na świecie.

Ta sytuacja bardzo negatywnie wpływa na system opieki zdrowotnej, który jest przytłoczony dużą liczbą osób wymagających hospitalizacji. „Jeśli radykalnie tego nie zmienimy, szpitale nie będą w stanie pomóc nie tylko pacjentom z koronawirusem, ale także zaszczepionym, u których nastąpi pogorszenie innych schorzeń” – powiedział premier Łotwy Krišjānis Kariņš.

Nowa Zelandia: Rząd łagodzi restrykcje, bo uznaje, że koronawirusa nie uda się wyeliminować

Jak zapowiedziała premier Jacinda Ardern, oznacza to odejście do dotychczasowej strategii „zero tolerancji”.

Niski odsetek zaszczepionych

Szef łotewskiego rządu podkreślił jednak, że wpływ na tę sytuację ma wciąż niski odsetek w pełni zaszczepionych mieszkańców kraju. „Proces szczepień nie poszedł prawidłowo” – przyznał z kolei minister zdrowia Daniels Pavļuts.

Na Łotwie bowiem w pełni zaszczepiło się dotąd (według danych ECDC) 54,1 proc. osób powyżej 18. roku życia, podczas gdy średnia dla całej UE wynosi 79,4 proc. Gorzej niż na Łotwie jest pod względem szczepień już tylko w Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Chorwacji.

Na Łotwie od trzech miesięcy trwa już stan zagrożenia epidemiczne, ale od czwartku lockdown będzie ścisły. Możliwe jest też jego przedłużenie o więcej niż cztery tygodnie. Rząd natomiast rozważa skrócenie go dla osób w pełni zaszczepionych.