Koronawirus: Łotwa wprowadza stan nadzwyczajny. Czego dotyczą restrykcje?

Prezydent Łotwy Egils Levits i premier Krišjānis Kariņš [Twitter, @krisjaniskarins]

Prezydent Łotwy Egils Levits i premier Krišjānis Kariņš [Twitter, @krisjaniskarins]

Łotwa wprowadza na miesiąc nadzwyczajny stan epidemiczny. Wchodzi on w życie w poniedziałek i potrwa do 6 grudnia. Nowe restrykcje obejmą m.in. zakaz organizacji zgromadzeń w pomieszczeniach zamkniętych, a także zamknięcie lokali gastronomicznych.

 

Do 6 grudnia na Łotwie obowiązywać będzie stan nadzwyczajny. To kolejny krok podjęty przez wladze w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa na terenie kraju. O rozszerzeniu dotychczasowych ograniczeń zadecydowały w piątek łotewski rząd wraz z radą ds. zarządzania kryzysem związanym z pandemią SARS-CoV-2.

Na czym polegają wprowadzone ograniczenia?

Zaostrzony reżim sanitarny wchodzi w życie w poniedziałek (9 listopada). Obostrzenia obejmą zakaz organizacji imprez kulturalnych i sportowych, z wyjątkiem zgromadzeń plenerowych. W imprezach odbywających się w domach, a także weselach i pogrzebach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 10 osób z nie więcej niż dwóch gospodarstw domowych.

Działalność lokali gastronomicznych zostanie ograniczona do wydawania posiłków na wynos. W sklepach będzie natomiast obowiązywał limit obsługiwanych jednorazowo osób.

Gest solidarności z Polską i Litwą. Łotwa i Estonia również wzywają ambasadorów z Białorusi

W poniedziałek Białoruś opuścili ambasadorzy Polski i Litwy, a we wtorek ambasador Niemiec.

Koronawirus na Łotwie

Według informacji z niedzieli (8 listopada) w ciągu ostatniej doby na Łotwie odnotowano 215 zakażeń SARS-CoV-2. Stwierdzono także trzy zgony spowodowane chorobą COVID-19.

W tym liczącym ok. 1,8 mln obywateli kraju od początku pandemii potwierdzonych zostało 8,1 tys. przypadków koronawirusa. W związku z COVID-19 zmarło natomiast około stu osób. Według oficjalnych danych z choroby tej wyleczyło się jak dotąd ponad 1,4 tys. mieszkańców Łotwy.

W ostatnich tygodniach na Łotwie nastąpił gwałtowny wzrost liczby zakażeń. Jeszcze 1 października liczba zainfekowanych nie przekraczała poziomu 2086 przypadków, a w pierwszej połowie października dzienny przyrost przypadków praktycznie nie przewyższał 100 przypadków.