Koronawirus: Lockdown w Polsce poluzowany. Otwarte hotele, kina i teatry. Restauracje nadal bez gości

Premier Mateusz Morawiecki / Foto via Krystian Maj/KPRM [Kancelaria Premiera]

Rząd ujawnił plany dotyczące kolejnego rozporządzenia regulującego przeciwepidemicznie obostrzenia w Polsce. Od połowy lutego znów czynne mogą być kina i teatry (choć tylko z połową zajętych miejsc na widowniach). Znów działać mogą hotele i miejsca noclegowe.

 

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o planie restrykcji antykoronawirusowych na drugą połowę lutego. Najważniejsze zmiany, które mają obowiązywać od 12 lutego to ponowne otwarcie kin i teatrów, choć z możliwością zajęcia tylko 50 proc. miejsc na widowniach, a także uruchomienie w reżimie sanitarnym hoteli i innych miejsc noclegowych.

One również będą mogły zapełnić tylko połowę pokoi a znajdujące się w nich restauracje czy bary nie będą mogły serwować dań i napojów na miejscu. Wszystkie lokale gastronomiczne mogą bowiem obsługiwać gości „na wynos” oraz z dostawą do domu czy hotelowego pokoju.

Działalności nie wznowi natomiast większość obiektów sportowych, w tym siłownie i kluby fitness. „Doskonale wiemy, że wirus najszybciej rozprzestrzenia się w przestrzeniach zamkniętych, dlatego dopuszczamy wszelką aktywność sportową na terenach otwartych. Niestety restauracje i siłownie pozostaną na razie zamknięte” – tłumaczył premier.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Baseny i stoki wznowią działalność

Działać będą mogły za to stoki narciarskie oraz baseny, ale z wyłączeniem aquaparków oraz kompleksów saun i spa. „Widać, jak agresywnie zachowuje się wirus i że musimy postępować bardzo ostrożnie. Nie możemy sobie pozwolić na zbytnie luzowanie. Stopniowość jest podstawową cechą charakterystyczną naszego postępowania. Sprawdzamy jakie są dane pandemiczne” – argumentował te decyzje Morawiecki.

Poinformował też, że nowe reguły będą obowiązywać przez kolejne dwa tygodnie, a potem podjęte będą decyzje co dalej. „Epidemia jest nieprzewidywalna i dlatego nasze decyzje będą obowiązywać przez dwa tygodnie od przyszłego piątku, tak by wszyscy mogli się przygotować do zmian” – podkreślił.

Zastrzegł jednak, że „już musimy być gotowi na pesymistyczne, ale i ewentualne optymistyczne scenariusze”. „Chciałbym, by było jasne, że to co teraz zakomunikujemy jest działaniem warunkowym i po dwóch tygodniach będziemy sprawdzać, jaki będzie miało wpływ na sytuację epidemiczną i tempo szczepień” – zaznaczył szef polskiego rządu.

Wielka Brytania: Mieszanie szczepionek przeciwko koronawirusowi jest skuteczne? Ruszają badania

Pomysł podawania dwóch różnych szczepionek nie jest nowy.

Otwarte także filharmonie i opery

Obecny na konferencji minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński przekazał natomiast, że otwarte zostaną nie tylko kina i teatry, ale także opery i filharmonie. „To warunkowe otwarcie na dwa tygodnie. Podstawowy warunek to zajęcie 50 proc. miejsc i maseczki noszone przez wszystkich” – mówił.

I tłumaczył, że rząd zdecydował się na otwarcie basenów, „bo tam zagrożenie związane z zakażeniem się wirusem jest mniejsze niż w innych zamkniętych przestrzeniach, choć oczywiście istnieje”.  „Apelujemy o odpowiedzialność – reżim sanitarny musi być bezwzględnie przestrzegany” – podkreślił.

Minister zdrowia Adam Niedzielski również zaapelował do mieszkańców Polski o ostrożność. „W kolejnych tygodniach to od nas będzie zależało co dalej się wydarzy” – zwrócił uwagę. Poinformował, że pierwszą dawkę szczepionki przyjęło już 90 proc. lekarzy, co ma pozwolić na szersze otwarcie służby zdrowia i zastąpienie części wideokonsultacji zwykłymi wizytami w gabinetach.