Koronawirus: KE rozluźnia zasady pomocy publicznej

Euro / Zdjęcie via pexels.com

Nawet do 800 tys. euro mogą przyznawać firmom rządy państw UE w ramach środków ratunkowych w związku z kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa – zdecydowała wczoraj wieczorem Komisja Europejska. Tymczasem premier Mateusz Morawiecki wyraził w CNN nadzieję, że KE użyje nowych funduszy do walki z tym kryzysem.

 

Propozycję ws. tymczasowego rozluźnienia zasad pomocy państwa wysłano do konsultacji z Brukseli  do stolic państw członkowskich w nocy z poniedziałku na wtorek, a już w czwartek (19 marca) Komisja owo rozwiązanie przyjęła.

Vestager: Na trudne czasy – koordynacja i elastyczność

„Ekonomiczne skutki epidemii Covid-19 są drastyczne. Musimy działać szybko, aby jak najlepiej zarządzać ich wpływem na gospodarkę. Musimy też działać w sposób skoordynowany. Nowe tymczasowe ramy prawne umożliwiają państwom członkowskim wykorzystanie pełnej elastyczności przewidzianej w przepisach dotyczących pomocy państwa w celu wspierania gospodarki w tych trudnych czasach” – podkreśliła cytowana w komunikacie odpowiedzialna za politykę konkurencji wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie

Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa. Obecność patogenu zdiagnozowano u ponad 425 tys. ludzi na świecie, wyzdrowiała dotąd ok. 1/4 zakażonych. Ponad 4 proc. osób zarażonych umarło. 

Dotacje lub ulgi do 800 tys. euro i tańsze pożyczki

Przyjęte wczoraj przepisy przewidują, że rządy państw członkowskich będą mogły przyznawać dotacje bezpośrednie, selektywne ulgi podatkowe i inne rozwiązania, w ramach których pojedyncze przedsiębiorstwo może zyskać do 800 tys. euro na zaspokojenie pilnych potrzeb w zakresie płynności finansowej.

Rządy państw UE będą też mogły udzielać gwarancji państwowych zapewniając w ten sposób, że banki będą nadal udzielać pożyczek firmom, które tego potrzebują. Nowe rozwiązania przewidują też możliwość udzielania przedsiębiorstwom pożyczek na  korzystny procent (np. przez banki państwowe lub poprzez dopłacanie do oprocentowania) ułatwiając w ten sposób przedsiębiorstwom dostęp do kapitału obrotowego i inwestycyjnego.

Komisja zdecydowała ponadto, że państwa członkowskie będą mogły wykorzystywać istniejące zdolności kredytowe banków jako kanał wsparcia dla przedsiębiorstw – zwłaszcza małych i średnich. Taka pomoc będzie bowiem uznawana za pomoc bezpośrednią dla klientów banków, a nie dla samych banków.

Czy koronawirus zakłóci funkcjonowanie Unii Europejskiej?

Skrócona sesja Parlamentu Europejskiego, pierwszy chory wśród pracowników Komisji Europejskiej, a przywódcy państw członkowskich porozmawiają ze sobą w ramach telekonferencji.

 

W Europie stwierdzanych jest coraz więcej przypadków infekcji pochodzącym z Chin nowym typem koronawirusa COVID-19. We Włoszech jest już ponad 9,1 …

KE o ograniczeniu budżetu UE, polski premier o dodatkowych pieniądzach z Unii

Tymczasem premier Mateusz Morawiecki wyraził wczoraj (19 marca) w telewizji CNN nadzieję, że Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny podejmą zdecydowane działania, żeby złagodzić  gospodarcze skutki pandemii koronawirusa. Zwrócił przy tym uwagę, że wszystkie dotychczasowe działania chroniące gospodarki podejmowane są przez państwa członkowskie.

Komisja podkreśliła natomiast w czwartkowym komunikacie, że w związku z ograniczoną wielkością budżetu UE, odpowiedź na kryzys wywołany koronawirusem będą musiały wziąć na swoje barki głównie państwa członkowskie i dodatkowe potrzeby pokryć z budżetów krajowych. Natomiast – tłumaczy Komisja – tymczasowe ramy prawne mają pomóc ukierunkować wsparcie dla gospodarki, ograniczając negatywne konsekwencje dla równych warunków działania na jednolitym rynku UE.

“Mam nadzieję, że Komisja Europejska użyje nowych funduszy do walki z tym kryzysem i jestem zadowolony z reakcji Europejskiego Banku Centralnego, który podjął działania bardzo zdecydowanie, skupując obligacje z rynku, ale także uruchamiając następną rundę LTRO, długoterminowego refinansowania operacji, co pomaga w utrzymaniu płynności” – powiedział szef polskiego rządu w rozmowie z Richardem Questem. Dodał przy tym, że poruszał te kwestie nie tylko w rozmowie z szefową KE Ursulą von der Layen, a także podczas spotkań z innymi członkami Rady Europejskiej.

Europejski Bank Centralny na ratunek europejskiej gospodarce

Europejski Bank Centralny zaskoczył ogłoszeniem rekordowego planu walki z negatywnymi skutkami gospodarczymi pandemii koronawirusa. Jakie środki przewidziano na walkę z kryzysem?

 

 

Nie z pompą i w świetle kamer, jak w przypadku polityków z niektórych państw Unii Europejskiej, ale pod osłoną nocy, …

Polska tarcza antykryzysowa

Morawiecki, który był gościem czwartkowego programu „Quest Means Business” mówił także o „tarczy antykryzysowej”, czyli pakiecie osłonowym dla polskiej gospodarki, który rząd przedstawił dzień wcześniej. Premier wyjaśniał, że ten ambitny plan o wartości niemal 10 proc. PKB kraju (ma to być ok. 212 mld zł, przestaje by sumą imponującą wobec deklarowanych przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel 550 mld euro, 330 mld funtów premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona czy tej samej kwocie – 330 mld – tyle, że w euro zapowiadanych przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona) ma przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo pracownikom. Utrzymane miejsca pracy – uzasadniał – będą konieczne, by gospodarka i przedsiębiorcy mogli stanąć na nogi po ustąpieniu lub spowolnieniu pandemii.

Mateusz Morawiecki przekonywał również, że dotychczasowe działania polskich władz podejmowane wobec szerzącego się koronawirusa przynoszą efekty, bo liczba zakażeń jest mniejsza niż gdzie indziej. Podkreślił przy tym, że Polska jako jako pierwszy kraj w Europie wprowadziła rozwiązania ograniczające przyrost osób zainfekowanych SARS-CoV-2. Premier przyznał jednak, że epidemia koronawirusa stanowi „wstrząs dla gospodarki”.

W Polsce wykryto patogen u 355 osób (w tym wczoraj u 68), a 5 osób z powodu COVID-19 zmarło. Tymczasem we Włoszech – gdzie sytuacja jest obecnie najgorsza na świecie – tylko w czwartek koronawirusa stwierdzono u 5322 osób, a zmarło kolejnych 417. W Hiszpanii potwierdzono tego dnia 3194 przypadków zakażenia, w Niemczech 2982, a we Francji 1861.

Koronawirusa nie stworzył człowiek?

Najnowsze ustalenia naukowców z Kalifornii ostatecznie dowodzą, że patogen stworzyła sama natura.