Koronawirus: KE podpisze kontrakt z firmą Moderna na szczepionki przeciwko COVID-19

szczepionka, Pfizer, koronawirus, pandemia

Szczepionka przeciw SARS-CoV-2 firm BioNTech i Pfizer otrzymała nazwę Comirnaty./ Zdjęcie: Picasa, HeungSoon

Komisja Europejska ma jutro zatwierdzić kontrakt z firmą Moderna na nawet 160 mln dawek szczepionki na koronawirusa, przekazała szefowa KE Ursula von der Leyen. To już szósty kontrakt KE w sprawie szczepionek przeciwko COVID-19.

 

„Jutro zatwierdzimy szósty kontrakt, tym razem na nawet do 160 mln dawek szczepionki firmy Moderna”, poinformowała von der Leyen w dzisiejszym (24 listopada) oświadczeniu.

„Tworzymy jedno z najbardziej wszechstronnych portfolio szczepionek przeciw COVID-19 na świecie. Bezpieczne i skuteczne szczepionki mogą pomóc nam położyć kres pandemii”, oświadczyła przewodnicząca KE.

Dotychczas Komisja podpisała kontrakty na szczepionki z firmami Pfizer/BioNTech, CureVac, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson oraz AstraZeneca. Dawki będą rozdzielane między państwa członkowskie według kryterium populacji danego kraju.

Moderna ogłasza, że szczepionka na koronawirusa działa. To już drugi taki preparat w tym miesiącu

Firma Moderna ogłosiła, że opracowana przez nią szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 jest bezpieczna i działa w 94,5 proc. przypadków.

Oczekiwanie na zatwierdzenie produktu

Europejska Agencja Leków (EMA) przekazała wczoraj, że zatwierdzenie pierwszych szczepionek na koronawirusa możliwe będzie pod koniec bieżącego roku lub na początku następnego. Zatwierdzenie przez EMA, agencję odpowiedzialną za dopuszczanie do obrotu produktów leczniczych w UE i ich kontrolę jest niezbędne do wprowadzenia leków do użytku na terenie Unii Europejskiej.

Ursula von der Leyen przekazała w ubiegłym tygodniu, że EMA może zatwierdzić szczepionki przetestowane przez koncerny Pfizer i BioNTech oraz Modernę w drugiej połowie grudnia. Zapewniła, że ze swojej strony Komisja Europejska zrobi wszystko, aby procedury zostały przeprowadzone jak najszybciej.

W celu usprawnienia procesu wprowadzania szczepionek do użytku Europejska Agencja Leków ustanowiła przyspieszoną procedurę, która pozwala jej zbadać dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek od razu, gdy dane te zostaną udostępnione, zanim jeszcze producent zwróci się ze stosownym wnioskiem.

Jak wyjaśniają przedstawicie EMA, niemożliwość bardziej precyzyjnego podania daty zatwierdzenia szczepionek wynika z tego, że nie wszystkie potrzebne informacje są już dostępne, a w przypadku tych, którymi agencja już dysponuje, trwa procedura oceny.

KE zatwierdziła kontrakt z BioNTech-Pfizer na 300 mln dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi

Według wstępnych badań firmy szczepionka, którą chce zamówić KE, ma aż 90 proc. skuteczności.

Szczepionka Moderny: według badań skuteczna w prawie 95 procentach

16 listopada amerykańska firma Moderna poinformowała, że wyprodukowana przez nią szczepionka we wstępnych badaniach klinicznych wykazała skuteczność na poziomie 94,5 proc. w zapobieganiu chorobie COVID-19. Jest to już druga w ostatnim czasie szczepionka koncernu z USA (po produkcie Pfizera), której skuteczność według producenta wynosi ponad 90 proc.

„Nieprawdopodobna informacja, to fantastyczne”, skomentował doniesienia Moderny główny epidemiolog USA, dr Anthony Fauci. „Skuteczność szczepionki na poziomie 94,5 proc. to coś niebywałego”, ocenił.

Wstępny raport z klinicznej fazy badań nad preparatem Moderny stwierdza, że wśród 30 tys. ochotników, którym podano testowaną szczepionkę tylko 95 zakaziło się koronawirusem SARS-CoV-2. Aż 90 z tych osób były jednak częścią grupy kontrolnej, której podano nie badany preparat, a środek placebo. W przypadku 11 spośród objętych badaniem osób choroba COVID-19 miała ciężki przebieg, jednak wszystkie te osoby należały do grupy kontrolnej.

Dotychczasowe badania nie wykazały poważniejszych skutków ubocznych preparatu. Większość z nich została określona jako „łagodna lub umiarkowana”. Najczęściej występującymi efektami ubocznymi po zażyciu dwóch dawek szczepionki było zmęczenie (9,7 proc.), ból mięśni (8,9 proc.), ból stawów (5,2 proc.) i ból głowy (4,5 proc.). Dolegliwości te, jak przekonuje producent, ustępowały jednak z czasem.

Unia Europejska: Szczepionka na koronawirusa jednocześnie dla wszystkich państw członkowskich

Kiedy mieszkańcy państw UE mogą spodziewać się szczepionki przeciwko SARS-CoV-2?

Preparat można przechowywać w lodówce

Działanie szczepionki opiera się na mRNA – fragmencie informacji genetycznej, który ma pomóc gospodarzowi wytworzyć białko antygenowe do zwalczania patogenu SARS-CoV-2. Jest to innowacyjny i eksperymentalny wariant szczepionki, nie stosowany nigdy wcześniej.

Ważnym atutem preparatu Moderny jest łatwe przechowywanie. Nie wymaga ona tak niskiej temperatury otoczenia jak inne wyprodukowane typy szczepionek, co ułatwi jej dystrybucję. Według firmy szczepionka nie utraci właściwości w temperaturze charakterystycznej dla standardowej lodówki – ok. 2-8ºC, natomiast w temperaturze -20ºC może być przechowywana nawet przez pół roku.