Koronawirus: Jak Słowacja radzi sobie z pandemią?

Premier Słowacji Igor Matovic i prezydent Zuzana Caputova, fot. Twitter

Premier Słowacji Igor Matovic i prezydent Zuzana Caputova, fot. Twitter

W ciągu całego tygodnia Słowacja odnotowała zaledwie kilka nowych zachorowań na koronawirusa. Rząd rozważa otwarcie od środy wszystkich sklepów, poza galeriami handlowymi, dzieci zaś wrócą do szkół.

 

W niedzielę słowackie ministerstwo zdrowia poinformowało tylko o jednym nowym przypadku koronawirusa. W sumie w tym liczącym 5,5 mln mieszkańców kraju od wybuchu epidemii odnotowano 1407 zachorowań na COVID-19. W ciągu ostatniego tygodnia – poniżej dziesięciu.

„Szanse na to, że od 6 maja wszystkie sklepy poza galeriami handlowymi zostaną otwarte, radykalnie wzrosły” – przyznał premier Igor Matovic.

Nad tą decyzją rząd będzie debatować w poniedziałek.

Także od środy mają zacząć działać szkoły, a uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych będą mogli przystąpić do egzaminów. Rząd zapowiada również otwarcie zakładów fryzjerskich oraz salonów piękności.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Słowakom koronawirus już nie taki straszny

Według sondażu przeprowadzonego ostatnio przez instytut STEM coraz mniej Słowaków obawia się o własne zdrowie w związku z pandemią koronawirusa. Obecnie uważa tak ponad połowa ankietowanych. Zaś 65 proc. stwierdziło, że nie boi się wychodzić z domów ze strachu przed zakażeniem.

Instytut podkreśla, że obawy te w ciągu ostatnich trzech tygodni zmniejszyły się w każdej z badanych grup – poniżej jak i powyżej 60. roku życia (czyli tej, która narażona jest najbardziej na ryzyko zakażenia).

Znikają kolejne rygory kwarantanny

Obecnie zakaz wjazdu dotyczy wyłącznie jednej miejscowości w kraju.

Rezygnacja z kolejnych ograniczeń jest związana z obawami władz o negatywne konsekwencje dla gospodarki, jakie mogą się wiązać z jej zamrożeniem na dłuższy czas. Jednocześnie, jak podkreśla premier Matovic, rząd stara się ostrożnie luzować restrykcje, by nie dopuścić do zaostrzenia się sytuacji.

‚Słowacka gospodarka nie przeżyje drugiej lub trzeciej fali epidemii COVID-19″ – powiedział Matovic.

"Koronawirus nie zniknie" – Anders Tegnell i kontrowersyjny szwedzki model walki z pandemią

Czy można poradzić sobie z koronawirusem bez lockdownu? Anders Tegnell wierzy, że tak.

Gospodarczy scenariusz V czy U?

Słowacki bank centralny przewiduje, że w tym roku PKB kraju skurczy się od 5,8 do 13,5 proc. Ekonomiści podkreślają, że jeśli sprawdzi się pozytywny wariant scenariusza i recesja będzie bliższa tej pierwszej granicy, to i tak będzie głębsza od owej z 2009 r., gdy gospodarka Słowacji za sprawą globalnego kryzysu finansowego skurczyła się o 5,7 proc. PKB.

Zależnie od tego, jak przebiegnie tegoroczna recesja, ekonomiści spodziewają się utraty od 46 tys. do 100 tys. miejsc pracy.

Prognozy te są oparte na założeniu, że ograniczenia przestaną obowiązywać w drugim kwartale tego roku.

Jeśli tak by się stało, w 2021 r. nastąpiłoby szybkie odbicie, a wzrost PKB wyniósłby wtedy od 7,2 do 8,3 proc. To tzw. scenariusz V – od krzywej ilustrującej nagły spadek i szybki wzrost gospodarczy.

Ekonomiści banku centralnego przyznają jednocześnie, że jeśli skutki pandemii będą odczuwalne dłużej, Słowację może czekać tzw. scenariusz U, kiedy to stagnacja gospodarcza po drastycznym spadku potrwa znacznie dłużej.

Z ostatnich badań wynika, że blisko dwie trzecie Słowaków aprobuje działania rządu. Najwyższe notowania ma zaś prezydent Zuzana Czaputowa.

Pierwszy kot zarażony koronawirusem we Francji

To już piąty kot z COVID-19 na świecie. Pozostałe koty-nosiciele SARS-CoV-2 żyją w Belgii, Hong Kongu i w Nowym Jorku. Zarazili ich najprawdopodobniej właściciele.