Koronawirus: Irlandia łagodzi obostrzenia

Irlandia, fot. Henrique Craveiro [Unsplash]

Irlandia, fot. Henrique Craveiro [Unsplash]

Do grona europejskich państw, które łagodzą przyjęte na okres pandemii obostrzenia, dołączyła Irlandia.

 

Powolne łagodzenie restrykcji

W poniedziałek 18 maja Irlandia rozpoczęła pierwszy z pięciu etapów znoszenia wprowadzonych pod koniec marca „lockdownowych” ograniczeń. Otwarto m.in. sklepy z materiałami budowlanymi oraz sklepy ogrodnicze. Czynne są już również warsztaty samochodowe oraz punkty sprzedaży samochodów, motocykli i rowerów. Do pracy wróci także część firm budowlanych.

Mieszkańcy nadal powinni pozostawać w domach z wyjątkiem kilku wybranych sytuacji: pójścia do pracy (gdy miejsce pracy jest otwarte, a obowiązków nie można wykonywać zdalnie), pójścia do sklepu po zakupy, wizyty u lekarza, ćwiczeń fizycznych (jednak nie dalej niż w odległości 5 km od domu) oraz spotkania z rodziną i przyjaciółmi (także nie dalej niż 5 km od domu i w maksymalnie czteroosobowych grupach). 

Zgodnie z wytycznymi podczas przebywania w miejscach publicznych zaleca się również zasłanianie ust i nosa. Jest to jednak zalecenie, a nie nakaz i nie ma żadnych kar za niestosowanie się do tego środka.

Kolejny etap łagodzenia restrykcji planowany jest na 8 czerwca.

Koronawirus: Słowacja znosi kolejne ograniczenia

Sytuacja na Słowacji ustabilizowała się, dzięki czemu rząd ogłosił czwarty etap znoszenia ograniczeń.

Koronawirusowa sytuacja w Irlandii

Na 18 maja w Irlandii potwierdzono ponad 24 tys. przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Zmarło 1,5 tys. osób. W ciągu ostatnich trzech dni liczba nowych przypadków nie przekraczała 100 dziennie, co jest najlepszym wynikiem od marca. Także liczba zgonów zdecydowanie się zmniejsza.

Irlandia przeprowadziła ponad 258 tys testów,  co w przeliczeniu na jednego mieszkańca tego niespełna 5-milionowego kraju daje jeden z najwyższych wyników spośród krajów Unii Europejskiej.

12 maja odbyło się pierwsze posiedzenie specjalnej komisji parlamentarnej, której zadaniem będzie kontrola reakcji rządu na wybuch epidemii koronawirusa w tym kraju. Komisja zbada przejrzystość rządowego procesu decyzyjnego w odniesieniu do środków podejmowanych w walce z COVID-19.

Koronawirus: Portugalia znosi kolejne restrykcje, Hiszpania nadal ostrożna

Podczas gdy Portugalia planuje powrót turystów na plaże, rząd Hiszpanii zapowiada ostrożniejsze luzowanie restrykcji.