Koronawirus: Holandia wprowadziła ścisły lockdown do połowy stycznia

Pusta ulica w Amsterdamie (Photo by Victor He on Unsplash)

Pusta ulica w Amsterdamie (Photo by Victor He on Unsplash)

Od dziś (19 grudnia) do 14 stycznia, z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem wprowadzony zostaje ogólnokrajowy lockdown. Zamkniętych została większość miejsc publicznych, a spotkania – nawet rodzinne – zostały ograniczone do minimum.

 

 

Decyzję o wprowadzeniu ścisłego ogólnokrajowego podjęto wczoraj (18 grudnia) wieczorem, po tym jak jak rządowy Zespół ds. Zarządzania Epidemią (OMT) przedstawił rekomendację na temat natychmiastowych działań przeciwepidemicznych w związku z rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron koronawirusa, który potrafi ludzi infekować szybciej niż dotąd znane szczepy SARS-CoV-2.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Omikron stanie się dominujący w Amsterdamie?

W rekomendacji podkreślono m.in., że tylko w samym Amsterdamie odsetek zainfekowanych nowym szczepiem koronawirusa wzrósł w ciągu zaledwie kilku dni z 2,5 proc. do 25 proc. wszystkich zakażonych koronawirusem.

Z kolei Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) oszacował na podstawie swoich modeli epidemiologicznych, że już w przyszłym roku w Amsterdamie Omikron będzie wariantem dominującym. Dlatego holenderscy eksperci zalecili pilne wprowadzenie ścisłego lockdownu w całym kraju.

Po zwołanym wczorajszego popołudniu pilnym posiedzeniu rządu premier Mark Rutte ogłosił, że „Holandia będzie ponownie zamknięta od niedzieli do 14 stycznia”. Wcześniej planowano jedynie przedłużyć do tego czasu tzw. mały lockdown, który obowiązywał dotąd i polegał m.in. na skróceniu godzin pracy sklepów czy lokali gastronomicznych oraz zakazie większych zgromadzeń publicznych i prywatnych.

„Decyzja o zaostrzeniu restrykcji okazała się nieunikniona z powodu piątej fali, wywołanej przez wariant Omikron, który już nas zaatakował” – powiedział Rutte. „Brak działania w tej chwili prawdopodobnie doprowadziłby do trudnej do opanowania sytuacji w szpitalach, która już ograniczyła regularną opiekę, aby zrobić miejsce dla pacjentów z COVID-19” – dodał holenderski premier.

Holandia: Rodzina królewska złamała antycovidowe obostrzenia. Kilkadziesiąt osób bawiło się na urodzinach księżniczki

Tymczasem obecne przeciwepidemiczne przepisy pozwalają w Holandii na spotkania w gronie maksymalnie czteroosobowym.

Jakie restrykcje obowiązują w Holandii?

Od dziś do 14 stycznia zamknięte zostały więc wszystkie sklepy poza tymi, które sprzedają żywność, leki, karmę dla zwierząt i środki czystości, a także stacjami benzynowymi. Restauracje, bary, kawiarnie i inne lokale gastronomiczne mogą serwować posiłki i napoje jedynie na wynos lub z dostawą do domu.

Ponadto zamknięte zostają kina, teatry, muzea, galerie, sale koncertowe i inne miejsca związane z kulturą, a także hale sportowe, baseny, siłownie i kluby fitness. Nie działać będą także salony fryzjerskie, kosmetyczny czy tatuażu.

Ograniczona została także – do zaledwie dwóch – liczba osób jakie można przyjąć w swoim gospodarstwie domowym. Wyjątkiem będą jednak święta Bożego Narodzenia, Sylwester oraz Nowy Rok, gdy będzie można przyjąć cztery osoby.

Szkoły od jutra (20 grudnia) przechodzą na naukę zdalną, a uczniowie wrócą do szkolnych ławek 10 stycznia.