Hiszpania: Medycy wśród najczęściej zakażonych koronawirusem. Domagają się lepszych warunków pracy

Pracownicy służby zdrowia w Hiszpanii należą do najbardziej narażonych na zakażenie koronawirusem.

Pracownicy służby zdrowia w Hiszpanii należą do najbardziej narażonych na zakażenie koronawirusem. / Zdjęcie via unsplash

W Hiszpanii potwierdzono już ponad 50 tys. przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wśród pracowników służby zdrowia. Medycy otrzymali tegoroczną Nagrodę Księżnej Asturii w dziedzinie „Zgoda między narodami”. Jednak zamiast nagrody apelują o lepsze warunki pracy.

 

 

Pracownicy hiszpańskiej służby zdrowia są najbardziej narażoną grupą zawodową na zakażenie koronawirusem. Ponad 50 tys. przypadków – 21 proc. – ogólnej liczby zakażeń przypada na personel medyczny. Informacje podała hiszpańska agencja EFE, partner medialny EURACTIV, na podstawie danych Centrum Koordynacji Zagrożeń Sanitarnych (CCAES).

Hiszpania: Lepsze warunki pracy zamiast nagród

W wyniku choroby COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa zmarło 60 pracowników służby zdrowia. W uznaniu za trud lekarzy i personelu medycznego Hiszpanie każdego wieczora podczas niemalże trzymiesięcznej kwarantanny wychodzili na swoje balkony o godz. 20:00, aby symbolicznie okazać medykom szacunek i podziękować za trud ostatnich tygodni.

W ramach symbolicznego uznania za pracę podczas pandemii pracownicy służby zdrowia w Hiszpanii otrzymali tegoroczną Nagrodę Księżnej Asturii w dziedzinie „Zgoda między narodami”. Nagroda jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w Hiszpanii. W ubiegłym roku laureatem w tej samej dziedzinie było miasto Gdańsk.

„Medycy byli na pierwszej linii walki z koronawirusem. Wykazali się pełnym profesjonalizmem i zaangażowaniem”, napisano w uzasadnieniu tegorocznego werdyktu. „Ich bezwarunkowe zaangażowanie, nadgodziny w pracy, często bez dostępu do sprzętu ochronnego stanowią przykład wzorowej postawy obywatelskiej”.

Jednak przyznanie nagrody spotkało się z negatywną reakcją samych zainteresowanych, którzy zamiast wyróżnienia domagają się wyższych pensji i lepszych warunków pracy, bez nadgodzin.

W Hiszpanii jak dotąd potwierdzono ponad 240 tys. zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 Zmarło ponad 27 tys. osób.