Koronawirus: Hiszpania na drodze do „nowej normalności”

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez, PSOE, facebook

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez, PSOE, facebook

Sytuacja w Hiszpanii powoli zaczyna się poprawiać, a premier Pedro Sanchez ogłosił we wtorek (28 kwietnia) plan łagodzenia restrykcji.

 

Przyjęta strategia zakłada znoszenie obostrzeń w czterech fazach, które będą wprowadzane osobno w każdej prowincji. Wszystko zależeć będzie od ilości nowych zachorowań i sytuacji w szpitalach.

Rusza kolejna misja Unii Europejskiej u wybrzeży Libii

Czy IRINI uda się przywrócić stabilność u wybrzeży Libii?

Cztery etapy na drodze do normalności

Na wtorkowej konferencji premier Hiszpanii zapowiedział czterofazową strategię powrotu do „nowej normalności”. „Wprowadzanie zmian będzie skoordynowane, stopniowe i asymetryczne” – mówił Pedro Sanchez. Kolejne fazy nie mają przypisanych konkretnych dat i będą wprowadzane oddzielnie w każdej prowincji tak, żeby jeszcze lepiej dopasować działania do sytuacji w danym miejscu.

Dla zdecydowanej większości kraju 4 maja rozpocznie się początkowy etap „0” Wówczas działalność wznowią m.in. restauracje, które zaczną wydawać posiłki na wynos. Wszyscy, którzy jeszcze nie podjęli się strzyżenia na własną ręką, będą mogli skorzystać z usług fryzjerów. Od tego weekendu Hiszpanie będą też mogli wychodzić na spacery i ćwiczyć na zewnątrz. Już tydzień temu podjęto podobną decyzję, ale dotyczyła ona jedynie spacerów z dziećmi.

Dla niektórych droga ku normalności będzie krótsza – kilka Wysp Kanaryjskich i Formentera na Balearach rozpoczną ją od razu od fazy „1”. Od tego etapu możliwe będzie spędzanie czasu z innymi osobami mieszkającymi na terenie prowincji. Znajomi spędzą czas w kawiarniach, które będą mogły otworzyć swoje ogrody – z ograniczeniem do 30 proc. pojemności. W pozostałych regionach faza „1” rozpocznie się najwcześniej 11 maja.

Koronawirus: Orbán zapowiada stopniowe znoszenie obostrzeń

Jaki plan odmrażania życia społecznego mają Węgry?

Nowa normalność

„Przemieszczanie się pomiędzy prowincjami i wyspami będzie zabronione do czasu osiągnięcia nowej normalności” – zapowiedział premier, argumentując, że utrzymanie zakazu jest konieczne ze względu na wdrażanie strategii w indywidualnym tempie dla każdego rejonu. „Wyobraźmy sobie sytuacje, że jedna prowincja jest w fazie „1” a inna w „3”. W takiej sytuacji mobilność nie może być przywrócona” – tłumaczył Sanchez.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to dłuższe podróże powrócą pod koniec czerwca, kiedy kraj przejdzie przez wszystkie etapy. Każdy z nich, według strategii, ma trwać po ok. 2 tygodnie. Ostatnie dwa etapy zakładają coraz więcej poluzowań i powolny powrót życia społecznego, do którego przywykli Hiszpanie.

W fazie „2” otwarte zostaną kina i teatry, a restauracje będą mogły przyjmować gości do 30 proc. pojemności lokalu. Szkoły, które oficjalnie mają wznowić nauczanie we wrześniu, będą prowadzić zajęcia dla najmłodszych dzieci umożliwiając powrót do pracy rodzicom. Rząd zgodził się nawet na plenerowe wydarzenia publiczne do 400 osób.

W ostatnim etapie ograniczenia dotyczące sklepów i restauracji będą łagodzone do czasu aż cel strategii zostanie osiągnięty. Dopiero wtedy ekonomiczne i społeczne ograniczenia zostaną zniesione, jednak wszystko zależy od tego, jak będzie rozwijała się epidemia i czy społeczeństwo będzie przestrzegało obowiązujące reguły.

Koronawirus: Czy świat po pandemii czeka niechciany "baby boom"?

Nie tylko przemoc domowa może być negatywnym skutkiem pandemii koronawirusa dla kobiet na świecie.

Sytuacja w Hiszpanii

Do tej pory w Hiszpanii odnotowano ponad 235 tys. przypadków koronawirusa, natomiast 24 tys. osób zmarło. To stawia Hiszpanię na drugim miejscu na świecie pod względem zachorowań. Jednak ostatnie dni pozwalają z optymizmem patrzeć na rządowy plan. 2 kwietnia zmarło 961 osób, a wczoraj (29 kwietnia) o ponad połowę mniej – 453. Dzienna liczba nowych przypadków również systematycznie spada.

Aby dobrze przygotować się do znoszenia obostrzeń, ministerstwo zdrowia ma zamiar utworzyć specjalne placówki przeznaczone dla chorych na koronawirusa i przyspieszyć proces badania próbek. Prowadzone są też badania odporności grupowej, podczas, których testowanych jest 90 tys. obywateli.

Madryt chce też przedłużenia stanu wyjątkowego, który został wprowadzony 14 marca, ale wymaga odnawiania co dwa tygodnie. Część opozycji grozi, że nie poprze wniosku i krytykuje rząd, zarzucając premierowi, że nie konsultował z nią strategii wychodzenia z izolacji. Padają tez zarzuty złego zarządzania antykryzysowego. Sytuacja gospodarcza w kraju jest bowiem coraz gorsza – bezrobocie wynosi w Hiszpanii już 14,4 proc.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY