Koronawirus: Plitidepsyna – lek na COVID-19 o skuteczności 99 proc.?

koronawirus, Hiszpania, COVID-19, pandemia, SARS-CoV-2, PharmaMar, science

Według opublikowanego w "Science" badania plitidepsyna - dostępna na rynku jako lek przeciwnowotworowy Aplidin - wykazała ponad 27-krotnie wyższą skuteczność w powstrzymywaniu rozmnażania się wirusa w badaniach laboratoryjnych / Foto via unsplash [@cdc]

Być może już wkrótce to plitidepsyna pomoże leczyć pacjentów z chorobą COVID-19. Hiszpańska firma farmaceutyczna PharmaMar potwierdziła wysoką potencjalną skuteczność preparatu w leczeniu COVID-19. Skuteczność – 99 proc. – potwierdzono w badaniach przedklinicznych.

 

 

PharmaMar we wtorek (26 stycznia) poinformowała świat, że artykuł w naukowym piśmie „Science” potwierdził wysoką potencjalną skuteczność plitidepsyny w leczeniu choroby COVID-19 w badaniach przedklinicznych.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

PharmaMar: Wyniki plitidepsyny są bardzo obiecujące

Według opublikowanego w „Science” badania plitidepsyna – dostępna na rynku jako lek przeciwnowotworowy Aplidin – wykazała ponad 27-krotnie wyższą skuteczność w powstrzymywaniu rozmnażania się wirusa w badaniach laboratoryjnych in vitro na komórkach ludzkich niż używany obecnie remdesiwir, poinformowała firma w oświadczeniu.

W komunikacie można przeczytać, że lek był również skuteczny w badaniach na myszach, u których zaobserwowano zahamowanie replikacji koronawirusa w płucach o ponad 99 proc. Badanie przeprowadzili naukowcy Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (UCSF) we współpracy z PharmaMar, producentem leku.

W oddzielnym badaniu zespół badaczy z UCSF zbadał również skuteczność leku na brytyjskim wariancie koronawirusa, osiągając „porównywalne wyniki”. Według autora badania Krisa White’a, sposób działania leku oznacza, że jeśli badania na ludziach potwierdzą skuteczność plitidepsyny w leczeniu COVID-19, będzie on działał przeciwko wszelkim szczepom wirusa.

Lek pozyskiwany z żachw, małych zwierząt morskich, przeszedł – jak informuje agencja EFE – dotąd pierwszą fazę badań klinicznych w Hiszpanii na 27 pacjentach z COVID-19, dając pozytywne wyniki w zmniejszeniu ilości wirusa u pacjentów.

PharmaMar poinformowała, że prowadzi rozmowy w celu rozpoczęcia badań fazy II/III na tysiącach hospitalizowanych pacjentów.