Koronawirus: Grecja ogranicza niezaszczepionym dostęp do większości miejsc publicznych

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis, źródło: Facebook/Kyriakos Mitsotakis

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis, źródło: Facebook/Kyriakos Mitsotakis

Grecki premier ogłosił w telewizyjnym orędziu wprowadzenie od przyszłego tygodnia nowych obostrzeń. Dotkną one najbardziej osób niezaszczepionych. W Grecji nowych zakażeń koronawirusem przybywa najszybciej od początku pandemii.

 

 

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis powiedział w czwartek (18 listopada), że notowanych jest coraz więcej nowych zakażeń koronawirusem. W kraju bowiem od początku miesiąca padają kolejne dobowe rekordy wykrytych infekcji, przekraczając najpierw poziom 5,5 tys. przypadków, a z czasem nawet 8-8,5 tys.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

 „Pandemia niezaszczepionych” w Grecji

Choć wśród osób zakażających się koronawirusem są zarówno osoby zaszczepione, jak i niezaszczepione, to jednak wśród hospitalizowanych dominują ci drudzy, a do zgonów dochodzi niemal wyłącznie u osób, które się nie zaszczepiły.

„To rzeczywiście jest pandemia wśród niezaszczepionych” – powiedział grecki premier, ponownie przy tym nawołując rodaków do szczepień. I ogłosił, że od poniedziałku (22 listopada) zaczną obowiązywać nowe przeciwepidemiczna obostrzenia.

Dotkną one przede wszystkim osób niezaszczepionych, które od przyszłego tygodnia nie będą mogły wejść do wielu miejsc publicznych, w tym kin, teatrów i muzeów oraz innych miejsc kultury, a także do obiektów sportowych, w tym siłowni, klubów fitness czy na baseny. Dotyczy to jednak tylko dorosłych niezaszczepionych osób.

Dotąd takie osoby nie miały w Grecji wstępu jedynie do znajdujących się w pomieszczeniach części restauracji, barów, kawiarni czy innych lokali gastronomicznych. Mogły jednak korzystać z ogródków w tych lokalach.

Można było jednak dotąd skorzystać z miejsc publicznych przedstawiając cyfrowy covidowy certyfikat, a uzyskać go można nie tylko dzięki zaszczepieniu się, ale także przechorowaniu COVID-19 oraz uzyskaniu świeżego negatywnego wynik testu na obecność koronawirusa w organizmie. Od przyszłego tygodnia jednak negatywne testy nie będą już honorowane.

Koronawirus: Lider szczepień w UE rozważa powrót obostrzeń. W Portugalii najwięcej infekcji od końca lata

Władze chcą dmuchać na zimne. Na razie portugalscy lekarze nie biją jeszcze na alarm, bo szpitale są wydolne, a większość zakażonych osób ma lekkie objawy.

Bez trzeciej dawki certyfikat wygaśnie

Ponadto, w przypadku zaszczepionych osób powyżej 60. roku życia ich certyfikaty covidowe utracą ważność po upływie siedmiu miesięcy od przyjęcia drugiej dawki. Oznacza to, że mają one dokładnie miesiąc na zaszczepienie się dawką trzecią, którą można przyjmować po pół roku od dawki drugiej.

Jednocześnie w wielu przedsiębiorstwach wprowadzona zostanie praca zmianowa, aby zróżnicować godziny przychodzenia do pracy personelu. Ma to zmniejszyć liczbę pracowników znajdujących się w danym zakładzie pracy oraz zmniejszenie tłoku w komunikacji publicznej. Osoby posiadające małe dzieci będą mogły natomiast skorzystać z dodatkowego wsparcia i priorytetowych godzin pracy.

Zaostrzone zostaną także kontrole przestrzegania wszystkich obowiązujących obostrzeń. Lekarze z prywatnych placówek służby zdrowia mają natomiast wesprzeć personel placówek publicznych.

„To plan dla kraju, aby nasze święta Bożego Narodzenia były lepsze niż w ubiegłym roku” – powiedział premier Mitsotakis. W 2020 r. w okresie świątecznym obowiązywał bowiem w Grecji ścisły lockdown.

Dotąd w Grecji z 11 mln mieszkańców Grecji zaszczepiło się 62 proc.