Koronawirus: Grecja wprowadziła godzinę policyjną

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis [Twitter, @kmitsotakis]

Grecki rząd podjął decyzję o wprowadzeniu w całym kraju godziny policyjnej. Przyczyną kolejnego zaostrzenia restrykcji jest szybki wzrost zakażeń koronawirusem oraz rekordowa liczba zgonów z powodu COVID-19.

 

Nowe obostrzenia weszły w życie w piątek (13 listopada). Godzina policyjna obowiązuje od 21:00 do 5:00 rano. Przebywanie na zewnątrz w tych godzinach dozwolone jest jedynie z przyczyn związanych z wykonywanym zawodem, powodów zdrowotnych lub w celu wyprowadzenia psa na spacer w pobliżu domu.

Jak przekazał w czwartek wiceminister obrony cywilnej Nikos Hardalias, według ekspertów, jednym z głównych powodów wzrostu zakażeń SARS-CoV-2 w Grecji jest „przemieszczanie się osób bez absolutnej konieczności, szczególnie wizyty domowe”.

Tego dnia w Grecji potwierdzono rekordową liczbę zakażeń SARS-CoV-2 – 3316 przypadków, a także najwyższą od początku epidemii liczbę zgonów w związku z COVID-19 – 50.

W Atenach oraz najbliższych okolicach stolicy, czyli na terenie zamieszkiwanym przez około połowę greckiej populacji, godzina policyjna została wprowadzona już 24 października.

Koronawirus: Grecja wprowadza trzytygodniowy lockdown w całym kraju

Od soboty (7 listopada) przez następne trzy tygodnie w Grecji będzie obowiązywał ponowny przeciwepidemiczny lockdown. Ograniczenia dotkną między innymi handlu i szkół.

 

Wprowadzenie ogólnokrajowego lockdownu ogłosił grecki premier Kyriakos Mitsotakis. „Uznałem, że te drastyczne kroki należy wprowadzić wcześniej niż później” – …

W całym kraju trwa lockdown

Od 7 listopada na terenie całej Grecji obowiązuje lockdown, wprowadzony na trzy tygodnie. W tym okresie wszystkie sklepy z wyjątkiem supermarketów, sklepów z żywnością, drogerii aptek oraz stacji benzynowych są zamknięte. Lokale gastronomiczne mogą oferować swoje usługi tylko na wynos.

Każde wyjście z domu, np. do apteki, lekarza, sklepu spożywczego czy na spacer, wymaga osobnego pozwolenia. Osoby pracujące i uczęszczające do szkół mogą się przemieszczać, jeśli posiadają odpowiednie zaświadczenie. Przedszkola i szkoły podstawowe pozostają otwarte, natomiast w szkołach średnich nauczanie odbywa się w trybie zdalnym.

Przywrócenie obostrzeń przez rząd centroprawicowej Nowej Demokracji spotkało się z protestem opozycyjnej lewicowej koalicji SYRIZA. Lewica zwracała uwagę, że premier Kyriakos  Mitsotakis, wprowadzając lockdown, nie przedstawił planu wsparcia dla poważnie dotkniętej przez pandemię gospodarki.

Politycy SYRIZY zarzucili też rządowi zmarnowanie okresu między pierwszą a drugą falą zakażeń i zaniedbanie odpowiednich przygotowań służby zdrowia do powrotu pandemii.

Grecja wprowadza w Atenach godzinę policyjną. Celem uniknięcie zamknięcia kraju

Jakie są szczegóły nowych ograniczeń? Gdzie sytuacja jest najtrudniejsza?

Koronawirus w Grecji

W piątek greckie władze poinformowały o wykryciu w ciągu poprzedniej doby ponad 3 tys. przypadków SARS-CoV-2 i 38 osobach zmarłych w związku z COVID-19. Wprowadzenie lockdownu pomogło ograniczyć liczbę zakażeń tylko chwilowo – nieco ponad tydzień od wejścia nowych przepisów przyrost zakażeń powrócił do wcześniejszych wartości.

Dotychczas w Grecji stwierdzono ok. 70 tys. przypadków koronawirusa i ok. 1 tys. zgonów z powodu COVID-19. Z choroby tej wyleczyło się już prawie 10 tys. mieszkańców kraju. Aktywnych zakażeń według oficjalnych danych jest ponad 58 tys., a ponad 300 osób chorych na COVID-19 znajduje się w stanie ciężkim.

Według prognoz, które nie obejmują jeszcze drugiej fali pandemii i ponownego lockdownu, greckie PKB skurczy się w tym roku o 8,2 proc.