Koronawirus: Jakie plany w walce z pandemią ma Austria?

kanclerz Sebastia Kurz [Sebastian Kurz Facebook]

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz [ foto via @Sebastian Kurz Facebook]

Liczba nowych zakażeń koronawirusem w Austrii stale maleje, a rząd planuje kolejne działania zmierzające do stopniowego znoszenia społecznych ograniczeń.

 

 

W poniedziałkowym (27 kwietnia) przemówieniu z okazji 75. rocznicy powstania II republiki, tj. utworzenia przez radzieckie władze wojskowe rządu Karla Rennera, kanclerz Sebastian Kurz zapowiedział dalsze środki podejmowane w walce z pandemią koronawirusa.

Szef rządu obiecał „odzyskiwanie tyle wolności, ile to będzie możliwe”. Kurz zaapelował do odpowiedzialności zbiorowej rodaków mówiąc, że sukces – znoszenie kolejnych restrykcji – zależy od postawy wszystkich Austriaków.

W przyszłym tygodniu spodziewane są nowe rozwiązania, które mają przyczynić się do zachowania miejsc pracy.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Sytuacja w Austrii

W Austrii potwierdzono ponad 15 tys. infekcji koronawirusem, a 569 osób zmarło. Już 12 580 osób powróciło do zdrowia. Krzywa infekcji spada. Od ubiegłego tygodnia ani razu nie przekroczono 100 przypadków dziennie. W najgorszym jak dotąd dniu epidemii – 26 marca – liczba nowych zachorowań wyniosła aż 1321.

Austria plasuje się na 11. miejscu w liczbie wykonanych testów na koronawirusa w Unii Europejskiej. Do tej pory przeprowadzono ich ponad 232,5 tys., czyli 25 819 na 1 mln osób. Więcej testów wśród państw sąsiadujących z Austrią wykonały tylko Włochy – 29 600 na 1 mln osób.

Minister zdrowia Rudolf Anschober zapowiedział, że kolejnym etapom luzowania społecznych restrykcji towarzyszyć będą wzmożone wysiłki władz, by przeprowadzić jak najwięcej testów wśród najbardziej zagrożonych grup społecznych i zawodowych: mieszkańców i pracowników domów spokojnej starości, personelu medycznego i pracowników sklepów.

W wyścigu o znalezienie szczepionki na koronawirusa bierze udział austriacka firma biotechnologiczna Themis razem z Instytutem Pasteura (Francja) i Uniwersytetem Pittsburskim (Stany Zjednoczone). Szczepionka opracowywana przez Themis jest na etapie badań przedklinicznych.

Koronawirus: Już 149 firm na świecie pracuje nad szczepionką. Chiny i USA na czele wyścigu

Prezentujemy listę wszystkich 149 firm, które pracują nad szczepionką na koronawirusa.

Znaczący sektor

Austriacki rząd planuje stopniowo otwierać sektor turystyczny. Jednak Alexander Schallenberg, minister spraw zagranicznych, zwraca uwagę, że „będzie to możliwie tylko ostrożnie i krok po kroku”.

Według rankingu Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) Austria w 2018 r. zarobiła około 23 mld dolarów (96 mld zł) na turystyce, podczas gdy Polska około 14 mln dolarów (58 mln zł). „Turystyka to sektor, który najbardziej ucierpiał w wyniku pandemii na świecie”, podkreśliła w poniedziałek (27 kwietnia) austriacka minister rolnictwa, spraw regionalnych i turystyki Elisabeth Köstinger.

Kraje południa Europy apelują o pomoc dla sektora turystycznego

Codzienny briefing z europejskich stolic – 28 kwietnia. Jakie są propozycje państw członkowskich UE na ratowanie branży turystycznej?

Znoszenie obostrzeń

Austria, jeszcze przed świętami Wielkanocnymi, jako pierwsza spośród państw UE ogłosiła plan luzowania społecznych restrykcji. Wiedeń rozpisał strategię na najbliższe 1,5 miesiąca. Ograniczenia nad Dunajem zaczęto znosić w dzień po Wielkanocy. Zgodnie z nimi otwarto mniejsze sklepy, które sprzedają towary inne niż żywność czy leki. Dotyczy to jednak tylko placówek o powierzchni mniejszej niż 400 m2.

Więcej ograniczeń ma zostać zniesionych po 1 maja. To wtedy miałyby zostać otwarte przedsiębiorstwa usługowe (np. zakłady fryzjerskie czy salony kosmetyczne), a także hotele i restauracje. Rząd czeka z potwierdzeniem decyzji do końca kwietnia, gdy sprawdzą się prognozy odnośnie zmniejszenia liczby nowych przypadków koronawirusa i zgonów.

Kanclerz Kurz ogłosił we wtorek (21 kwietnia), że szkoły zostaną ponownie otwarte 15 maja.

Austria ma już plan zakończenia "lockdownu"

Wiedeń myśli o zakończeniu tzw. lockdownu, czyli specjalnych epidemiologicznych obostrzeń, które mają pomóc w walce z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Które państwa również rozważają taką możliwość?