Koronawirus: Francja wprowadza trzeci ogólnokrajowy lockdown. Do końca kwietnia

Prezydent Francji Emmanuel Macron, źródło: Facebook/Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron)

Francja wprowadza trzeci ogólnokrajowy lockdown. Na razie do 30 kwietnia. W ostatnim czasie nasila się nad Sekwaną kolejna fala zakażeń koronawirusem

 

Informację o nowych obostrzeniach przekazał w telewizyjnym orędziu prezydent Emmanuel Macron. W ramach nowych obostrzeń dotychczas działające w systemie stacjonarnym szkoły przejdą na nauczanie zdalne na trzy tygodnie.

W mocy pozostaje też dalej wiele obowiązujących obecnie restrykcji, w tym godzina policyjna od godziny 19:00 do 6:00. Natomiast dotyczące sfery publicznej obostrzenia, obowiązujące dotąd w 19 departamentach, zostaną rozciągnięte na cały kraj.

„Wszędzie utrzymana będzie godzina policyjna, praca zdalna będzie obowiązkowa, sklepy będą zamknięte. Zakazane będzie oddalanie się na więcej niż 10 kilometrów od domu. Poruszanie się między regionami będzie możliwe wyłącznie na czas świąt wielkanocnych. Wiecie, że uczyniliśmy wszystko, aby podjąć te decyzje jak najpóźniej, w chwili, gdy będą one absolutnie konieczne. Ten czas przyszedł teraz” – stwierdził prezydent Macron.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Koronawirus coraz szybciej rozprzestrzenia się we Francji

Ostaniej doby liczba nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 we Francji znów przekroczyła 40 tys. Rośnie także liczba zgonów. Bardzo przeciążona jest służba zdrowia. Tylko wczorajszej doby do francuskich szpitali trafiło ponad 2,5 tys. kolejnych osób, a aż 569 na oddziały intensywnej terapii. Łącznie liczba pacjentów covidowych OIOM-ów przekroczyłą już we Francji 5 tys.

Dlatego w niektórych placówkach zaczyna już brakować wolnych łóżek czy respiratorów i innych urządzeń dla osób wymagających tlenoterapii. Władze rozpoczną więc przewożenie pacjentów z najbardziej dotkniętych przez pandemię regionów do tych miejsc we Francji, gdzie zakażeń jest mniej.

Niestety program szczepień we Francji nie idzie tak szybko jak spodziewały się władze. Pierwszą dawkę preparatu przeciw COVID-19 przyjęło dotąd 8,2 mln osób (czyli 15,7 proc. dorosłych), a 2,8 mln (czyli 5,3 proc. dorosłych) też drugą dawkę.

Od początku pandemii we Francji koronawirusem zakaziło się już ponad 4,5 mln osób, a ponad 95 tys. zmarło z tego powodu. O zaostrzenie koronawirusowych restrykcji apelowali do prezydenta Macrona epidemiolodzy i lekarze.