Koronawirus: Rząd Francji „na razie” przeciwny paszportom szczepień. Ale Francuzi opowiadają się za ułatwieniami

Francja, Koronawirus, pandemia, COVID, Unia Europejska, paszporty szczepień

„Jeśli rządy będą decydować się na szczepionki z Chin lub Rosji, to będzie to problem nie tylko z punktu widzenia unijnej solidarności, ale również ryzyka dla zdrowia”, stwierdził francuski minister ds. europejskich Clément Beaune. / Foto via twitter [@CBeaune]

Francja „bardzo niechętnie” odnosi się do projektu europejskiego paszportu szczepień, stwierdził w niedzielę sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune.

 

 

W Unii Europejskiej toczy się dyskusja na temat wprowadzenia specjalnych dokumentów potwierdzających uzyskanie odporności na koronawirusa SARS-CoV-2 dzięki przyjęciu szczepienia, które dawałyby pewne prawa w lockdownie.

Francja: Rząd przeciwny, ale obywatele popierają pomysł

„Jesteśmy bardzo niechętni”, odpowiedział Beaune w radiu France Info na propozycję wprowadzenia w UE paszportu szczepień. „Jeśli mówimy o dokumencie uprawniającym do podróży po Europie, to uważam, że jest to bardzo przedwczesne”, dodał.

„Jest to idea (…), co do której Francja uważa, że nie powinniśmy teraz otwierać debaty. Kiedy dostęp do szczepionki będzie powszechny, będzie to inny temat” – podsumował Beaune. Jednak według sondażu instytutu Ifop dla dziennika „Le Parisien” opublikowanego w niedzielę idea paszportu szczepionkowego zyskuje jednak na popularności wśród opinii publicznej.

62 proc. Francuzów – badanie przeprowadzono od 11 do 12 stycznia na reprezentatywnej próbie 1028 osób, w wieku od 18 lat – opowiedziało się za obowiązkowymi szczepieniami przed wejściem na pokład samolotu i wyjazdem za granicę, a 60 proc. respondentów chce, aby wizyty u osób wymagających szczególnej troski w szpitalach i domach opieki były możliwe dla zaszczepionych. Zdaniem 52 proc. dostęp do transportu publicznego powinni mieć jedynie zaszczepieni.

Co drugi Francuz chce dostępu dla zaszczepionych do szkół wyższych i liceów (dla uczniów i pracowników), kin, koncertów czy teatrów, a 54 proc. Francuzów deklaruje chęć zaszczepienia, to o 15 pkt. proc. więcej od poprzedniego pomiaru z 29 grudnia.

Koronawirus: Pfizer zmniejsza dostawy szczepionki do Europy. W UE będą specjalne "paszporty szczepień"?

Dokument dawałby po przyjęciu szczepienia pewne prawa w lockdownie.

Paszporty szczepień: Dyskusję zapoczątkował premier Grecji

Szef greckiego rządu Kyriakos Mitsotakis wezwał Unię Europejską we wtorek do przyjęcia „znormalizowanego” świadectwa szczepień, aby ożywić przemysł turystyczny zniszczony przez pandemię koronawirusa.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Dana Spinant przyznała, że choć za takim rozwiązaniem opowiada się przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, to podjęcie na ten temat decyzji wykracza poza kompetencje samej Komisji. „Dyskusja musi się odbyć na najwyższym poziomie UE. Nie jest to dyskusja medyczna, tylko polityczna” – podkreśliła.

Spinant nie potwierdziła czy kwestia ta będzie omawiana podczas najbliższej wideokonferencji przywódców państw członkowskich, które ma się odbyć 21 stycznia. Podczas cyklicznych wideoszczytów prezydenci i premierzy rozmawiają o bieżących wyzwaniach związanych z walką z pandemią COVID-19.

Jak jednak ujawnił brytyjski dziennik „Guardian”, dyskusja o „paszportach szczepień” ma się jednak 21 stycznia odbyć. Naciska na nią premier Grecji Kiriakos Mitsotakis, który jest gorącym zwolennikiem wprowadzenia takich dokumentów.