Koronawirus: Francja przywraca swobodę przemieszczania się

Premier Francji Edouard Philippe / Zdjęcie via twitter @EPhilippePM

Od 11 maja we Francji wraca swoboda przemieszczania się, ale granice nadal pozostaną zamknięte.

 

 

Premier Édouard Philippe potwierdził, że od 11 maja Francja wejdzie w pierwszy etap znoszenia restrykcji wprowadzonych na czas kwarantanny. Tempo znoszenia obostrzeń będzie uzależnione od strefy, do jakich zakwalifikowane zostały poszczególne regiony.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Powroty do szkół

Regiony Hauts de France, Ile-de-France, Grand Est i Burgudnia Franche-Comté – a także Majotta – zakwalifikowane jako „czerwone” – muszą liczyć się z wolniejszym znoszeniem restrykcji. Przyczyną jest gorsza sytuacja epidemiologiczna. Édouard Philippe powiedział, że wychodzenie z kwarantanny jest możliwe także w „czerwonych” departamentach, ale pod warunkiem zachowania wyjątkowej ostrożności i przestrzegania zasad dystansu społecznego. 

Od poniedziałku (11 maja) do szkół powróci ponad milion uczniów i 130 tys. nauczycieli. Do wznowienia zajęć w szkołach gotowych jest od 87 do 90 proc. francuskich gmin. Jednak ostateczna decyzja w powrocie dzieci do przedszkoli i szkół pozostanie w gestii rodziców i opiekunów.

W „czerwonych” departamentach gimnazja (collège) pozostaną wciąż zamknięte, a w „zielonych”, tam gdzie sytuacja epidemiologiczna jest lepsza, zajęcia rozpoczną się 18 maja, dla 5. i 6. klas. Decyzje dotyczące liceów zapadną – tak jak premier zapowiedział wcześniej – pod koniec maja.

Zamieszki pod Paryżem i Strasburgiem. Koronawirus pogłębi podziały we Francji?

Dlaczego dochodzi do zamieszek na przedmieściach Paryża?

Maski i mandaty

Francuzi muszą przygotować się do nowej rzeczywistości w transporcie. Od poniedziałku oferta komunikacji publicznej wzrośnie do 50 proc. „normalnego rozkładu” na terenie kraju i do 75 proc. w aglomeracji paryskiej. W godzinach szczytu transport publiczny zarezerwowany będzie dla osób zmierzających do pracy i posiadających zaświadczenia od pracodawcy oraz „z innych ważnych powodów życiowych.

W komunikacji należy pamiętać o posiadaniu maski. Za jej brak grozi grzywna do 135 euro. Pomimo stopniowego „odmrażania” gospodarki, rząd nadal zaleca pracę zdalną – o ile to rozwiązanie jest możliwe. Jeżeli nie, należy przestrzegać zasad dystansowania społecznego, co najmniej 2 metrów odstępu od innych osób.

KE wróży Polsce najmniejszy spadek PKB w całej UE

A ile stracą pozostałe państwa UE?

Powrót ograniczonej wolności

Od 11 maja nad Sekwaną wróci swoboda podróżowania. Francuzi będą mogli przemieszczać się na dystansie do 100 km licząc od departamentu zamieszkania bez konieczności posiadania oświadczenia. Natomiast będzie już ono konieczne w przypadku dłuższych podróży.

Granice pozostaną zamknięte do odwołania. Od poniedziałku wszystkie punkty handlowe, które zamknięto 15 marca, będą mogły wznowić działalność, z wyjątkiem barów, restauracji i kawiarń. „W poniedziałek (11 maja) 400 tys. przedsiębiorstw zatrudniających łącznie 875 tys. pracowników wznowi działalność”, podkreślił minister gospodarki Bruno Le Maire. To m.in. blisko 80 tys. zakładów fryzjerskich, ponad 30 tys. butików z odzieżą, 15 tys. kwiaciarni i ponad 3 tys. księgarń.

Centra handlowe o powierzchni powyżej 40 tys. m2 pozostaną zamknięte, chyba że prefekt wyda zezwolenie na ich otwarcie. Wyjątkiem będą jednak centra handlowe w aglomeracji paryskiej, które pozostaną nieczynne z uwagi na zbyt wysokie ryzyko kolejnych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Francja: 700 tys. testów na koronawirusa tygodniowo od 11 maja

Francuzi poznali strategię wychodzenia ze społecznej kwarantanny. Kiedy zostaną otwarte przedszkola, szkoły i centra handlowe?